Pohled do historie

Pohled do minulosti: Semifinále Pardubice vs. Liberec 04/05

L i b e r e c - Semifinále mezi Bílými Tygry a Pardubicemi už jednou česká extraliga zažila. Bylo to v sezóně 2004/2005 a dramatické semifinále plné zajímavých momentů, které nakonec skončilo výhrou Východočechů 4:1 na zápasy, si nyní můžete v tomto článku připomenout, a navnadit se tak na další souboje těchto dvou celků, jejichž série znovu odstartuje v sobotu.

Sezóna okořeněná o hráče z NHL, která se kvůli výluce nekonala, nabídla skvělou diváckou podívanou a několik strhujících bitev. Svým dílem určitě do sbírky přispěla i semifinálová série Tygrů s tehdejším Moellerem. Liberečtí skončili v základní části pátí a tým s hráči jako Kotalík, Fischer, Modrý, Šmíd, Vrbata nebo Hnilička si ve čtvrtfinále vyšlápl na Slavii. V bitvě na sedm zápasů dokázali svěřenci trenéra Palečka porazit Pražany i se Stümpelem a Pálffym a v boji o finále je čekaly právě Pardubice. Ty si také v sérii hrané na sedm utkání poradily s Kladnem a odstartovaly tak cestu za pozdějším titulem.

Pardubice měly v kádru také velmi mnoho zvučných jmen. Vedle brankáře Lašáka a obránce Rozsívala, budil především útok velký respekt. Posuďte sami složení jednotlivých řad při prvním semifinálovém duelu s Libercem: Sýkora, Dopita, Blažek - Hejduk, Mikeska, Bulis - Hemský, Koukal, Průcha - Tvrdík, Divíšek, Rolinek.

1.SF: Smolné prodloužení poslalo Pardubice do vedení

Branky a nahrávky: 42. Bulis (Havíř, Mikeska), 56. Dopita (Blažek), 67. Snopek (Koukal) - 39. Čermák (Modrý, Hnilička), 43. Podkonický (Novák, Hanzlík). Rozhodčí: Bolina, Homola - Český, Kostka. Vyloučení: 7:7. Využití: 0:1. Diváci: 9300 (vyprodáno). Střely na branku: 53:46. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2.

Jan Snopek v prodloužení posílá kotouč za indisponovaného Hniličku.

První semifinále začalo hodně opatrně, i tak ale viděla tehdejší „Duhová Aréna“ výbornou podívanou. Liberečtí byli za svou větší aktivitu odvděčeni v závěru druhé části, když se po pěkné střele Leoše Čermáka dostali do vedení. Hned v úvodu třetí části se ale Východočechům podařilo srovnat, když se radoval Jan Bulis, hosté byli tehdy ale hodně nespokojeni, protože gól padl po jasném ofsajdovém postavení. Severočeši se ale dlouho frustrovat nenechali a hned za minutu jim vedení vrátil Andrej Podkonický, který zavezl puk pod Lašákův beton a slovenský reprezentant se s ním dostal až za čáru.

To však zdaleka nebylo vše a dramatické momenty ještě měly přijít. Pardubice se s přibývajícím časem dostávaly více do tlaku, nicméně ve dvaapadesáté minutě přišel jeden z klíčových momentů celé série. Vrbata našel Kotalíka, který z první poslal puk na bránu. Lašák jej schoval na hranici brankové čáry do lapačky a začala dlouhá diskuze, zda se kotouč dostal za ni, nebo ne. Brankář Pardubic pak sice vysvětloval, že puk se do branky dostat nemohl, protože jej chytil mimo bránu, tato domněnka při podrobném shlédnutí dostupných záznamů, ale pravdivá nebyla. Celá situace nicméně brankou neskončila a Moeller nedlouho po této situaci vyrovnal, když se z dorážky na brankovišti prosadil Jiří Dopita. Prodloužení pak pro hosty začalo hodně nešťastně, když se po kontaktu s Michalem Rozsívalem zranil Milan Hnilička. Po delším ošetření zůstal zkušený brankář mezi tyčemi, i když to vypadalo, že by do hry mohl zasáhnout jeho zástupce Falta. Možná mírně indisponovaného Hniličku pak v závěru prodloužení překonal střelou k tyči Jan Snopek a zajistil Pardubicím vedení v sérii.

