Představujeme soupeře

Představujeme hráče Bostonu Bruins

V úterý večer vyjede na led liberecké Tipsport areny tlupa bostonských Medvědů, která na svém turné po Evropě čítá tři brankáře, osm beků a patnáct útočníku. Stručné informace o každém hráči Bruins, který se může v duelu s Tygry představit přímo na ploše, přinášíme v tomto článku.

Brankáři:

Tuukka Rask
Odchovanec finského Ilves Tampere, za který nastupoval i Tero Leinonen, patří k zástupcům mladé brankářské školy. Rask nechyběl ve většině mládežnických reprezentací své země, a tak se nebylo čemu divit, když se v létě 2007 stěhoval do Bostonu. Ze začátku dostával prostor spíše na farmě, v sezóně 2009/2010 už se ale pravidelně střídal s Thomasem a prokazoval své kvality. Pro příští sezónu s ním klub počítá do role jedničky.

Tim Thomas
Zkušený šestatřicetiletý brankář se do pozice jedničky dostal až v sezóně 2005/2006. Před tím si vedle nižších zámořských soutěží vyzkoušel i angažmá v Evropě, když nastupoval za finské Helsinky a Oulu, nebo švédské AIK Solna. Dobré výkony z posledních tří sezón mu dopomohly i k nominaci na Olympijské hry do Vancouveru, kde sice k zápasu nenastoupil, i tak si ale odvezl cennou stříbrnou medaili. Tim Thomas je držitelem Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře NHL za ročník 2008/2009.

Nolan Schaefer
Třicetiletý gólman stihl dosud jen sedm zápasů v NHL, při svém působení v San Jose v sezóně 2005/2006. Před rokem si vyzkoušel i ruskou KHL, když působil v moskevském CSKA. V Bostonu bude zatím plnit roli třetího brankáře.

Obránci:

Zdeno Chára
Obrovitý zadák patří k největším hvězdám slovenského hokeje. Jeho kariéra se ale nerodila snadno a Zdeno musel na svou šanci hodně dlouho čekat. Po několika nevýrazných letech v New Yorku Islanders na sebe výrazně upozornil po výměně do Otavy. Tam také získal respekt a uznání a po příchodu do Bostonu už z něj byla hvězda světového formátu. Za sezónu 2008/09 byl vyhlášen nejlepším bekem celé NHL a 3. října 2006 byl zvolen osmnáctým kapitánem Bostonu v historii klubu.

Andrew Ference
Jedenatřicetiletého rodáka z Edmontonu znají dobře především fandové jihočeského hokeje. Andrew totiž během výluky v NHL pomáhal spolu s Prospalem a Dvořákem vrátit Budějovice do extraligy. Tehdy byl ještě hráčem Calgary, během sezóny 2006/07 byl ale vyměněn do týmu Medvědů. Ference rozhodně nepatří mezi kanonýry a je řazen spíše mezi defenzivní obránce.

Dennis Seidenberg
Patří k nejznámějším hokejistům Německa, v jehož dresu odehrál i několik světových šampionátů a připsal si starty i na Olympiádě. Odchovanec Mannheimu se do NHL podíval už ve svých jedenadvaceti letech, kdy nastoupil za Philadelphii. Následné ročníky ale spíše trávil na farmě, a tak přivítal výměnu do Phoenixu a později do Caroliny, kde se rozehrál a zařadil mezi stabilní beky týmu. Před sezónou 2009/2010 se stal spoluhráčem Tomáše Vokouna na Floridě, tam ale dokonce sezóny nevydržel a před vypršením přestupního termínu putoval právě do Bostonu.

Matt Bartkowski
Dvaadvacetiletý bek na svou premiéru v nejsledovanější hokejové lize světa zatím čeká. V předchozích letech hrál univerzitní ligu za Ohio. Matt patří mezi obránce s dobrou rozehrávkou, trestné minuty mu ale také nejsou cizí.

Johny Boychuk
Rodák z Edmontonu se premiéry v NHL dočkal před třemi lety v Coloradu. Za Laviny ale odehrál jen čtyři zápasy a před dalším rokem se přestěhoval do Bostonu. Zde nejprve odehrál první rok na farmě, minulou sezónu už ale stihl více jak polovinu duelů základní části. V play-off pak patřil k nejproduktivnějším bekům svého celku.

