Představujeme semifinálového soupeře, tým HC Sparta Praha
Po roční přestávce se Bílí Tygři opět dokázali probojovat do semifinále play-off. V souboji o finále bude proti libereckým hokejistům stát obhájce titulu Sparta Praha, která si ve čtvrtfinále poradila s týmem HC Hamé Zlín 4:1 na zápasy a chce se pokusit obhájit mistrovský titul. Série mezi Libercem a Spartou začíná v Tipsport areně v pondělí v 17:00. V tomto článku si můžete přečíst něco více o jednom z nejslavnějších tuzemských klubů.
Základní informace o soupeři
HC Sparta Praha
Rok založení: 1903 jako klub bandy hokeje, 1909 založen hokejový klub Klubové barvy: modrá, žlutá, červená a rudá Vedení klubu: Předseda představenstva a prezident společnosti: Viliam Sivek Generální manažer: Petr Bříza Sportovní manažer: Miroslav Kuneš Obchodní ředitel: Zbyněk Černý Realizační tým: Hlavní trenér: František Výborný Asistent trenéra: Marian Jelínek Trenér Brankářů: Josef Bruk Vedoucí mužstva: Jaroslav Velechovský
Internetové stránky: http://www.hcsparta.cz
Historie klubu
Hokejový klub Sparta Praha patří k jednomu z nejslavnějších a nejznámějších týmů na našem území. Díky účasti na mezinárodních turnajích je Sparta známá i v zahraničí. Antický název má klub už více jak sto let, i když se v minulosti jméno týmu z hlavního města několikrát měnilo.
Svých největších úspěchů dosáhla Sparta v sezónách 1952/1953 a 1953/1954, kdy se jí podařilo dvakrát za sebou vyhrát mistrovský titul (tehdy hrála Sparta pod názvem Spartak Sokolovo). Na další titul pak ale hráči s velkým „S“ na prsou čekali více jak čtyřicet let, protože třetí titul vybojovali na Spartě až v sezóně 1989/1990 a další přidali o tři roky později. Ve druhé polovině devadesátých led se Sparta snažila ukončit nadvládu tehdy neporazitelného Vsetína, což se jí povedlo v ročníku 1999/2000. Další titul přišel v sezóně 2001/2002 a poslední, sedmý pohár pro mistra republiky zvedli pražané nad své hlavy v loňské sezóně, kdy navíc ve finále porazili věčného rivala Slavii.
V letech 1962 a 1963 se Sparta dokázala prosadit i na populárním Spengler Cupu ve Švýcarsku. Na obě vítězství z šedesátých let dokázala navázat ještě druhým místem v roce 2004. Další mezinárodní úspěch si Sparťané připsali v roce 2000, kdy se hráči dokázali probojovat do Top Four finále Evropské ligy a nakonec vybojovat druhé místo, což je největší úspěch českého zástupce v této soutěži. Letos si navíc sparťanští hokejisté zahráli turnaj Super six, ve kterém hrají mistři šesti evropských zemí. Oba zápasy ve skupině se ale Spartě příliš nevydařili a po prohře se slovenskou Žilinou a finskou Hämmenlinnou se hráči s turnajem rozloučili bez výraznějšího úspěchu.
Své domácí zápasy hraje Sparta v T-Mobile Areně v pražských Holešovicích, do které se vejde takřka čtrnáct tisícovek diváků (dříve známá pod názvem Sportovní hala, později Paegas Arena).
Názvy klubu: 1903 – AC Sparta Praha, 1948 – Sokol Sparta Bubeneč, 1949 – ZSJ Bratrství Sparta Praha, 1951 – ZSJ Sparta ČKD Sokolovo Praha, 1952 – TJ Spartak Praha Sokolovo, 1965 – TJ Sparta ČKD Praha, 1990 – HC Sparta Praha
Výsledky klubu od sezóny 1993/1994:
1993-94: 4. místo (základní část 5. místo, semifinále s Pardubicemi 0:3 na zápasy) 1994-95: 9. místo 1995-96: 3. místo (základní část 1. místo, semifinále s Litvínovem 2:4 na zápasy) 1996-97: 3. místo (základní část 2. místo, semifinále s Vítkovicemi 0:3 na zápasy) 1997-98: 4. místo (základní část 4. místo, semifinále se Vsetínem 1:3 na zápasy) 1998-99: 4. místo (základní část 4. místo, semifinále se Vsetínem 2:3 na zápasy) 1999-00: 1. místo (základní část 1. místo, finále se Vsetínem 3:0 na zápasy) 2000-01: 2. místo (základní část 5. místo, finále se Vsetínem 1:3 na zápasy) 2001-02: 1. místo (základní část 1. místo, finále s Vítkovicemi 3:1 na zápasy) 2002-03: 3. místo (základní část 3. místo, semifinále se Slávií 2:4 na zápasy) 2003-04: 3. místo (základní část 3. místo, semifinále se Slávií 3:4 na zápasy) 2004-05: 5. místo (základní část 2. místo, čtvrtfinále s Vítkovicemi 1:4 na zápasy) 2005-06: 1. místo (základní část 6. místo, finále se Slávií 4:2 na zápasy)
Letošní sezóna:
Po zisku titulu se před začátkem letošního ročníku O2 extraligy hráčský kádr Sparty částečně proměnil. Z mužstva odešlo několik tahounů mistrovského celku, jako např.: Martin Chabada, Karel Pilař, Pavel Kašpařík, Josef Straka nebo nejproduktivnější muž loňské základní části Jan Marek. Kariéru navíc ukončil jeden z nejzkušenějších brankářů celé extraligy Petr Bříza, na jehož místo angažovali sparťané také zkušeného gólmana Dušana Salfického. Na post druhého brankáře se po několika letech do Sparty opět vrátil Petr Přikryl. Oběma brankářům se však začátek sezóny příliš nevydařil, a tak pražané v průběhu soutěže získali z finského TPS Turku svého odchovance Tomáše Dubu, který už dříve v extralize působil v dresu Znojma. Duba se zpočátku také spíše hledal, ale v závěru základní části dostával více příležitostí a pro play-off se stal brankářskou jedničkou.