2.SF: Zápas ovlivnilo zranění Čermáka

Branky a nahrávky: 4. Bulis (Novotný, Havíř), 27. Novotný, 57. Dopita – 29. Podkonický (Vaic). Rozhodčí: Mikula, Smeták – Rittich, Guth. Vyloučení: 8:6. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 9 300 (vyprodáno). Střely na branku: 36:34. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1.

Leoš Čermák leží na ledě po zásahu holí od Koukala.

Pardubičtí měli ve druhém utkání série dobrý vstup do zápasu, a když Bulis už ve čtvrté minutě využil početní výhodu, získali Východočeši do svých řad potřebný klid. Tygři se začali herně zvedat na začátku druhé třetiny a vytvořili si několik dobrých šancí, nicméně to byli domácí, kteří se po střele Andreje Novotného kterou Hnilička neviděl, dostali do dvougólového vedení. Severočeši ale nesložili zbraně a po akci Vaice s Podkonickým se druhý jmenovaný trefil přesně nad Lašákovu vyrážečku a vykřesal pro hosty naději do třetí třetiny.

Tu však hodně nalomilo zranění Leoše Čermáka, kterého holí do oka zasáhl Koukal. Pardubický útočník tehdy vyfasoval „jen“ 2+2 minuty, pro libereckého útočníka ale začala dlouhá pauza bez hokeje, potíže s okem totiž byly vážnějšího rázu. Svěřenci trenéra Palečka byli zraněním hodně otřeseni a v následující početní výhodě se prosadit nedokázali. Když se pak vše schylovalo ke hře bez brankáře, ujel Jiří Dopita a jeho branka na 3:1 definitivně rozhodla. Pardubice tak po dvou domácích duelech vedly 2:0.

3.SF: Třetí duel patřil jasně Tygrům

Branky a nahrávky: 5. Novák (Podkonický, Vaic), 6. Procházka (Kotalík, Vrbata), 23. Podkonický (Vaic), 42. Vaic (Jiruš, Novák) - 60. Novotný (Divíšek). Rozhodčí: Nečas, Jebavý - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 2:5, bez využití. Diváci: 5080 (vyprodáno). Průběh utkání: 4:0, 4:1.

Na oba duely bylo v Liberci beznadějně vyprodáno.

Vyprodaná Svijanská aréna se po třech duelech se Slavií těšila na dalšího zvučného soupeře. Pardubice přijely na sever s cílem vyhrát pod Ještědem alespoň jeden zápas, v tom prvním ale vyšly na prázdno. Liberec totiž začal fantasticky, když už v páté minutě otevřel skóre Václav Novák. Necelou minut na to, navíc náskok domácích navýšil Stanislav Procházka, který tečoval střelu Kotalíka. Hosté se pak sice zvedli a měli trochu více ze hry, jistý Hnilička jim ale skórovat nepovolil.

Když navíc ve čtyřiadvacáté minutě i s trochou štěstí zvyšoval Podkonický na 3:0, bylo jasné, že oba týmy už se pomalu začínají chystat na čtvrtý zápas. Úpravu skóre pak ještě přinesla Vaicova teč střely Jiruše, dočkali se ale i hosté, když čtyřiadvacet sekund před koncem utkání připravil Hniličku o čisté konto Andrej Novotný, který propálil od modré vše, co mu stálo v cestě. Severočechům se tak podařilo snížit stav série na 1:2.

4.SF: Pardubice získávají rozhodující náskok

Branky: 6. Průcha (Koukal, Hemský), 23. Blažek (P. Sýkora, Dopita), 44. Bulis (Divíšek), 45. Korhoň (Průcha, M. Rozsíval). Rozhodčí: Bolina, Homola - Guth, Rittich. Vyloučení: 2:6. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5080 (vyprodáno). Průběh utkání: 0:4.

Slovenský souboj Rataj vs. Lašák. Po čtvrtém utkání se radoval pardubický brankář.

I čtvrtý zápas sledovala beznadějně vyprodaná hala, nicméně většina fandů už tak spokojena jako při třetím zápase série nebyla. Hosté se totiž už v šesté minutě dostali do vedení, když zafungovala spolupráce Hemský – Koukal zakončená Průchou. Domácí jakoby se dostali do mírné křeče, ze které se už po zbytek utkání nemohli vyhrabat.