Matt Hunwick
Matt se po absolvování univerzity v Michiganu probojoval do Bostonu. První sezónu ale většinu času strávil v rezervním celku Providence Bruins a až další rok se stal pevným článkem obranných řad Medvědů. V minulé sezóně vynechal reprezentant USA v kategoriích do 18ti a 20ti let jen šest zápasů základní části.

Adam McQuaid
Loňská sezóna byla jeho první v NHL. Rodák z kanadského Charlottetownu stihl devatenáct duelů základní části a devět v play-off a připsal si svou první trefu v nejlepší hokejové lize světa. I on bude zřejmě jedním z hráčů, kteří budou pendlovat mezi prvním týmem a farmou.

Mark Stuart
Jeden ze služebně nejstarších obránců v družině trenéra Clauda Juliena. Účastník světového šampionátu z roku 2008, a mistr světa s výběrem USA do 18ti i 20ti let startuje v Bostonu již šestou sezónu.

Útočníci:

Patrice Bergeron
Šikovný Kanaďan naskočil do NHL už v osmnácti, krátce poté, co si ho Boston vybral ve druhém kole draftu. Hned jeho první sezóna v nejslavnější hokejové lize světa byla hodně úspěšná, o to větší bylo pro Partice zklamání, když další rok NHL vůbec nezačala. Do skvělé formy se ale dokázal vrátit i po roční pauze strávené na bostonské farmě. Další roky se stal jednou z hlavních opor týmu, i když v sezóně 2007/2008 stihl vinou zranění jen deset utkání.

David Krejčí
Česká stopa v Bostonu. Rodáka ze Šternberka si Bruins vybrali v roce 2004 v draftu a o dva roky později už se v jeho dresu představil v NHL. Další rok na sebe navíc upozornil jakožto schopný nahrávač, a tak ho neminula pozvánka na MS, které se tehdy hrálo v Kanadě. Tam na sebe ale tolik neupozornil a do podvědomí Čechů se výrazněji dostal až během Olympiády ve Vancouveru, kde patřil k nejlepším hráčům Růžičkova výběru. Slibně rozjetou sezonu 2009/2010 mu ale přibrzdilo zranění v play-off, které utrpěl při ostrém střetu s protihráčem.

Milan Lucic
Jeden z řady mladých hráčů v kádru současného Bostonu. Lucic už se sice narodil v kanadském Vancouveru, jeho rodina, jak už jméno napovídá, pochází z Balkánu, konkrétně ze Srbska. Svou kariéru zahájilo urostlé levé křídlo ve svém rodném městě a po draftu v roce 2006 zamířil do Bostonu. V jeho kádru tak letos hraje již svou třetí sezónu.

Mark Recchi
Dvaačtyřicetiletou legendu kanadského hokeje není třeba příliš představovat. Svou hvězdnou kariéru v NHL zahájil v sezóně 1988/89 v dresu Tučňáků z Pittsburghu, kde se setkal i s Jaromírem Jágrem. V roce 1992 byl ale Recchi vyměněn do Philadelphie, kde strávil nejdelší období své kariéry. Vedle toho ale stihl i nastoupit za Montreal, Carolinu, Atlantu a Tampu, než se v roce 2009 dostal do Bostonu. Zahrál si i na několika světových šampionátech a Olympiádě v Naganu.

Marco Sturm
Asi nejznámější německý hokejista současnosti působí v zámořské NHL už od roku 1997, kdy začal hrát za San Jose. V dresu Žraloků působil nakonec až do roku 2005, kdy se přesunul právě do Bostonu. Sturm patří k velkým bojovníkům a častým reprezentantům Německa na všech vrcholových akcích.

Gregory Campbell
Zkušený kanadský útočník přišel do Bostonu v létě, poté co strávil šest sezón na Floridě. Greg nepatří mezi nejproduktivnější forvardy a v jeho hře jsou jiné přednosti, než sbírání kandaských bodů. Nejlepší sezónu prožil před dvěma lety, kdy v dresu Pantherů nasbíral slušných dvaatřicet bodů. Jedním z jeho největších úspěchů dosavadní kariéry je druhé místo na MS juniorů v roce 2003.

