Cestu do play-off zastoupily Tygrům Vítkovice – předkolo začíná!
L i b e r e c - Když dvaapadesátým kolem O2 extraligy dozněly závěrečné tóny z píšťalek rozhodčích a ustaly poslední nadávky fanoušků na jejich výkony, bylo rozhodnuto. Libereckým hokejistům byl jako soupeř přisouzem tým z daleké Ostravy HC Vítkovice Steel, na jehož ledě v neděli v 17.00 celá série hraná na tři vítězné duely odstartuje. V tomto článku se dozvíte vše potřebné k tomu, abyste soka Tygrů opravdu poznali.
Základní informace o soupeři
HC VÍTKOVICE STEEL
Rok založení: 1928 jako SSK Vítkovice
Klubové barvy: modrá a bílá
Vedení klubu:
Prezident klubu: František Černík
Generální manažer: Alois Hadamczik
Sportovní manažer: Ladislav Svozil
Výkonný ředitel: Mgr. Jan Falter
Realizační tým:
Hlavní trenér: Alois Hadamczik
Asistenti trenéra: Kamil Konečný, Zdeněk Moták
Vedoucí mužstva: Rudolf Vjačka
Webové stránky: hc-vitkovice.cz
Stadion
Vítkovice byly většinu svých extraligových let celkem, který se mohl pyšnit dobrými hokejovými podmínkami a zázemím. Vlastně vůbec první souboj v historii celostátní ligy se hrál roku 1937 právě na přírodním kluzišti ve Vítkovicích, kde místní klub SSK přivítal pražskou Spartu. Vlastního zimního stadionu se Moravané dočkali dva roky po skončení 2. světové války a jako prvním z celé ČSR se jim ho pak v roce 1955 povedlo i zastřešit.Moderní stánek a fungující až doteď byl otevřen roku 1986 pod názvem Palác sportu a kultury, teď ho však známe již jen pod novým jménem souvisejícím s českým energetickým gigantem – ČEZ Aréna. Stadion prošel na mezi lety 2003-4 rozsáhlou rekonstrukcí, díky níž se zde mohla odehrát jedna z částí hokejového mistrovství světa. V tuto chvíli dokáže v hokejových duelech pojmout až 9568 diváků, pro něž má připravena stejný počet sedadel.
Vstupenky pro předkolo: 60 Kč – sektory za brankami, 100 Kč – ostatní
Historie
Už je to jednaosmdesát let od prvního ligového utkání proti Spartě Praha, které Vítkovičtí nakonec dovedli do remízového konce 1:1. Od té doby klub z Ostravy prožil několik úspěchu, ovšem také pár zakopnutí a dokonce sedm pádů, a to přímo do II. ligy. Z nich se však potomci horníků a hutníků vždy rychle vzpamatovali a již plných dvacet sezon se drží mezi elitou!
Vítkovice mají zatím na svém kontě dva tituly mistra republiky, oba jsou už ale zasypány takovou vrstvou prachu, že dávno upadly v zapomnění. Nejvyšší soutěž poprvé ovládly v ročníku 1951/1952 pod vedením skvělého hrajícího trenéra Vladimíra Bouzka, a staly se tak prvním moravským a druhým mimopražským mužstvem, jemuž se poštěstilo potěžkat si mistrovský pohár.
Podruhé si tuto výsadu užili hokejisté celku TJ Vítkovice v sezoně 1980/1981, kdy se zde sešla skupina vynikajících hokejistů kolem dnešního prezidenta klubu Františka Černíka, neuvěřitelně chytajícího Šindela či mladého Fryčera. Samozřejmostí byla výrazná pomoc Ladislava Svozila, avšak toho už začala stopovat s důsledností Sherlocka Holmese jeho věčná smůla. Nadějný forvard utrpěl komplikovanou zlomeninu kotníku, a své spoluhráče válčící na MS ve Švédsku tak mohl sledovat jen u televize.
Úspěšná generace si věděla rady i s protivníky na mezinárodním poli. Na Spengler Cupu 1980 obsadila druhou pozici za sovětským Spartakem Moskva. O rok později si pak Vítkovičtí bojovníci zahráli v tu dobu slavný PMEZ, kam se probojovali přes slabou Val Gardenu. Tažení zakončili až ve finále, a to soubojem s neporazitelným strojem pod vedením hokejového diktátora Tichonova. Těsný zápas skončil vítězstvím Sovětů 4:3, i přesto to byl pro modrobílé barvy mimořádný úspěch.
