Ohlasy k zápasu

Famozní extraligový start brankáře Koťátka

Páteční utkání hokejové Český Telecom extraligy přivedlo severočeské borce do Budvar arény, kde na ně čekali nažhavení jihočeši. Ti doma neprohráli už čtyřikrát v řadě a těšili se na další skalp. Proti jeho snadnému získání však byl drobný třiadvacetiletý brankář Jan Koťátko, který ve svém prvním extraligovém utkání v životě doslova přiváděl budějovické hokejisty i diváky k šílenství.

Po potupné porážce 0:9 od Slavie, která jistě poznamenala psychiku brankářské dvojice Falta - Šmíd, dal trenér Jandač v Budějovicích šanci právě Koťátkovi. Ten se o svém zařazení do branky dozvěděl až v den zápasu. "Ráno při odjezdu mi trenéři prozradili, že odchytám zápas v Českých Budějovicích," říká se šibalským úsměvem Koťátko. Nervozitu z prvního zápasu odehnal hned při úvodní buly. "Samozřejmě že jsem byl nervozní. Moc jsem se na ten zápas těšil a po těle mě trochu mrazilo. Ale s úvodním vhazováním jsem na vše zapomněl." Jak sám potvrzuje, chytat extraligu a první ligu je obrovský rozdíl. "Ten rozdíl je patrný. Hráči dělají vše ve větší rychlosti. Chvíli mi trvalo než jsem se rozkoukal."

A především v úvodu měl liberecký brankář co dělat. Hned první minuta přinesla velikou šanci Martina Štrby, ale Koťátko mu radost zkazil. O pár vteřin později úspěšně čelil spršce ran při přesilovce budějovického celku a utlumil tak tradiční počáteční tlak HC Českých Budějovic. "Začátek byl hodně divoký. My jsme do zápasu nevstoupili vůbec dobře a bylo štěstí, že jsme hned neinkasovali," tvrdí gólman, jež pak už tolik práce neměl a za zbytek třetiny si připsal už jen 5 zásahů.

Avšak do druhé třetiny vstoupil úplně jiný Liberec. Rychlá akce Kropáče a přesilovková trefa Čakajíka přinesla hostům vedení 2:0 a Koťátko věřil ve vítězství. "Ta druhá třetina nám vyšla daleko více a řekl bych, že od úvodního gólu jsme byli lepší," míní Koťátko, ale vzápětí spěšně dodává: "Kromě prvních deseti minut ve třetí třetině, tam jsme přestali hrát," naráží na desetiminutovku, kdy domácí srovnali z 1:3 na 3:3.

Poté však přišla další využitá přesilová hra a Krstev dal vítězný gól - 3:4. Domácí závěr sehráli v křeči a Liberec se potěšil ještě dalšími dvěma góly. Dojmy libereckého brankáře po zápase byly nepopsatelné. "Jsem strašně moc šťastný, že se nám tu povedlo vyhrát. Hrozně jsem si přál bodovat a jsem rád, že se to povedlo," tetelí se sympatický brankář, jež si proti sobě popudil takzvaný "kotel", když se spolu s Novákem žoviálně posmíval domácímu obecenstvu, které psychopaticky zaházelo v 58.minutě led odpadky, který pak správci zimního stadionu po 10 minut uklízeli. Diváky popudila situace, kdy hlavní rozhodčí nařídil trestné střílení za úmyslné posunutí branky domácím hráčem. Kropáč nájezd proměnil a potvrdil tak výhru Bílých Tygrů.