Budou Bílí Tygři bodovat proti Litvínovu?

Dnes vstupují Tygři do druhé poloviny základní části extraligy, hostí ve Svijanské aréně nepříjemný Litvínov. Chemici po excelentním začátku soutěže usnuli na vavřínech, což se jim v dalším průběhu extraligy příliš nevyplatilo. V poslední době procházejí oba dnešní soupeři herním útlumem, který znamenal pro kluby ze severu Čech propad v tabulce o několik míst.

Znovuzrozený nováček extraligy naopak nabírá formu, vzrůstající herní kvality Liberečanů poznala Plzeň. Každá série přece jednou končí a něco nového začíná, to je úsloví, kterého se mohou držet Bílí Tygři po vítězném zápasu nad Keramikou. Tygři však v prvních dvou zápasech s Chemiky vyšli bodově naprázdno.

Minulá sezóna byla pro Severočechy jedna z nejhorších. Klub s dlouholetou tradicí zachránil svoji extraligovou příslušnost pro letošní sezónu až v posledním kole na Kladně. Kdyby Chemici tento rozhodující zápas nezvládli, utkali by se už v baráži o nejvyšší soutěž právě s Bílými Tygry. V týmu Františka Výborného došlo během letní přípravy k několika změnám. Mužstvo posílili zkušení extraligisté Alinč, Hübl, Skořepa. Do nového ročníku soutěže získalo vedení klubu také dvě hvězdy z NHL a to Jiřího Šlégra a Martina Ručinského, kteří však již působí v mnohem movitějších klubech. Šlégr v ruském Omsku a Ručinský v St. Louis Blues.

Vzájemné souboje

prvním vzájemném střetnutí zvítězili hosté 4:1. Extraligový nováček to měl ve své historické extraligové premiéře velice těžké. Bojoval proti týmu zvučných jmen a vystoupení před televizními kamerami sehrálo také svoji roli. Druhý extraligový souboj se odehrál na kluzišti vítěze letošního Tipsport Cupu. Tygři s větším množstvím zkušeností vlétli do utkání s větší nebojácností než v prvním extraligovém kole. Tygři sice prohrávali po ukázkové akci prvního litvínovského útoku, ale pokoušeli se nadále pokračovat v aktivní hře na půdě svého soupeře. Rychlý a pohledný hokej pokračoval i v druhé třetině, ale brankáři na obou stranách neinkasovali. Do začátku poslední části vlétli hosté z Liberce s chutí změnit nepříznivý stav, to se jim nevyplatilo. Pravidlo posledních třetin začalo nabývat své platnosti po druhém gólu v síti Tygrů. Liberec se nevzdal, Stanislav Procházka několik minut před koncem zápasu zdramatizoval tento souboj utěšenou střelou do odkryté litvínovské branky. Přes úpornou snahu se již ale Tygrům vyrovnat nepodařilo. Nepovedla se ani závěrečná hra bez brankáře, při které se do opuštěné liberecké branky trefil domácí kapitán Klíma.

Poslední zápasy Litvínova

Litvínovské poslední zápasy přinesly pro mnohé fandy hokeje překvapivé výsledky. V zápasech, ve kterých podle papírových předpokladů byli Chemici jasnými favority, naznačily, že tomu tak vždy není. Zápas ve Zlíně se zcela odehrával v roli domácích Medvědů, kteří po dobrém výkonu zdolali Litvínov 6:2. Chemici se rychle vzpamatovali z tohoto herního výpadku a hned v dalším kole uštědřili debakl beznadějně poslednímu Havířovu 8:1. Chemici nezastavili ve 23. kole rozjíždějící se Energii, po těžkém boji podlehli hosté z Litvínova domácím těsně 1:2. Chemikům se daří převážně získávat body na domácím kluzišti, což potvrdili i proti Keramice Plzeň (3:1). Střídavá forma zastihla v tom horším smyslu Severočechy na půdě Slavie v Edenu, kde domácí zvítězili 4:0. Páteční duel s Jihočechy patřil k litvínovské černé můře letošní sezóny: první minuta a inkasovaný gól. To se stalo již popáté v této sezóně! Dlouhé minuty obdržený gól svazoval domácím nohy, kteří se nemohli proti pozorné obraně hostů prosadit. Jak překonat beky hostů předvedl mladíček Říha až na konci utkání. Jeho útočný výpad znamenal srovnání skóre na 1:1.

Polední zápasy Bílých Tygrů

Nepovedené zápasy Tygrů na domácím ledě proti Vsetínu, Spartě a přídělu od Třince příznivce libereckého hokeje nenadchly. Po dalším zaváhání na ledě Orlů ze Znojma, ukořistili Bílí Tygři bod za remízu ve Zlíně 3:3. Další ostudná prohra na ledě Havířova přiměla trenéry k výrazným změnám v kádru. Přeskupení útočných řad se vyplatilo libereckým trenérům v pátečním podvečeru, to Tygři hostili Keramiku. Zápas se vyvíjel pro Liberečany poměrně dobře, vedení 2:0 bylo zasloužené. V druhé třetině liberečtí beci propadli v obranném pásmu a najednou bylo srovnáno. Na konečné výhře domácích se hlavní měrou podílel první útok Tygrů.

Kádr soupeře

Marek Pinc zcela neohroženě vládnul až do svého zranění litvínovské brance. Přetrhané kolenní vazy vyřadí tohoto skvělého brankáře mimo hru asi na dva měsíce. Do branky se v minulém kole postavil méně zkušený Podolka, který svými 38 zásahy v utkání přispěl ke konečné remíze 1:1 s Českými Budějovicemi. Nejproduktivnější hráč Litvínova Petr Klíma na sebe převzal roli tahouna v mužstvu. Pod jeho dirigentskou taktovkou se učí nadaní žáci - litvínovské mládí v čele s Havlem a Říhou.