Názvy klubu:
1928 - SSK (Sportovně společenský klub) sloučením SK Moravské Slavie a SK Slovanu Ostrava, 1936 - ČSK (Český sportovní klub), 1945 - SK Vítkovické železárny, 1948 - Sokol Vítkovické železárny, 1952 - Baník Vítkovice, 1957 - VŽKG Ostrava, 1976 - TJ Vítkovice, 1993 - HC Vítkovice
Výsledky v české ELH:
1993-94: 6. místo (ZČ 3. místo, čtvrtfinále s Pardubicemi 2:3)1994-95: 11. místo (ZČ 10. místo, skupina o 9. - 12. místo)
1995-96: 10. místo (ZČ 9. místo, 1. kolo play off s Kladnem 1:3)
1996-97: 2. místo (ZČ 3. místo, finále se Vsetínem 0:3)
1997-98: 3. místo (ZČ 2. místo, semifinále s Třincem 2:3)
1998-99: 8. místo (ZČ 8. místo, čtvrtfinále se Vsetínem 1:3)
1999-00: 14. místo (baráž s Jihlavou 4:0, udržení)
2000-01: 3. místo (ZČ 7. místo, semifinále se Spartou 0:3)
2001-02: 2. místo (ZČ 5. místo, finále se Spartou 1:3)
2002-03: 5. místo (ZČ 5. místo, čtvrtfinále s Třincem 2:4)
2003-04: 7. místo (ZČ 6. místo, čtvrtfinále se Spartou 2:4)
2004-05: 4. místo (ZČ 7. místo, semifinále se Zlínem 3:4)
2005-06: 7. místo (ZČ 4. místo. čtvrtfinále se Znojmem 2:4)
2006-07: 11. místo
2007-08: 11. místo (ZČ 11. místo, play out 1. místo)
Osobnosti minulosti:
Miroslav Vlach (1935 – 2001) - Rychlonohý útočník patřil v 50. a 60. letech k ozdobám jak vítkovickým, tak i reprezentačním. Do historie se zapsal zlatým gólem v utkání s Kanadou na MS v Praze 1951.
Josef Mikoláš (1938) - Statečný gólman odmítal ve své době revoluční novinku obličejovou masku, přes kterou špatně viděl. Přesto se probil do reprezentace, s níž oslavil titul mistra světa.
Jan Kasper (1932-2006) - Urostlý bojovník a velký srdcař se díky svému stylu hry stal postrachem soupeřů, a to nejen v české lize. V reprezentaci vybojoval třináct cenných kovů a soupeř ze SSSR ho znal už jen pod přezdívkou „Čjornyj čert“.
Vladimír Bouzek (1920-2006) - Člen Síně slávy IIHF úspěšně kombinoval fotbal i hokej, na ledě se ovšem dočkal i několika medailí. Uspěl i jako trenér, když vedl celky ČSR a NDR.
Vladimír Vůjtek st. (1947) - Jako trenér vedl Vítkovice hned v deseti ligových sezonách a dosáhl s nimi největšího úspěchu v samostatné české historii (2. místo - 96/97). Jako první zahraniční trenér začal trénovat v Superlize a s celkem Jaroslavle vybojoval dva tituly.
Ladislav Svozil (1958) - Důrazný forvard a ikona klubu, která ve Vítkovicích vždy zářila a pomohla ke druhému mistrovskému titulu, ovšem jiného úspěchu se vlivem velké smůly nikdy nedočkala. Se Severomoravany zůstal spjat i po konci kariéry jako trenér a v současnosti sportovní manažer.
Miroslav Fryčer (1959) - Roli kanonýra si ve Vítkovicích rezervoval už od samých začátků. Stejně jako Svozil dostal nabídku do NHL, ovšem na rozdíl od svého spoluhráče ji přijal a emigroval. Zářil především v Torontu, vyzkoušel si ale i dres Quebecu, Detroitu a Edmontonu.
Novodobé osobnosti:
Miloš Holaň ml. (1971) - Vynikající obránce, který se prosazoval i v národním dresu. V sezoně 1992/1993 získal jako jediný vítkovický hráč v historii Zlatou hokejku a poté odešel do Philadelphie. Momentálně se snaží prosadit jako trenér na Slovensku.
Richard Šmehlík (1970) - Obránce, který spjal svou kariéru především s Vítkovicemi a s Buffalem Sabres, kde strávil dlouhých devět sezon. Paradoxně si však Stanley Cup potěžkal až při poslední sezoně za New Jersey. Slavné jsou záběry z Nagana, kde Šmehlík jako první oslavoval s Dominikem Haškem finálovou výhru a než ho hráči zasypali, tak dostal letící holí do obličeje.
Roman Šimíček (1971) – Vítkovický patriot si zahrál v NHL, finské lize i jednu sezonu na Spartě, ovšem na závěr kariéry se jako kapitán vrátil do svého mateřského klubu, za nějž bude bojovat i proti Liberci. S národním týmem byl u začátku zlatého hattricku v Lillehammeru (1999).
