Liberečtí Tygři přivítají medvědy ze Zlína

Na ledě Svijanské arény v pátečním 30. kole Tipsport extraligy přivítají domácí Bílí Tygři zlínské "medvědy." Liberečtí tým v poslední době, jak se říká, šlape a proti Valachům bude chtít protáhnout svou úspěšnou sérii šesti utkání v řadě bez porážky. V posledním vzájemném duelu se dvakrát v dresu Liberce dokázal prosadit Leoš Čermák (viz. foto).

Po loňském propadáku v podobě třináctého místa jsou letošní „medvědi“ od samého začátku extraligy jako vyměnění. Kádr Hamé se po návratu Petra Lešky rozjel nevídaným způsobem a od prvních kol patří do elitní extraligové čtyřky. Zlín sice prohrál ve druhém kole s Pardubicemi, pak ale hořkost porážky poznal až v jedenáctém kole na ledě Sparty. Z osmnácti získaných bodů v první čtvrtině mu jich darovali hned dvanáct soupeři na svých stadionech. Extraligová štika se zadrhla právě v Holešovicích, odkud si Bokrošovi svěřenci odvezli desetibrankový příděl a Sparta „medvědům“ doslova vypráskala kožich.

Hráči Hamé se v následujících duelech trochu hledali, když prohráli doma s Litvínovem a v Českých Budějovicích a na bodovou šňůru navázali až s dalším favoritem soutěže – Pardubicemi. Východočeši přijeli na Valašsko jako lídr soutěže, domů ale odjížděli s prázdnou. „Medvědi“ díky čtyřem brankám opět naskočili na vítěznou vlnu a pokračovali ve svém tažení. V dalších sedmi utkáních neodešel Bokrošův tým z ledu poražen, z výsledků vyčnívá nejvíce domácí vítězství proti Kladnu, kdy Hamé uštědřilo soupeři desítku, aniž by jedinkrát inkasovalo.

Slovenský trenér musel od začátku soutěže vsadit na druhého brankáře Martina Altrichtera, neboť jednička, kterou si přivezl do Zlína – Igor Murín, se potýkal se zraněním. Altrichter byl přitom v kádru Hamé pouze na hostování, svými výkony si však řekl o podpis nové smlouvy. To se nakonec skutečně stalo a bývalý znojemský brankář zůstal trvale na Valašsku. V současné době se oba brankáři pravidelně střídají, neboť je jejich forma konstantní a trenér může dát důvěru komukoliv.

Útok Balaštík – Leška - Veselý patří k nejlepším v extralize. Dohromady si tito borci již připsali úctyhodných pětašedesát bodů. Jaroslav Balaštík s příchodem svého dvorního centra opět ožil a svými výkony si opět říká o místo v reprezentačním kádru Slavomíra Lenera. Spolu s Ondřejem Veselým patří zároveň mezi nejlepší střelce týmu, Leška pak s dvaceti asistencemi vévodí klubu. Mezi triem nejlepších bychom již tradičně mohli najít obránce Martina Hamrlíka, jenž dlouhodobě patří mezi českou bránící elitu, v současné době je vůbec nejlepším bekem v extralize. Také druhý útok dokáže rozhodovat utkání. V něm se nejvíce očekává od dalších Slováků Barinky (12+7) a Weissmanna (3+4), centra jim hraje Martin Jenáček (7+3).

Hamé se však v posledních utkání poněkud trápí, čtyřikrát za sebou nedokázalo v normálním hracím čase vyhrát. V Pardubicích musel být Altrichter po třech inkasovaných brankách již ve 4. minutě střídán Murínem. Ani poslední domácí utkání nedopadlo pro Valachy nejlépe, tři minuty před závěrečnou sirénou se sice dokázal proti Slavii prosadit obránce Blaťák a vyrovnal, jenže hned první minuta prodloužení rozhodla o tom, že se nakonec radovali Pražané. Branka Martince znamenala bod navíc pro červenobílé.

Liberec se v pátečním utkání pokusí zlomit letošní neúspěchy proti Zlínu. Dvakrát odešli, tehdy ještě Jandačovi svěřenci, z ledu poraženi. První utkání ve Svijanské aréně se hrálo pod tíhou tragické události úmrtí Pavla Kábrta, druhý duel ve Zlíně byl posledním pro Josefa Jandače. Tým odešel z ledu poražen, přestože v polovině utkání vedl 2:1 brankami Čermáka. Pak ale přišlo trestné střílení a gól Hamrlíka, navíc dostal trest ve hře liberecký Oldřich Svoboda a v následujícch duelech týmu chyběl. Šanci postavit se do branky dostal Pavel Falta, který odchytal dalších pět zápasů.

Bílí Tygři jsou kompletní a podle slov svého trenéra chtějí-li pomýšlet na play-off, musí vítězit hlavně v domácím prostředí.

Poslední vzájemný duel:

HC Hamé Zlín - HC Bílí Tygři Liberec 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)
Branky: Hamrlík 2x, Veselý, Martin Čech ml. - Čermák 2x. Vyloučení: 2:4, navíc Svoboda do konce utkání, Čermák (oba Liberec) 10 min. Využití:1:0.

Očekávané sestavy:

Liberec: Svoboda - Šmíd, Jiruš, Čakajík, Moravec, Nedvěd, Ťupa - Čermák, Rataj, Hašek - Novák, Kašpařík, S. Procházka - Korhoň, Vampola, Rozsíval - Plodek, Hájek, Verčík.

Zlín: Murín - Hamrlík, Blaťák, Tesařík, Zubíček, Nosek, Macholda, Hučko - Balaštík, Leška, Veselý - Barinka, Jenáček, Weissmann - Okál, Vlach, Záhorovský - Dubec, Kos, Mokrejš.