Junioři pokračují ve vítězném tažení

S respektem ke kvalitě soupeře nastoupili Bílí Tygři k utkání 21. kola extraligy juniorů proti HC Havířov Panthers. V utkání, které se hrálo až do 30. minuty bez gólů, nakonec Liberečtí, především díky vyšší úspěšnosti při proměňování vyložených šancí, zaslouženě zvítězili a prodloužili svou sérii neporazitelnosti již na 9 zápasů. Dobrý výkon celého mužstva byl podpořen vynikajícími zákroky brankáře Nedvídka a vpředu se zaskvěl Michal Kapička, který si za dva góly připsal další kanadské body.

Vstup do utkání vyšel lépe hostům a po chybě libereckého obránce Petrmichla musel brankář Nedvídek zasahovat proti střele Sprušila. Jako první z Tygrů vyzkoušel pozornost Slipčenka v bráně hostů Němec. Havířovský brankář však betony sklapl včas. Do první opravdu vážnější šance se prosadil liberecký Mucha. Po Kapičkově přihrávce si sjel zprava k brance hostů a technickou střelou k tyči se pokusil překonat Slipčenka. Ten puk pouze vyrazil a nabídl Muchovi možnost dorážky. I s opakovanou střelou si však brankář Pantherů poradil.

Mucha s Kapičkou byli aktéry i další nebezpečné akce Tygrů. V 9. minutě vybojoval Kapička za brankou hostů puk a přesně jej poslal před bránu na Muchovu hůl. Do Muchovy střely však Slipčenko včas strčil svůj pravý beton a šanci domácích zmařil. Z následného protiútoku se ke slovu dostal hostující Marek Sikora a střelou zápěstím jen těsně minul pravou tyč Nedvídkovy branky.

Pohlednou akci na jeden dotek předvedla divákům trojice libereckých útočníků Hruška, Němec a Vantuch. Posledně jmenovaný měl ale vychýlenou mušku a branku Havířova přestřelil. Na druhé straně, před Nedvídkem, se dvakrát ke střele prosadil havířovský Sprušil. Jeho první střela byla nepřesná, ale při té druhé se liberecký brankář vytáhl. Jeho lapačka byla neomylná. Stejným způsobem nechal vyniknouti havířovského brankáře i v obrovské pohodě hrající Kapička. Ihned po přechodu útočné modré čáry přes obránce vypálil a Slipčenko předvedl ukázkový semafor.

V 16. minutě zápasu přišlo první vyloučení. Na trestnou lavici putoval havířovský Bindač, ale Liberečtí jeho potrestání využít nedokázali. Jedinou nebezpečnější akci této části hry překazil Rýglovi a Markovi Pabiškovi opět výborně chytající Slipčenko. Jako poslední v 1. třetině se v dobré šanci ocitl havířovský Jakub Sikora. Objel libereckou branku a překvapivě po ledě vystřelil. Nedvídek byl však pozorný a pravou tyč své branky uhájil.

Úvod 2. třetiny byl ve znamení náporu havířovských Pantherů. Příležitost jim k tomu poskytl i liberecký obránce Petrmichl, který byl těsně před koncem prvního dějství hry vyloučen za držení. Havířovští sehráli přesilovku lépe než předtím Liberec a Nedvídek musel své umění dokazovat při střelách Jakuba Sikory, Tkadlece a Flašara. Zvláště Flašarova polovysoká střela k tyči Nedvídka pořádně zaměstnala.

Zpod tlaku Havířovských se domácí vymanili až na konci 23. minuty. Paško však puk, po Vantuchově přihrávce, skrze Slipčenkovy betony nepropasíroval. K dalšímu ohrožení havířovské branky došlo ve 26. minutě, při přesilovce Tygrů. Dušek, z pravého bodu pro vhazování, prudce vystřelil a havířovský brankář dokázal puk jenom vyrazit zpět na Duškovu hůl. Opakovaná střela těsně minula vzdálenější tyč branky Pantherů.

Nádhernou akci vymyslel ve 30. minutě liberecký Němec. V útočném pásmu přešel přes hráče soupeře a přesnou přihrávkou našel před brankou volného Vantucha. Ten si stahovačkou položil Slipčenka na led a střelou zápěstím odkrytou branku Pantherů ... přestřelil.

Z následného vhazování vyhrál Pajič puk a poslal ho doprava. Tam si ho čapl Kapička, najel si k brance a z obtížného střeleckého úhlu prostřelil havířovského brankáře a otevřel skóre zápasu.

Na konci 30. minuty byl vyloučen Špaček z mužstva Bílých Tygrů. Havířovští se však v přesilovce nemohli prosadit do útočného pásma a tak Nedvídkovu branku ostřelovali pouze z uctivé vzdálenosti. Ze středního pásma však vynikajícího Nedvídka překvapit nemohli. Až střela Tkadlece byla nebezpečnější a s její likvidací musel Nedvídkovi pomoci obránce Hrach.

Ve 34. minutě se vzornou spoluprací blýskli domácí Vantuch s Němcem. Střela z hole Němce ale mířila jen do dobře postaveného Slipčenka. O minutu později se pokusem o dlouhý pas, z rohu obranného pásma až na útočnou modrou, prezentoval Petrmichl. Jeho přihrávka však postrádala několik milimetrů přesnosti a Kapička, přes veškerou snahu, na puk nedosáhl. I tak to byla krásná hokejová akce.

