Preview k zápasu

Do Liberce přijíždí ruský Chimik Moskevská oblast

V liberecké Tipsport areně se v úterý od 17,00 hodin představí aktuálně šestý tým ruské ligy Chimik Moskevská oblast. Ten pod vedením bývalého kouče Pardubic Miloše Říhy a asistenta Jana Zachrly praktikuje atraktivní hokej, k čemuž napomáhají i výkony českého tria Salfický, Hejda, Píša.

Informace o týmu hostí

Chimik se nedávno přestěhoval z Voskresensku do Motišče na předměstí Moskvy. Tým Chimiku je konsolidovaný, práce Miloše Říhy nese výsledky a bossové klubu jsou s ním spokojeni. Cílem klubu v letošní sezóně je účast v semifinále.

V poslední době hraje v rozpačité formě, v ruské lize v posledních pěti zápasech vyhrál pouze jednou. Ve zbylých zápasech dvakrát prohrál a dvakrát remizoval.

Chimik není na soustředění v České republice poprvé. Formu zde ladil již před začátkem sezóny a teď se do českých luhů a hájů vrátil, když svůj tréninkový stan tentokrát rozbil v Pardubicích.

S nimi sehrál i dvě modelová utkání. V prvním byl úspěšnější ruský celek, který vyhrál 1:0, branku vstřelil Sevosťanov. Ve druhém zápase se radovaly Pardubice, když zvítězily 3:1. Branku hostí zaznamenal Gluchov. Oba zápasy se hrály na 2 × 20 minut. V prvním zápase chytal za Rusy brankář Jegorov, v druhém pak Korjakin.

Kromě Liberce bude hrát Chimik na české tour i s Pardubicemi a Znojmem. Nejlepším hráčem v kanadském bodování z řad Chimiku je exsparťan Andrej Potajčuk, který se nachází na patnáctém místě produktivity ruské ligy. Dosud si připsal v 45 zápasech 31 bodů za 11 branek a 20 asistencí. Z českých hráčů je čtvrtý v produktivitě obránců Aleš Píša s 23 body za 12 tref + 11 asistencí. Píša je zároveň nejlepším kanonýrem Říhovy týmu. Další z českých beků, Jan Hejda, který dlouho figuroval mezi kandidáty na olypiádu má 15 bodů za 2 branky a 13 asistencí.

Dušan Salfický odchytal v 39 zápasech 2299 minut, inkasoval 83 branek, průměr má 2,17 branky na zápas, úspěšnost zákroků 91,49 procenta a třikrát vychytal čisté konto.

Dušan Salfický v dresu Chimiku...

Zprávy z liberecké kabiny

Liberec má za sebou týden volna. V pondělí po zápase se Slavií odjel na třídenní lyžařské soustředění v Zásadě. Šlo o regenerační pobyt, hráči měli poslední šanci si odpočinout před play off. Včera tým sehrál exhibiční zápas v Hrádku nad Nisou. "Hráli jsme vždy dvě pětky na dvě pětky dvakrát dvacet minut," přiblížil exhibiční zápas obránce Tygrů Jiří Moravec. Zápas však nebyl to jediné, co bylo v Hrádku k vidění. "Před zápasem jsme měli ještě ukázkový trénink, který trval kolem třiceti minut. Po skončení modelového utkání jsme měli autogramiádu."

Úterní zápas se nejspíše stane historickým okamžikem pro jednoho z juniorských brankářů Bílých Tygrů. Milan Hnilička již nasává atmosféru olympijských her a Jiří Stejskal bude nejspíše v brance Jablonce bojovat v play off druhé ligy. V brance tak nastoupí spolehlivý Pavel Falta, kterému bude krýt záda zřejmě Michal Nedvídek. "Pokud bude chytat Kužel (Jiří Stejskal - pozn. redakce) za Jablonec, nejspíše to tak bude," potvrzuje Jiří Moravec. Kdyby však bylo vše jednoduché jako otázka brankářů. Do kabiny Tygrů vtrhla střevní chřipka a do úterního zápasu z tohoto důvodu nenastoupí Leoš Čermák, Jan Holub a ani Valdemar Jiruš. To však není vše. Trenér Paleček nemůže počítat ani s Patrikem Rozsívalem a Janem Víškem. Oba mají problémy s kolenem. Bolestivé zranění ze zápasu proti Slavii nepustí na led ani Andreje Podkonického.

Do hry už se naopak vrátí Jan Tomajko a Martin Richter. Na střídačku by měl poprvé od lednové autonehody zamířit v hokejové výstroji i Martin Hlavačka, jeho start však stoprocentně jistý není.

Zápas s Chimikem může být pro Tygry nejen zajímavou zkušeností s zahraničním hokejem, ale mohl by pomoci i v nácviku taktických prvků pro blížící se play off. "Původně to v plánu bylo, ale protože nás tolik chybí, nemá nějaké zkoušení cenu. Je to příprava, dnes se nás na tréninku sešlo sotva na tři pětky, zítra nás tak doplní nejspíše junioři. Uvidíme. Tenhle zápas je dobrý hlavně z důvodu, že je teď dlouhá přestávka," přiblížil svá očekávání Jiří Moravec.