Jordan Caron
Další z řady kanadských mladíků bez dosavadní zkušenosti s NHL. V minulých letech působil v týmu Rimouski Océanic v QMJHL. 188 cm vysoký forvard si zahrál na loňském mistrovství světa juniorů, kde se stejně starými Kanaďany dosáhl na stříbrné medaile. Kolik zápasů odehraje za první tým a kolik za farmu, zatím jasné není.

Nathan Horton
Nathan přišel do Bostonu v létě spolu s Campbellem z Floridy, výměnou za obránce Widemana. Mezi Panthery patřil mezi nejproduktivnější hráče a v posledních pěti sezónách se vždy dostal za hranici pětačtyřiceti kanadských bodů. Dvakrát jich dokonce nasbíral rovných dvaašedesát.

Brad Marchand
I Marchand už si na české půdě zahrál. Podobně jako obránce Alexandrov, který působí na farmě Bruins, totiž nechyběl na mistrovství světa juniorů v roce 2008. Kanada ale hrála v Pardubicích, takže do Tipsport areny zavítá Brad poprvé. Loni se dočkal své premiéry v NHL a nakonec stihl dvacet zápasů. Na první branku zatím ale čeká.

Daniel Paillé
Kanadský centr odstartoval svou kariéru hodně raketově a při své druhé účasti na MS juniorů v roce 2004 byl dokonce kapitánem hráčů s javorovým listem, což je v kolébce hokeje velmi prestižní a cenná událost. Vůbec sezóna 2003/2004 byla pro Daniela dosud jasně nejvydařenější v kariéře. Start do samotné NHL už ale tak slavný nebyl a po čtyřech letech v Buffalu, byl na začátku loňského ročníku Paillé vyměněn do Bostonu.

Michael Ryder
Zkušený třicetiletý hráč do NHL poprvé nakoukl v roce 2003, tehdy nečekaně odehrál za Montreal jakožto nováček prakticky celou základní část a chyběl jen v jednom jediném duelu. Další rok ale přišla výluka a Michael si tak musel najít jiné angažmá, nakonec se dohodl ve Švédsku a ve druhé lize nastupoval za tamní Leksand, kde patřil logicky k nejproduktivnějším hráčům a ve dvaačtyřiceti zápasech se zastavil až na metě jedenašedesáti bodů, týmu navíc pomohl postoupit do nejvyšší soutěže. I další sezóny v Montrealu nebyly špatné, v roce 2008 ale Ryder zamířil do Bostonu, kde je dodnes.

Tyler Seguin
Nejmladší člen kádru a přitom už jedna z hvězd Bostonu. Tyler byl totiž v letošním draftu vybrán v prvním kole jako druhý v pořadí, hned za Taylorem Hallem, po kterém sáhl Edmonton. Seguin prokazoval své kvality dosud v OHL, kde v Plymouthu sbíral jeden kanadský bod za druhým. Loni jich během třiašedesáti zápasů stihl neskutečných stošest! Budoucí hokejové hvězda možná začne svou kariéru v NHL v Praze.

Shawn Thornton
Jeden z nejstarších hráčů v kádru Medvědů dokázal vyhrát Stanley Cup. V roce 2007 se dočkal s Anaheimem a po sezóně přestoupil do Bostonu. Třiatřicetiletý Thornton nikdy nepatřil mezi hráče, kteří se pohybují v horních patrech tabulky s produktivitou, naopak trestných minut už ve své kariéře Shawn dostal nespočet.

Blake Wheeler
Talentovaný útočník vynechal v posledních dvou letech pouze jedno utkání základní části. Navíc se mu daří poměrně pravidelně bodovat, a i proto si účastníka MS juniorů z přelomu let 2005/2006 v Bostonu hodně cenní.

Trent Whitfield
Třiatřicetiletý rodák z kanadského Estevanu už toho má za sebou opravdu hodně. NHL okusil už v roce 2000, když už rok před tím byl hráčem Washingtonu. Spíše ale nastupoval na farmě a jiné to nebylo ani po přechodu do St. Louis. Výměna do Bostonu přišla v roce 2009, v první týmu se ale Trent moc neohřál a spíše nastupoval za farmářský tým, kde byl později i kapitánem.

Související

Naši partneři

Generální partner
Generální partner