Pohled do minulosti: První semifinálová bitva s Východočechy

Severočeši ve svém prvním semifinále v historii libereckého hokeje narazili na Pardubice a svedli s nimi urputnou bitvu. Právě pět střetnutí z roku 2005 si můžete připomenout v následujícím článku.

Semifinále 2005

V roce 2005 probíhala v zámořské NHL výluka, a tak se všechny hvězdy hokeje odebraly za Atlantik, aby bavily tamní fanoušky svými kousky. Česká extraliga toho nebyla výjimkou a mezi mantinely viděli diváci absolutní špičku.

Bílí Tygři zlákali do svého kádru několik vycházejících hvězd v NHL, kterými byli Radim Vrbata, Aleš Kotalík, Václav Nedorost nebo Jiří Fischer. Ty pak doplnili zkušení Jaroslav Modrý a Tomáš Klouček. Před sezónou pak podepsal v Liberci smlouvu i mistr světa Milan Hnilička.

Základní část zakončila smečka ze severu republiky na pátém místě a ve čtvrtfinále jí čekala Slavie Praha. V sérii, která se hrála na sedm zápasů, si každý tým držel domácí neporazitelnost až do posledního rozhodujícího duelu. Ten patří ještě dnes k nejlepším zápasům historie libereckého hokeje. Bílí Tygři tenkrát spláchli sešívané 5:1 a ve svém prvním play-off postoupili až do semifinále.

Co se ten rok dělo v extralize?

- výluka NHL přinesla do Česka nejlepší hráče světa
- základní část vyhrál Zlín
- mistrem pro sezónu 2004/05 se staly Pardubice
- Dukla Jihlava prohrála baráž s Českými Budějovicemi

1. SF: Sporné branky rozhodly první zápas

HC Moeller Pardubice vs. Bílí Tygři Liberec 3:2 (0:0, 0:1, 2:1 - 1:0)
Branky: 42. Bulis (Havíř, Mikeska), 56. Dopita (Blažek), 67. Snopek (Koukal) - 39. Čermák (Modrý, Hnilička), 43. Podkonický (V. Novák, Jiří Hanzlík). Rozhodčí: Bolina, Homola - Český, Kostka. Vyloučení: 7:7. Využití: 0:1. Diváci: 9300 (vyprodáno). Stav série: 1:0.

Stav série: 1:0

První utkání semifinále nabídlo krásný a svižný hokej, při kterém se žádný fanoušek nemohl nudit. V Pardubicích se ale na první branku druhého kola play-off čekalo poměrně dlouho. Síť rozvlnil těsně před koncem druhé periody až Leoš Čermák. Ve 42. minutě srovnal Jan Bulis, jehož brance předcházel asi půlmetrový ofsajd. Liberec ale kontroval brankou Andreje Podkonické a ujal se opět vedení. Dalším sporným momentem v zápase byl neuznaný gól Aleše Kotalíka, který byl očividně za brankovou čarou, ale rozhodčí si byli natolik jistí, že ho neuznali. Čtyři minuty před koncem zápasu Pardubice vyrovnaly a šlo se do prodloužení. V něm se zranila domácí jednička Milan Hnilička a v 64. minutě ho propálil Jan Snopek. Na libereckém brankáři bylo znát, že je limitován zraněním.

Hvězdy zápasu: Milan Hnilička, Ján Lašák, Jiří Dopita

2. SF: Bílí Tygři zaspali úvod a Pardubice zvýšily vedení

HC Moeller Pardubice vs. Bílí Tygři Liberec 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 4. Bulis (A. Novotný, Havíř), 27. A. Novotný, 57. Dopita - 29. Podkonický (Vaic). Rozhodčí: Mikula, Smeták - Guth, Rittich. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 9300 (vyprodáno). Stav série: 2:0.

Stav série: 2:0

Do druhého utkání na ledě Duhové arény vstoupili lépe hráči pardubického celku a už v šesté minutě zásluhou Jana Bulise vedli. Na jeho trefu navázal ve druhé periodě Andrej Novotný a Východočeši mířili jistým výkonem pro druhý bod v semifinále. Liberecký prapor pozvedli prakticky přesně v polovině duelu Andrej Podkonický, který snížil na rozdíl jediné branky. V závěru ale chyboval Jiří Fischer, jemuž uloupil puk Jiří Dopita a přes celé hřiště vyvolal domácí euforii. Černou kaňkou duelu bylo zranění Leoše Čermáka, který dostal hokejkou do oka a play-off pro něho skončilo.

Hvězdy zápasu: Ján Lašák, Andrej Novotný, Jan Bulis

3. SF: Bílí Tygři rychlým nástupem zlomili Pardubice

Bílí Tygři Liberec vs. HC Moeller Pardubice 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 5. V. Novák (Podkonický, Vaic), 6. S. Procházka (Kotalík, R. Vrbata), 23. Podkonický (Vaic), 42. Vaic (Jiruš, V. Novák) - 60. Novotný (Divíšek). Rozhodčí: Nečas, Jebavý - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 2:5. Bez využití. Diváci: 5080 (vyprodáno). Stav série: 1:2.