Vladimír Vůjtek ml. (1972) - Velký talent vítkovického hokeje provázely zdravotní problémy snad celou kariéru, i přesto se dokázal prosadit do NHL, kde se mu dařilo především v barvách Edmontonu. V reprezentaci zažil pouze jediné MS (1997), ovšem to se mu nebývale vydařilo, a i když ČR skončila na třetí pozici, Vůjtek ovládl turnajové statistiky.
David Moravec (1973) – Člen zlaté generace, který pro Česko vybojoval tři tituly mistra světa a olympijskou výhru v Naganu. Do historie se vryla hlavně jeho zlatá branka z Hannoveru 2001. Aktivní kariéru ještě neukončil a stále hraje v nedalekém Třinci.
Pavel Kubina (1977) – Jeden z nejúspěšnějších Čechů v NHL se za moře stěhoval již v brzkém věku, ovšem na své kořeny nezapomněl a při výluce bojoval s Vítkovicemi o finále. Nakonec se ale kvůli kauze „Bolina“ rozešel s extraligou ve špatném. Trojnásobný mistr světa v těchto dnech obléká dres Javorových listů z Toronta.
Zbyněk Irgl (1980) – Velkou část kariéry má ještě před sebou, ovšem jeho jméno už je slavné nejenom v Česku, ale i v Rusku v místní náhražce NHL - Kontinentální lize. Září totiž v Jaroslavli a navíc si místní dobře pamatují jeho vítěznou branku z prodloužení čtvrfinále MS v Rize, kde český tým mladíků sbornou senzačně vyřadil.
Letošní sezóna
Po dvou velmi nepovedených sezonách v řadě, kdy se na vítkovické lavičce objevilo hned pět trenérských dvojic nebo trojic a hokejisté vybojovali shodně jedenácté místo, poslalo vedení do kabiny tornádo, které si s sebou odneslo hned několik výrazných postav. Do Ruska zamířili Hubáček s Pruskem, místo nezbylo ani pro zkušeného Ivo Proroka a odešel i základní kámen obrany v podobě Michala Gulašiho. Ovšem čeho mohli Vítkovičtí opravdu litovat byl odchod v tu dobu nevýrazného Bedřicha Köhlera, který v součastnosti válí za Zlín a užívá si spolupráci s Leškou a Balaštíkem.Trhání vlastních vlasů však nepatří k oblíbeným činnostem staronového kouče a generálního managera Aloise Hadamczika, jenž tak místo zoufání sehnal hned několik vynikajících hokejistů. Ze Švýcarska se vrátil Václav Varaďa, z extraligového prostředí získal Štefanku, Krsteva a Korhoně. Pěkným úlovkem byl i slovenský rychlonožka Róbert Petrovický. Zapomenout nesmíme ani na důrazného obránce Stehlíka, navrátilce ze zámoří Kvapila, anebo exotickou posilu v podobě Francouze Treilleho.
S tímto arsenálem se tedy nástupce temperamentního Ernesta Bokroše chystal dobýt extraligový vrchol. A opravdu se mu to ze začátku dařilo! Vítkovice se spolu s Litvínovem a Plzní staly překvapivým postrachem soupeřů a zcela tak zastínily hvězdami nabitou Spartu nebo Pardubice. Od 11. do 33. kola se střídavě držely v elitní trojici a fanoušci už je viděli minimálně ve finále. I přesto chodili povzbuzovat svůj tým v nepříliš vysokém počtu a ani jednou nedokázali moderní ČEZ Arénu vyprodat.
V průběhu prosince ještě moravskou metropoli posílil pardubický Zdeněk Ondřej, a síla Vítkovic se tak měla ještě zvýšit. Jenomže jejich výsledky se začaly pomalu zhoršovat a od vánočního utkání s Bílými Tygry už Steel pohtila tma. Kádr navíc nuceně opustil dlouhodobě zraněný Varaďa a tým se dlouhou dobu potýkal se šířícími se nemocemi a jinými zdravotními problémy. Krize došla až k tomu, že se mužstvo vůbec nemuselo probojovat do vyřazovacích bojů.
Nakonec z velmi vyrovnané tabulky vzešlo osmé místo, jež si Vítkovičtí zajistily především velmi důležitou sérii tří výher řadě proti Liberci, Litvínovu a Znojmu. Těsně před koncem přestupního termínu se bývalý reprezentační kouč pokusil oživit chátrající sestavu a z Trenčína přivedl útočníka Ľubomíra Hurtaje. Z Ruska se pak vrátila jedna z hvězd vítkovicekého hokeje Petr Hubáček.
