Před Vánoci se Bílí Tygři představí na ledě Slavie

L i b e r e c – Po devíti dnech volna, ve kterých se česká reprezentace představila na turnaji v Moskvě, se extraliga opět rozjede do své další části. Před Vánoci ji však čeká pouze jedno kolo, ve kterém se Bílí Tygři představí od 18:15 na ledě pražské Slavie Praha.

HC Slavia Praha

Svěřenci kouče Růžičky jsou se čtyřiačtyřiceti body na aktuálně desáté pozici extraligy, což jim prozatím zaručuje postup aspoň do předkola play-off. Na svého odvěkého pražského rivala z Holešovic, který je na jedenácté příčce, mají k dobru osm bodů.

Juraje Štefanku už v kádru Růžičky nenajdeme. Slovenský forvard nyní působí v Mladé Boleslavi.

Nepříliš dobré postavení mezi čtrnáctkou klubů je zaviněno i špatnou produktivitou týmu. Po odchodu Romana Červenky do ruského Omsku, hledá tým z Vysočan jen těžko adekvátní náhradu. V letošním ročníku extraligy tak nenajdeme ani jednoho slávistu mezi nejproduktivnější dvacítkou soutěže. Nejlepším hráčem červenobílých je tak Vondrka, ten se ale krčí až na čtyřiadvacátém místě. Loni měla přitom Slavia v TOP 20 kromě Červenky také Kůrku, který teď hraje za pražskou Spartu. Neproduktivitu týmu dokazuje i postavení obránce Kadlece, jenž je v kanadském bodování klubu na druhém místě.

V posledním duel před reprezentační přestávkou sešívaným příliš nevyšel, když podlehli venku Vítkovicím jasně 7:1. O jediný zásah Vysočanských se postaral Micka. Trenér mistrů světa z Německa Růžička měl během reprezentační přestávky k dispozici prakticky celý kádr. Chyběl mu pouze první brankář Kopřiva, jenž si plnil v Moskvě své reprezentační povinnosti, a mladý talent Jaškin, který se dává do kupy po zranění kolene.

31. kolo Vítkovice – Slavia     7:1

Kádr Libereckých momentálně šlape jako dobře namazaný stroj. Z devíti zápasů dokázali vytěžit Bílí Tygři sedm výher. Zřejmě radikální změna přišla v zápase s Mladou Boleslaví, kdy dostlali v Tipsport areně šestigólovou facku (0:6). Od té chvíle získali ze sedmadvaceti možných bodů osmnáct a přes ruský Channel One Cup se mohli vyhřívat na třetí příčce.

Tomáš Vak se díky produktivitě v posledních zápasech vyhoupl až na třetí místo v kanadském bodování týmu.

Bílí Tygři odehrají v letošním ročníku extraligy vůbec první zápas na ledě O2 areny. V obou předchozích duelech na severočeském ledě bral vždy jeden celek tři body. V prvním zápase vyhrála Slavia jasně 1:4, na začátku listopadu byli úspěšnější naopak modrobílí, kteří přetlačili svého soka fotbalovým výsledkem 2:1. Zajímavé bude sledovat, koho pošle trenér Kalous do branky. První zápas se Slavií odchytal Pinc, druhý vítězný naopak Vošvrda. Liberecké „dvojce“ se před reprezentační přestávkou dařilo trochu více, než jeho staršímu kolegovi. Prakticky pokaždé, když byl Vošvrda od první minuty v brance, získali Severočeši minimálně bod. Nestalo se tomu tak jen při jeho premiérovém startu za Tygry, když nedokázal zastavit v Rondu Kometu Brno - 2:1 Jinak vychytal v deseti zápasech, ve kterých stál mezi tyčemi od úvodního hvizdu, devět výher.

Před krátkou dovolenou vyrazili Tygři v rámci jednatřicátého kola na led mistrovských Pardubic. Zápas proti Východočechům začali vcelku dobře, když vedli 1:0. Jenže zaplněná ČEZ Arena dohnala domácí až k obratu na 2:1. V posledních minutách duelu se trenér Kalous rozhodl zariskovat, když odvolal Vošvrdu a hrál v šesti. Že risk je, zisk se potvrdilo po pár vteřinách, když Vak srovnal na 2:2. Když už to vypadalo, že penaltoví specialisté budou muset předvést svůj um, ukončil dvě vteřiny před zazněním sirény zápas střelou pod víko Čakajík a přisoudil Tygrům bonusový bod.

Před reprezentační přestávkou trápilo lehké nachlazení kapitána Petra Nedvěda, ten by ale už měl být zdravý. K dispozici by měl být i útočník Jan Plodek, naopak mimo hru jsou stále obránci Martin Rýgl a Jan Holub.

26. kolo Liberec – Č. Budějovice  3:1
27. kolo Zlín – Liberec           2:3 sn
28. kolo Karlovy Vary – Liberec   2:3
30. kolo Liberec – Plzeň          5:6
31. kolo Pardubice – Liberec      2:3 pp