Na led nováčka přijíždí úřadující mistr extraligy

Tým zvučnějšího jména ještě ve Svijanské aréně nenastoupil. Dnes večer, výjimečně od 18 hodin, vyzvou domácí Bílí Tygři k souboji pražskou Spartu. Pražané jsou nejúspěšnějším týmem posledních tří let - v nich totiž vždy došli až do finále, ve kterých vybojovali dva tituly.

Letošní sezóna ale Spartě zatím moc nevychází. Mužstvo z Holešovic bylo pasováno na největšího favorita soutěže a již jen samotný pohled na soupisku budil respekt. V hlavní roli měla být sehraná trojka Kratěna - Broš - Tomajko, dávni spoluhráči z Olomouce a Vsetína, kteří dorostli do nejlepších hokejových let, ostrostřelec Tomík, zkušení Zelenka se Žemličkou, nejproduktivnější hráč loňskoho ročníku Petr Leška nebo druhý nejproduktivnější hráč Slavie v minulé sezóně Daniel Branda, na kterého zbylo v nabitém kádru Sparty místo až ve čtvrté pětce. V brance velezkušený reprezentant Petr Bříza a před ním obranná esa Jaroslav Nedvěd, Jan Srdínko nebo Valdemar Jiruš.

Jak už se ale mnoho týmů přesvědčilo, papírové předpoklady mohou být na hony vzdáleny skutečnosti. Hned v úvodu souteže se po Kratěnově zranění rozpadl elitní útok, brzy se zranila opora zadních řad Jaroslav Nedvěd a Zelenka s kapitánem Žemličkou byli naprosto z formy. V polovině října jsme tak mohli Spartu po pětizápasové sérii bez vítězství nalézt až na devátém místě tabulky. Pak se ale Pražané vzchopili a čtyřikrát v řadě zvítězili. Těsně před reprezentační přestávkou však jejich jízdu v Edenu ukončila Slavia. Po pauze jela Sparta do Vítkovic, kde byla blízko další porážce, bod za remízu ale při závěrečné hře bez brankáře vystřelil sparťanům exliberecký Valdemar Jiruš. V pátek zamířila Sparta do Vsetína, kde jej nadšení Valaši udolali až v prodloužení 2:1. Při pohledu na výsledky Sparty v posledních osmi utkáních je zřejmé, že výsledky mistra jsou vždy velmi těsné - až na vysokou výhru v Havířově skončily všechny zápasy remízou nebo výhrou jednoho ze soupeřů o jedinou branku.

Opory Sparty

Ofenzivními tahouny Sparty jsou doposud Patrik Martinec, Petr Leška, nejlepší střelec Róbert Tomík a centr první řady Michal Broš. Skvělou sezónu hraje na podzim i bek Valdemar Jiruš, pátý nejproduktivnější hráč týmu. Ten byl také hlavní hvězdou utkání s Libercem, neboť při výhře 4:3 asistoval u všech čtyřech branek domácího mužstva.

Pozor na třetí třetinu!

Bílí Tygři po nadějném začátku pomalu, ale jistě začali extraligovou tabulkou klesat. Libereckým hokejistům se již čtyři zápasy nepodařilo zvítězit, když ve všech případech ztratili nadějně rozehraný zápas ve třetí třetině. Se Vsetínem byl stav po dvou třetinách vyrovnaný, nakonec domácí prohráli 2:3. V Karlových Varech vedli Tygři po dvou třetinách 1:0, nakonec odešli poraženi 1:3. S Pardubicemi byl stav po první třetině 3:0 a po druhé 3:2, na konci zápasu 3:4. A nakonec nejčerstvější a nejkrutější případ - ve Znojmě to bylo po první třetině 0:1, po dvou třetinách bylo vyrovnáno 3:3 a po kanonádě v posledním dějství svítilo na tabuli nelichotivé skóre 8:3. Ze závěrečných třetin v posledních čtyřech utkáních tak Bílí Tygři mají celkové skóre 1:12, zatímco z prvních dvou dohromady 8:6.

Doma Tygři zvítězili naposledy 8. října. S Havířovem pak remizovali a Slavii, Vsetínu i Pardubicím podlehli.