Stav série: 1:2

Bílí Tygři ponaučeni z předchozího duelu v úvodu zatlačili Pardubice a získali brzké vedení 2:0. Nejdříve se trefil domácí kapitán Václav Novák a po minutě Stanislav Procházka. Východočeši nemohli v daném utkání najít recept na tým z Podještědí a třetí gól přidal na začátku druhé periody Andrej Podkonický. Když se krátce po druhé přestávce trefil i Lubomír Vaic, bylo jasné, že Bílí Tygři ukořistili první bod v semifinále play-off. Za hosty pouze korigoval stav duelu Andrej Novotný.

Hvězdy zápasu: Andrej Podkonický, Lubomír Vaic, Václav Novák

4. SF: Svijanská aréna si gól nezakřičela a Pardubice šly do trháku

Bílí Tygři Liberec vs. HC Moeller Pardubice 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)
Branky: 6. Průcha (Koukal, Hemský), 23. Blažek (P. Sýkora, Dopita), 44. Bulis (Divíšek), 45. Korhoň (Průcha, M. Rozsíval) Rozhodčí: Bolina, Homola - Guth, Rittich. Vyloučení: 2:6. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5080 (vyprodáno). Stav série: 1:3

Stav série: 1:3

Druhý duel pod libereckým vysílačem patřil jednoznačně týmu z východu Čech. Svijanská aréna navíc byla poprvé v sérii dobytá a nezakřičela si ani gól. Pardubice šly od začátku za třetím bodem v sérii a k němu je nasměroval Petr Průcha. Ve druhé dvacetiminutovce pak zvýšil Tomáš Blažek. Definitivní hřebíček do liberecké rakve zatloukli Jan Bulis a Lubomír Korhoň, kteří se trefili v rozmezí jedné minuty. V závěru pak vystřídal Milana Hniličku Pavel Falta, který za svá záda žádnou černou pryž nepustil.

Hvězdy zápasu: Petr Průcha, Ján Lašák, Aleš Hemský

5. SF: Liberec skončil v semifinále, o postupujícím rozhodla až osmá série nájezdů

HC Moeller Pardubice vs. Bílí Tygři Liberec 4:3 sn (0:0, 2:2, 1:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 24. Hejduk (Divíšek), 28. Průcha (Koukal), 54. Bulis (A. Novotný), rozhodující sam. nájezd Blažek - 29. Vaic (M. Duben, Podkonický), 37. Vaic (V. Novák, Jiří Hanzlík), 46. V. Novák (Podkonický). Nájezdy proměnili: Hejduk, Blažek - Kotalík. Neproměnili: Hemský, Bulis, Blažek, Průcha, Hejduk, Sýkora - Podkonický, Šmíd, Vrbata, Vaic, Kotalík, Vrbata, Modrý. Rozhodčí: Šindler, Rejthar - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:12, navíc Snopek - V. Novák oba 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 9300 (vyprodáno). Konečný stav série: 4:1.

Stav série: 4:1

V posledním zápase série byl k vidění krásný a napínavý hokej. Diváci v Duhové aréně a doma u televizních obrazovek se museli bavit. Skoré se měnilo ale až ve 24. minutě, kdy se prosadil střelec "Lavin" Milan Hejduk. Po minutě propálil Milana Hniličku Petr Průcha a zdálo se, že Liberec je ze hry o vítězství vyřazen. Pak ale do dění zápasu promluvil výrazně Lubomír Vaic, který během osmi minut srovnal na 2:2. Bílí Tygři soupeře přehrávali a byli za to odměněni vedoucí brankou z hole Václava Nováka. Závěr duelu ale Severočeši nezvládli a zbytečnými fauly dovolili domácím z přesilové hry srovnat.

Prodloužení rozuzlení nepřineslo, a tak se na dílo museli podívat specialisti na penalty. V první sérii se prosadili Milan Hejduk a Andrej Podkonický. Poté kralovali brankáři, kteří nedovili nikomu skórovat. Východočechy přiblížil k postupu Petr Průcha, jenž mazačkou kličkou nedal Milanu Hniličkovi šanci. Následující exekutor Aleš Kotalík byl pod obrovským tlakem a musel dát. Jána Lašáka si v modrém půlkruhu povodil a blafákem do forhendu srovnal. Rozuzlení přinesla až 8. série. V ní zamířil zadák Jaroslav Modrý do hrudi parodického brankáře a naopak Tomáš Blažek blafákem nedal Milanu Hniličkovi šanci a odstartoval postupové ohlasy. Fotky z nájezdů si můžete prohlédnout zde

Góly v oslabení: 1:1
Nejproduktivnější hráč Liberce v sérii: Lubomír Vaic – 6 bodů (3+3)
Nejproduktivnější hráč Pardubic v sérii: Jan Bulis 4 body (4+0)
Nejlepší střelci série: Andrej Podkonický, Lubomír Vaic (3 góly) x Jan Bulis (4 góly)
Nejvíc asistencí v sérii: Václav Novák, Lubomír Vaic (3 asistence) x Tomáš Divíšek, Petr Koukal (3 asistence)
Nejvyšší návštěva: 9 300 – (3 krát v Pardubicích)
Průměrná návštěva: 7 612