V téže minutě byl vyloučen havířovský Jakub Sikora, ale byl to paradoxně Havířov, kdo měl, ve vlastním oslabení, blíže k dosažení branky. Sprušil si z vyhrané buly hodil puk před sebe a přes překvapenou libereckou obranu se prosadil do samostatného úniku. Štěstím pro Bílé Tygry bylo, že Nedvídka zastihl zápas ve vynikající formě. Na druhé straně, ještě v přesilovce, nechali hostujícího brankáře vyniknout Marek Pabiška, Vantuch a Němec. Slipčenko vychytal všechny tři.

Stejně jako úvod, patřil hostům i závěr druhé třetiny a v posledních dvou minutách musel Nedvídek zasahovat proti střelám Krisla a Sztefka. Dvakrát vychytal i Sprušila, který obzvlášť byl při střelecké chuti. Deset vteřin před koncem druhé části hry se na ledě poškorpili Kapička s Bindačem a rozhodčí je oba poslal na trestnou lavici.

Při hře čtyři na čtyři začala 3. třetina opatrně a obě mužstva vycházela ze zajištěné obrany. Hlavním heslem prvních čtyř minut bylo neudělat chybu. Jako první se osmělili Liberečtí a Hruška měl velmi blízko ke vstřelení gólu. Zpracoval přihrávku Vantucha a sám si zprava našlápl před branku, kde si forhendovým blafákem položil havířovského brankáře na led. Pak ale zapomněl, asi v té rychlosti, že Slipčenko chytá v obráceném gardu a bylo po šanci. Ve 47. minutě si Hruška s Vantuchem spolupráci zopakovali. Prosadili se do přečíslení, ale Hruška nedokázal přes obránce přihrát a správný okamžik ke střele také promarnil.

Další změnu skóre přinesla akce druhé liberecké útočné formace. Divíškova přihrávka našla Špačka, který na sebe natáhl pozornost havířovského obránce i brankáře a pak přesně nahrál volnému Duškovi, pro kterého nebyl problém poslat puk podruhé do havířovské sítě.

Po vstřelení branky Tygři na chvíli polevili a výsledkem byly střely havířovských Flašara a Tkadlece. Z nekoncentrovaného výkonu vyplynul i faul domácího Paška, který odešel zahřívat trestnou lavici v 53. minutě zápasu. Ve vlastním oslabení prokázal obrovský přehled brankář Nedvídek. Po nepříliš prudké střele havířovského útočníka se zmocnil puku a přesně jej, horním obloukem, rozehrál do středního pásma na zcela volného Kapičku. Ten postupoval nikým neatakován na soupeřovu branku, ale pokus o blafák zastavila přesná hůl havířovského brankáře.

Odměny za zvýšenou aktivitu se Havířovští dočkali v 55. minutě. Sztefek vybojoval v rohu obranného pásma Liberce puk a předal jej Peštukovi. Jeho přihrávka našla Heidera, který zezadu objel Nedvídkovu branku a u pravé tyče doslova propasíroval puk za brankovou čáru. Na světelné tabuli se zastavil čas 54:55 a drama bylo na světě. Hosté po brance ještě více ožili a jejich snaha o dosažení dalšího gólu byla enormní. A byl to opět Sprušil, kdo stál blízko vyrovnání. Proti jeho střele z bezprostřední blízkosti zasáhla Nedvídkova lapačka jen instiktivně, ale o to efektněji. Na začátku 60. minuty se hosté natlačili do útočného pásma a liberecký Špaček jejich akci zastavil tak, že puk, letící vzduchem, vyhodil z pásma rukou. Rozhodčí odpískal sevření kotouče rukou a hosté byli na koni. V čase 59:05 získali útočné pásmo i šanci vybrat si oddechový čas.

Po jeho uplynutí zůstal Slipčenko na střídačce a místo něj na led naskočil, spolu s první útočnou formací, Heider. Po vhazování se puku zmocnil domácí Němec a z vlastního obranného pásma poslal puk na červenou Pajičovi. Ten si všiml na pravé straně úplně volného Kapičky, puk mu přihrál a společně vyrazili do útočného pásma. Těsně před brankou Kapička na chvíli zaváhal, jakoby se rozmýšlel, zda puk ještě vrátit Pajičovi, ale pak poslal kotouč do sítě a uzavřel účet pohledného a zajímavého hokejového utkání.

Miloslav Špinka (Liberec): “V utkání se střetl druhý celek z moravské části juniorské extraligy a třetí z části české. Na předvedené hře bylo znát, že soupeří mužstva ze špičky. Viděli jsme pohledný a rychlý hokej s častou střelbou. Ozdobou svých mužstev byli brankáři. Za nás nastoupil v obraně i hráč A mužstva Bílých Tygrů, Ladislav Šmíd, který se rozehrává po zranění. Jeho přehled byl v obraně znát.“

Stanislav Sztefek (Havířov): "Podle mého názoru jsme byli svědky vyrovnaného utkání, ve kterém výborný výkon podali oba gólmani. V zápase bylo vidět perfektní nasazení na obou stranách a Liberec byl nakonec šťastnější, protože dokázal proměnit vyložené šance. To se nám nepodařilo.“