Naopak to byli Východočeši, kteří hned v úvodu druhé třetiny odskočili na dvě branky. Sýkora předložil Blažkovi, a ten zblízka poslal podruhé puk za Hniličku. Pardubice pokračovaly ve skvělé obraně a před Lašáka nikoho v modrém nepouštěly. Když pak ve čtyřiačtyřicáté minutě zvýšil Bulis na 3:0 a chvilku poté ex-liberecký Korhoň dokonce na 4:0, odjel Hnilička z branky a přenechal své místo Faltovi. Ten už sice neinkasoval, vzhledem k tomu, že Bílí Tygři ale ani jednou recept na Lašáka nenašli, stěhovala se série zpět do města perníku za stavu 1:3 z pohlednu Liberce.

5.SF: Vyrovnanou bitvu rozhodly nájezdy, Východočeši jdou do finále

Branky a nahrávky: 24. Hejduk (Divíšek), 28. Průcha (Koukal), 54. Bulis (Novotný), rozhodující sam. nájezd Blažek - 29. Vaic (Duben, Podkonický), 37. Vaic (Novák, Hanzlík), 46. Novák (Podkonický). Nájezdy proměnili: Hejduk, Blažek - Kotalík. Neproměnili: Hemský, Bulis, Blažek, Průcha, Hejduk, Sýkora - Podkonický, Šmíd, Vrbata, Vaic, Kotalík, Vrbata, Modrý. Rozhodčí: Šindler, Rejthar - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:12, navíc Snopek - V. Novák oba 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 9300 (vyprodáno). Průběh utkání: 2:0, 2:3, 4:3.

Milan Hejduk posílá puk přímo nad Hniličkovu lapačku.

Pátý zápas přinesl opět neskutečné drama. Moeller začal velkým náporem ve snaze rozhodnout semifinále, se od prvních minut dostávali jeho hráči před Hniličku a i díky přesilovkám si vytvářeli slušný tlak. Severočechy držel ve hře výtečný brankář, díky kterému úvodní třetinu přestáli. V úvodu té druhé už ale ani Hnilička na střely Hejduka a Průchy nestačil a v Pardubicích už se začínalo slavit. Liberečtí ale dokázali srovnat. Byl to Lubomír Vaic, který se dokázal dvakrát prosadit.

Když pak v šestačtyřicáté minutě Václav Novák využil s Podkonickým přečíslení v oslabení, dokonali Tygři obrat. Pardubice se ale nevzdaly. Opět si vytvořily tlak a i díky dalším faulům Severočechů se dostaly před Hniličku. Vyrovnání pak přinesla čtyřiapadesátá minuta a pohotová dorážka Bulise. Prodloužení tentokrát rozhodnutí nepřineslo, a tak přišly na řadu samostatné nájezdy.

Pardubice si poté poradily ve finále se Zlínem (4:0) a získaly titul.

Hned v první sérii uspěl střelou nad lapačku Hniličky Hejduk, a jelikož Podkonický zamířil kousek nad, vedly po první sérii Pardubice. Až do páté pak kralovali oba brankáři. Právě v pátém rozstřelu se ale opět děly věci. Nejprve se na libereckou branku rozjel Průcha, kotouč zůstal někde pod betonem Hniličky a rozhodovalo se z videa. Sudí tehdy branku neuznal, nicméně den poté zveřejnila Česká Televize záběry, podle kterých se puk za brankovou čáru dostal, a tudíž měli už v této chvíli domácí slavit postup. Ten se ale oddálil, protože Kotalík zvládl těžkou úlohu a svůj nájezd proměnil. Po pěti nájezdech tak byl stav 1:1. Když pak další dvě série opět branku nepřinesly, a v osmé nedal Modrý. Chopil se role pardubického strůjce postupu Tomáš Blažek, který si položil Hniličku a zamířil pod břevno. Na ledě tak propukla pardubická radost z postupu do finále. Liberec se sezónou rozloučil v semifinále a dosáhl velkého úspěchu při svém teprve třetím roce působení mezi extraligovou elitou.