Bílí Tygři míří ve šlágru kola na jih Čech

Po deseti dnech se extraligová kola opět dala do pohybu. Bílí Tygři zamíří ve středu na jih Čech, kde od 18:10 vyzvou na souboj tamní Mountfield. V prvním letošním souboji uspěli Liberečtí, kteří pod Ještědem vyhráli 4:2. Jak ale dopadne středeční duel v Budvar aréně?

HC Mountfield

Po příchodu dvaatřicetiletého útočníka Aleše Kotalíka ze zámoří se Mountfield přeměnil na vítěznou mašinu. Jihočeši s hráčem, který za velkou louží strávil devět sezón a v minulosti si zahrál i za Bílé Tygry, vyhráli z posledních dvanácti zápasů hned deset. Díky této dominantnosti se mohli vyhřívat sedm kol v čele extraligy, než je sesadila smečka z Liberce.

V neděli ještě spoluhráči, ve středu už soupeři. Petr Nedvěd takhle provětral v prvním letošním měření sil brankáře Jakuba Kováře.

Motor ale zůstal v kontaktu se špičkou a pohybuje se před jednadvacátým kolem Tipsport extraligy na třetí příčce, když na vedoucí Liberec ztrácí pouhý bod. Bílí Tygři to budou mít ale s obhajobou vedoucího postavení v tabulce hodně těžké. Svěřenci trenéra Františka Výborného totiž disponují nejlepší obranou ligy. Ve dvaceti zápasech inkasovali jen třiačtyřicet branek. Nejvyšší příděl v zápase jim nadělily Pardubice v devatenáctém kole, jenž se trefily hned pětkrát.

I letos vládne v brankovišti Českých Budějovic Jakub Kovář a opět útočí na svůj rekord v počtu odchytaných minut. Svými výkony si mladý gólman vysloužil i pozvánku do reprezentace a kouč Hadamczik ho postavil v posledním utkání na Karjala Cupu mezi tři tyče proti Rusku. Pětapadesát minut držel čisté konto, jenže pak ho překonal Alexandr Radulov a deset vteřin před koncem i Jevgenij Kuzněcov. Češi tak místo prvenství na turnaji brali až bronz.

V posledním vystoupení před reprezentační přestávkou vyhráli Českobudějovičtí po nájezdech na Spartě, když zápas rozhodl útočník Jiří Šimánek, který proměnil osmou sérii penalt v bonusový bod. Trenér Výborný by měl mít k dispozici proti Liberci už kompletní kádr. Dohromady se totiž dali i marodi René Vydarený s Martinem Podlešákem.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 10. ledna 1928
Tituly: 1 (1950/51)
Klubové barvy: modrá, červená, bílá
Stadión: Budvar aréna (kapacita 6 421 diváků)

20. kolo: Sparta – Č. Budějovice      2:3 sn

Deset dní se mohli Liberečtí vyhřívat na prvním místě Tipsport extraligy. Svou první pozici ale budou muset znova obhájit. Mountfield totiž ztrácí na svěřence trenéra Kalouse jeden bod a zezadu dotírá také Sparta. Případná porážka na jihu Čech tak může Severočechy odsunout až na třetí příčku.

Jiří Šimánek si v minulosti vyzkoušel i liberecký dres. Ve vsetínském a českobudějovickém dal ale Tygrům už osm branek.

Před reprezentační přestávkou udělali Bílí Tygři další změnu v kádru. Ze sestavy byl uvolněn kanadský obránce Darrell Hay, který se ve dvaceti zápasech trefil pouze jednou. Vzniklo tak místo pro další mladé beky, kteří se tlačí do „áčka“ Liberce. Obránce ze země javorových listů ale nezůstal dlouho bez angažmá, když po něm sáhla Mladá Boleslav, která se před sezónou netajila tím, že by tvořivého zadáka ráda získala zpět do svých řad.

Během uplynulých dní modrobílí především regenerovali a léčili šrámy z předešlých dvaceti kol. Trojice Tygrů ale měla jiné povinnosti. Útočník Milan Bartovič byl povolán do slovenského výběru na Deutschland Cup do Mnichova a v kádru trenéra Vůjtka se neztratil. Duel s domácím Německem totiž rozhodl rodák z Trenčína svou brankou. Na Karjala Cupu zase řádil jeho spoluhráč z lajny Petr Nedvěd a své první starty si připsal i obránce Marek Trončinský.

Kapitán reprezentace odehrál finský turnaj ve velkém stylu. Ve třech zápasech dal tři branky a stal se nejlepším střelcem Česka na tradičním listopadovém klání čtyř hokejových velmocí. Svou formu tak může přenést i do utkání proti Českým Budějovicím, do jejichž branky se trefil už dvakrát. Hlavně díky jeho gólovému příspěvku vyhráli Liberečtí první letošní měření sil 4:2.

Marodka Bílých Tygrů nyní čítá celkem pět jmen. Proti Mountfieldu by už ale mohli nastoupit Lukáš Krejčík s Danielem Špačkem. Naopak nepravděpodobné je, že by se do branky postavil Tomáš Vošvrda a do utkání naskočili Jiří Moravec s Janem Víškem.