Před pauzou čeká Liberec souboj o druhé místo

L i b e r e c - Vedoucí tři týmy se odpoutaly od zbytku extraligy a právě dva z nich svede proti sobě nedělní bitva. V dohrávce devatenáctého kola přijedou na sever Čech České Budějovice, na které ztrácí Tygři tři body. V minulém kole Tygři dokázali zvítězit na Spartě, naopak Mountfield v Pardubicích získal jen bod. Začátek je naplánován na 17.00.

HC Mountfield

Budějovičtí zatím můžou být se svými výsledky velmi spokojeni. Po devětadvacátém kole se drží na druhém místě s tříbodovou ztrátou na vedoucí Slavii, ale právě s tímto zápasem s Libercem k dobru. Vynikající jsou především před domácími fanoušky, kde ztratili body pouze dvakrát. V říjnu, kdy Mountfield prožíval menší krizi, dokázaly v Budvar Aréně vyhrát na samostatné nájezdy Karlovy Vary a ve dvaadvacátém kole tu zvítězil loňský mistr Sparta Praha.

Budějovickou oporou je znovu Roman Turek. Golman, který většinu kariéry strávil v zámoří, chytá skvěle a drží Budějovické v horních patrech tabulky. Důležité pro Jihočechy jsou také bodové příspěvky útočníků a mezi nimi je zatím nejlepší slovenský forvard Michal Hudec, jenž rozhodl i první vzájemný souboj zítřejších soupeřů v sezoně. V poslední minutě prodloužení tečovanou střelou překonal Hniličku, a zajistil tím svému týmu dva body.

Do posledního zápasu proti Pardubicím vstupovaly České Budějovice povzbuzené šestizápasovou sérií, kdy dokázaly vždy zvítězit. A proti Moelleru také vkročily do zápasu lépe. V třinácté minutě se trefil Viktor Hübl, a Mountfield tak vyhrál první třetinu. Jenže v druhém dějství byli domácí aktivnější a podařilo se jim vyrovnat. Ve třetí třetině hned po minutě dokázal skórovat pardubický Havíř a od té doby to byl ze strany Jihočechů hon za vyrovnávacím gólem. Kvůli tomu nechávali v obraně okénka a nejednou se Pardubice dostávaly do šance. Nakonec ovšem pět minut před koncem dokázal vyrovnat Vak a šlo se do prodloužení. V něm gól nepadl, a tak rozhodovaly až samostatné nájezdy. V nich se za hosty trefil pouze Hübl. Zato Chábera, který podruhé v sezoně nahradil v zápase Turka, lovil puk ze své sítě dvakrát. Nestačil na střely Tvrdíka a Blažka.

Podle budějovického útočníka Štěpána Hřebejka bude podobný duel k vidění i v Liberci. „I když to bude o to horší, že Liberec se pohybuje v horních patrech tabulky. Sebevědomí mají určitě o něco výš, než ho mají Pardubice. I lidí tam chodí dost. Myslím si, že hala bude hodně naplněná a uvidíme, jak to dopadne.“

Informace o klubu

Rok založení:      1928
Klubové barvy:     bílá, červená a modrá
Generální sponzor: MOUNTFIELD
Stadion:           Budvar Aréna (6421 míst)

HC Moeller Pardubice – HC Mountfield 3:2sn

Branky a nahrávky: 28. Pivko (Havíř), 41. Havíř (Snopek), rozhodující nájezd Blažek - 13. Šimánek (Brabenec), 55. Vak (Kůrka).
Rozhodčí: Kubeš – Guth, Rittich. Vyloučení: 8:11, navíc Toman (CEB) 10 minut. Využití: 2:1. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2.

Sestava v posledním kole

HC Mountfield: Chábera – Sičák, Frolo, Toman, Gřegořek, Novák, Vydarený, Bolf, Mucha – Kůrka, Hübl, Veselý – Hudec, Mertl, Brabenec – Hřebejk, Šimánek, Sailer – Kotrla, Vak, Květoň.

Po třech prohraných zápasech v závěru listopadu se Tygři znovu vrátili na vítěznou vlnu. Porazili Ústí, Vítkovice a naposledy i čtvrtou Spartu, které se tak v tabulce vzdálili na rozdíl deseti bodů. Všechny zápasy odehrál Liberec výborně v obraně. Dohromady inkasoval pouze tři góly, a to svědčí i o tom, že po odchodu Milana Hniličky nemusí fanoušci smutnit. Michal Fikrt a Marek Pinc zatím chytají skvěle a prvně jmenovaný se dokonce posunul ve statistikách na post druhého nejlepšího brankáře extraligy.

Na Spartu Tygři odjížděli s vědomím, že se opět bude jednat o vyrovnaný zápas, ve kterém může rozhodnout každý gól. A opravdu to tak bylo. Po druhé třetině vedli Sparťané zásluhou bývalého útočníka Libereckých Vaice těsně 1:0. Ale ve třetí části zrežíroval Tomáš Klimenta obrat. Nejdříve vstřelil první branku a pak druhou připravil pro svého kolegu Víška. V závěru zápasu se odehrávalo velké drama. Minutu a půl před koncem byl už puk v síti, jenže branka byla posunuta. Ovšem na trestnou lavici se posadil Boris Žabka za krosček, a tak mohli domácí odvolat Martina Altrichtera z branky a hrát ve výhodě dvou hráčů navíc. Vytvořili si velký tlak, ale puk se dostal k Jiřímu Moravcovi, a ten přes celé hřiště poslal puk do brány. Zajistil tak Tygrům tříbodový zisk.

V liberecké kleci se už objevil uzdravený Marek Pinc a zřejmě si zachytá i proti Mountfieldu. Znovu budou chybět Lukáš Zíb s Václavem Nedorostem, kteří se na ledě objeví až po reprezentační pauze.

HC Sparta Praha – Bílí Tygři Liberec 1:3

Branky a nahrávky: 7. Vaic (P. Nedvěd) - 45. Klimenta (Plodek), 54. Víšek (Klimenta), 60. Moravec (Jiruš).
Rozhodčí: Husička - Bryška, Chytil. Vyloučení: 7:5. Využití: Bez využití. V oslabení: 0:1. Průběh utkání: 1:0, 1:3.

Bílí Tygři Liberec: Pinc - J. Moravec, Jiruš, Hunkes, Krstev, Žabka, Kočí, Holub - Vantuch, Kašpařík, Pletka - Klimenta, Plodek, Víšek - Bartovič, Šachl, Blatný - S. Procházka, Dušek, Pabiška.

Historická bilance vzájemných extraligových zápasů

Budějovice byly oblíbeným soupeřem Libereckých v prvních sezonách. Většinou to byli právě Tygři, kteří odcházeli z ledu vítězně. Později se souboje již vyrovnaly a v předloňském play-off Jihočeši šokovali postupem, když Liberec vyřadili poměrem 4:1 na zápasy.