Junioři porazili s ledovým klidem Slavii 6:2

L i b e r e c - 13. kolo Noen extraligy juniorů bylo šťastnější pro domácí Bílé Tygry, kteří převálcovali svého soka z hlavního města 6:2. Liberečtí mladíci měli od začátku zápasu v ruce taktovku a celý zápas dirigovali tempo hry. Velkou měrou se o vítězství zasloužil Lukáš Mizerík, který celkem dvakrát rozvlnil síťku v brance Slavie.

Vstup do utkání byl z obou stran trochu vlažný, a tak se první větší šance zrodila až ve čtvrté minutě na straně hostů. Filippi chyboval před vlastní brankou, kde ho hbitě odzbrojil pražský Hertl a Blažíček stěží uchránil svou svatyni před skákajícím kotoučem. Liberec si začal vytvářet tlak, ale Slavia perfektně bránila předbrankový prostor a brankář Dlouhý nemusel dlouho zasahovat a jen přihlížel, jak si jeho protivník v tygří kleci pochutnává na šancích protihráčů. Největší šanci měl na hokejce Palaščák po pěkném pasu Klhůfka, Blažíček ale pohotově vyrazil jeho střelu do vinglu a zabránil tak jisté brance.

Famózní zákrok libereckého muže s maskou jako kdyby nastartoval domácí borce a ti už konečně začali střílet na Dlouhého. Nejprve selhal po pěkné příhře Mizeríka Filippi, jehož jedovka skončila na betonu. O chvíli později se na druhé straně zjevil před domácím brankářem Doležal, v dobré příležitosti ale napálil gumovou pryž pouze do výstroje severočeského gólmana. Následně už ale začala pětiminutovka Bílých Tygrů a Dlouhý se v brance nestačil divit, co se děje. Postupně si na něm vylámali zuby Mizerík,se střelou na vyrážečku, pak Skalický, který neuspěl s bekhendovým blafákem. Závěrečný tlak ale přeci jen pro domácí vyústil brankou a to ne jednou. V čase 19:04 zatáhl Liška kotouč za branku, nahrál před ní Lukáši Mizeríkovi, který našel skulinku ve výstroji slávistického gólmana a protlačil kotouč za brankovou čáru - 1:0. O necelých čtyřicet vteřin později chyboval hostující Švirda, kotouč se dostal ke Klímovi, který viděl dobře postaveného Filippiho a celou akci na jeden dotek zakončil do poloprázdné klece Lukáš Vařecha – 2:0.

Prostřední dějství začalo hodně svižným hokejem, jediné co tomu chybělo, byly nějaké obrovské šance. V jedné gólové příležitosti se objevil až v šestadvacáté minutě Doležal, který v samostatném úniku ztroskotal na dobře se přesouvajícím Blažíčkovi. Nakonec však opět udeřili domácí. Klíma opět vystihl v šestadvacáté minutě rozehrávku, našel Tomáše Filippiho a Dlouhý opět lovil kotouč ze své svatyně – 3:0. Snížit mohl na dvoubrankové manko Hertl, jeho pokus ale jen zaduněl o betony Blažíčka. Liberec byl ale neustále nebezpečnějším týmem, a tak se bývalý mistr světa z roku 1996, Jiří Veber, rozhodl raději pro time-out, aby zformoval řady. Ovšem ani to jeho svěřencům nepomohlo a Dlouhý se v brance solidně potil. Postupně vychytával pokusy Filippiho, Nika a i pěknou kombinaci Klímy a Vařechy, jejichž střelu schoval do lapačky.

Hosté se ale branky přeci jen dočkali a to skoro přesně v polovině zápasu. Liberec hrál ve více hráčích, než je v pravidlech povoleno, a tak se Slavii naskytla přesilová hra 4 na 3, kterou nakonec ukončil po přihrávce Krejčíka Filip Švirda lehkým nahozením na Blažíčka, které zaplulo přesně k tyči – 3:1. Ukousnout další branku z libereckého náskoku mohl po pěkném pasu přes celé kluziště od Švirdy Jaškin, tváří v tvář ale modrobílému brankáři poslal kotouč na plexisklo. Závěr třetiny patřil opět mužstvu s Bílým Tygrem na prsou. Strážce svatyně Středočechů jen těžko odolával náporu. Na tříbrankový náskok upravil po zmatcích v pražské obraně Lukáš Mizerík, který poslal do branky nahrávku Lišky – 4:1.

Závěrečná část začala tak, jako ta druhá skončila, tedy náporem libereckých šelem. Hned v úvodu nahrával Vařecha Klímovi, ten vypálil na Dlouhého, který jeho ránu schoval do lapačky. Slávistický brankář ovšem rychle rozehrál a o deset vteřin později se lavička hostů mohla radovat. V čase 41:20 vykřesal jiskřičku bodové naděje Tomáš Doležal, jehož střela švihem měla ty nejvyšší parametry. Jeho projektil zazvonil na horní tyčku a zapadl přesně do branky – 4:2. Zvýšit na předešlý tříbrankový náskok mohl po nahrávce Bittnera Brokeš, Dlouhý ale zmařil jeho gólovou trefu perfektním zákrokem. Zřejmě rozhodující branka přišla v sedmačtyřicáté minutě. Kedršt vypálil kotouč z vrcholu kruhů na hostujícího gólmana, ten jeho pokus pouze vyrazil před sebe na hůl nikým nehlídaného Josefa Štefla, pro kterého už nebyl problém trefit poloprázdnou svatyni – 5:2. Pro Pražany bylo ale po třech minutách ještě hůř. Patrik Maďar si udělal z hostující obrany tréninkové kužely, vjel do útočného pásma a svou individuální akci zakončil střelou pod víko – 6:2. Ve zbytku zápasu se již nic nestalo a až na pár vyloučených se zápas dohrál ve férové atmosféře. Tým z města pod Ještědem nakonec získal cenné tři body, Slavia se vracela domů s prázdnou.

Petr Haken (Liberec): "Dnešní zápas se mi hodnotí hrozně moc dobře. Po dlouhé době to byl hodně klidný zápas. Myslím si, že dnes všichni hráči hráli výborně. Od začátku jsme byli lepší, a tím, že jsme hodně stříleli, tak jsme soupeře dostávali pod tlak. Dnes nám výborně zachytal i brankář. Byl to týmový výkon. Jsem rád, že jsme potvrdili vítězství z Plzně."

Jiří Veber (Slavia): "Jeli jsme sem s cílem bodovat. Začátek byl z obou stran trochu opatrný, pak jsme v poslední minutě dostali dva góly, které nás trochu srazily. My máme momentálně trochu problém s hrou venku. Soupeř dnes vyhrál naprosto zaslouženě, protože hrál přesně to, co potřebuje. Chtěl bych mu tímto pogratulovat k výhře."