Velkou devízou libereckého soupeře v předkole jsou ovšem brankáři. Jedna z nejkvalitnějších brankářských dvojic v soutěži Marek Pinc – Jakub Štěpánek se může pochlubit vynikající statistikou nejmenšího počtu inkasovaných branek. Vítkovice obdržely celkem 132 gólů, a to je skoro o celých 30 méně, než kolik jich mají na svém kontě Bílí Tygři. Navíc se do modrého půlkruhu tlačí velká naděje v osobě Tomáše Vošvrdy, který spolu s Furchem zastával post jedničky na nedávném MS do dvaceti let. Proti Bílíým Tygrům se jako první postaví do branky zřejmě Štěpánek, který v závěru základní části dostával více důvěry než nevyrovnaný Pinc.
Z porovnání této statistiky a konečného umístění však jasně musí vzejít fakt, že vítkovický útok nenabízí takové kvality jako defenziva stavěná na takových hokejistech jakými jsou Barinka, Trnka či Jurečka. O produktivitu se stará zkušená dvojka Burger – Ujčík, v extraligovém bodování to však na výraznější pozice ani zdaleka nestačí. Modrobílým se nedaří především hra v početní výhodě, v níž patří k nejhorším v extralize. To by tak mělo velmi vyhovovat Libereckým, kteří naopak zaujímají dvanácté místo v úspěšnosti ubráněných oslabení.
Do předkola půjde osmý celek základní části v kompletní sestavě, chybět bude jen dlouhodobě zraněný Varaďa, pro kterého již sezona skončila.
Vzájemné zápasy s Bílými Tygry
Sezona 2008/2009
Souboje Vítkovic s Libercem se dají letos označit za pěknou taškařici. Zápasy totiž zápasy nabraly takového charakteru, že musel i nejotrlejší sázkař vyskočit od počítače a vyhodit své pracně vypracované statistiky do ohně, v horším případě je pak rovnou snědl. Horký favorit střetnutí byl totiž vždy poražen, a to ještě navíc s potupnou nadílkou. Není tak v lidských silách odhadnout, jak se může vyvíjet série předkola.
1.
Liberec – Vítkovice 0:4Dost možná první duel v Tipsport areně ovlivnil celý úvod libereckého působení v letošním ročníku. Bílí Tygři se totiž po premiérovém domácím vítězství nad Mladou Boleslaví už nadechovali k lepším výsledkům, avšak už po druhé brance z hole pomstychtivého Krsteva bylo jasné, že Vítkovice zatlačí svého soka zpět pod hladinu.
2.
Vítkovice - Liberec 2:6Co předvedli Liberečtí ve Vítkovicích bylo snad ještě nečekanější než jejich blamáž na vlastním ledě. Trenér Hadamczik se svou družinou totiž v tu dobu ovládal extraligový trůn a zdálo se, že výhra s trápícími se Severočechy pro ně bude rutinní záležitostí. Pět inkasovaných gólů v druhé části však zahnalo Pince za mantinel a uvrhlo Moravany do černého období, z něhož se dlouho nemohli vzpamatovat.
3.
Liberec – Vítkovice 4:1A opět ten samý případ. Vítkovičtí pár utkání před nevyzpytatelným duelem s Tygry zabrali a z druhé pozice se snažili sestřelit vedoucí Litvínov. Liberec se navíc ocital v kritické situaci, kdy se fanoušci už začali připravovat na boje o záchranu. Jenomže i bez distancovaného tahouna Nedvěda Severočeši ve třetím dějství překvapili soupeře a opět donutili Marka Pince střídat.
4.
Vítkovice – Liberec 5:1Vzájemné setkání číslo 4 se mělo stát kořistí pro Liberec, který sjížděl na vlně pěti vítězných zápasů v řadě. Vítkovice se navíc od předešlého duelu s Tygry nezvedli a prohrávali jak doma, tak i venku s jakýmkoliv soupeřem. Hosty trápilo jediné, a to, jak tým zareaguje na rošády v kádru a příchod Radima Vrbaty. Oslabení oceláři nakonec utkání ovládli, když dvě branky střílel mladý Strapáč, a položili tak základní dílek do konečného obrazu celkové tabulky po 52. kolech.
Bílí Tygři Liberec – HC VÍTKOVICE STEEL
Bilance: 2 – 0 – 0 – 2
Skóre: 11:12
Vyloučení: 30:29 Využití: 5:3
Celková historická bilance:
LIBEREC – VÍTKOVICECelkem: 28 zápasů
Bilance: 14 – 2 – 3 – 0 - 9
Skóre: 75 : 59