Jinak asi největší posilou před sezónou bylo angažování zkušeného reprezentačního útočníka Jana Hlaváče, který se po několika sezónách v NHL a chvíli strávené ve švýcarské Ženevě vrátil do Sparty, ve které už dříve působil. Sparta vůbec v posledních letech hodně sází na své bývalé hráče a jakýsi klubismus. Již v loňské sezóně se zpět do Holešovic vrátil další reprezentant Jaroslav Hlinka a odvedl klubu velmi cenné služby v play-off. Letos se stal navíc nejproduktivnějším hráčem základní části O2 extraligy. Dalším navrátilcem byl obránce Ladislav Benýšek, který se vrátil ze Švédska, kde hrál za Leksand.
Sparta se prakticky po celou dobu letošního ročníku pohybovala v polovině tabulky. Většinu dní strávila ale v její horní polovině a základní část nakonec zakončila na čtvrtém místě. V mnoha zápasech se sparťané spoléhali na Jaroslava Hlinku, který svými nápady připravoval horké chvilky obranám soupeřů, a na kanonýra Petra Tona, který si v základní části připsal pětadvacet vstřelených branek. Tradiční dobrou práci odváděli klubu Ondřej Kratěna nebo Tomáš Netík, dalšími nepostradatelnými hráči jsou pro klub zkušení obránci Jiří Vykoukal a František Ptáček. Naopak smolnou sezónu prožívá Martin Štrba, který vinou častých zranění mnoho zápasů neodehrál a i pro play-off je mimo hru.
Statistiky hráčů Sparty po základní části
Útočníci: 1. Hlinka Jaroslav 57 (19+38) 2. Ton Petr 49 (25+24) 3. Kratěna Ondřej 34 (21+13) Obránci: 1. Vykoukal Jiří 27 (9+18) 2. Stehlík Richard 9 (8+1) 3. Ptáček František 9 (5+4) Brankáři: 1. Duba Tomáš 2,79/zápas – úspěšnost 92,41% (28 zápasů – 3x s čistým kontem) 2. Salfický Dušan 3,07/zápas – úspěšnost 91,19% (odchytal 27 zápasů) 3. Přikryl Petr 3,46/zápas – úspěšnost 90,54% (odchytal 5 zápasů)
Čtvrtfinále proti HC Hamé
Sparta před začátkem play-off dopsala na soupisku Petra Břízu a některá média začala spekulovat o tom, kdo se nakonec postaví do branky. Jedničkou se stal Tomáš Duba a zatím ve čtvrtfinále prokazoval, že se na klíčové zápasy sezóny dokáže dobře připravit. Kromě Břízy se Spartě podařilo před play-off na soupisku dopsat ještě další dva zkušené borce. Ze Vsetína přišel Luboš Rob a z Plzně se vrátil bývalý hráč Sparty Jiří Zelenka.
Čtvrté místo po základní části zajistilo Spartě důležitou výhodu domácího prostředí pro první dva zápasy čtvrtfinálové série. V ní se Sparta utkala se Zlínem, který skončil po dvaapadesáti kolech pátý. Hokejisté z hlavního města dokázali domácího prostředí využít naprosto dokonale a po obou zápasech v T-Mobile Areně vedla Sparta 2:0. Zlín v Praze neodehrál špatné zápasy, ale doplatil na nízkou produktivitu útočníků. Třetí zápas hraný ve Zlíně sehrála Sparta také velmi dobře, když dokázala odolat velkému tlaku Zlína a nakonec rozhodnout v samostatných nájezdech, ve kterých z pěti nájezdů sparťané čtyřikrát dokázali překonat zlínského gólmana Igora Murína. Čtvrtý zápas už ale Spartě nevyšel a Zlín si připsal vítězství 5:2. Pátý zápas hraný opět v Praze byl však v této sérii posledním. Sparta ho zvládla a po vítězství 3:2 mohli hráči slavit jako vůbec první celek letošního play-off postup do semifinále.
1. ČF HC Sparta Praha – HC Hamé 4:0 2. ČF HC Sparta Praha – HC Hamé 3:2 3. ČF HC Hamé – HC Sparta Praha 2:3 sn 4. ČF HC Hamé – HC Sparta Praha 5:2 5. ČF HC Sparta Praha – HC Hamé 3:2
Statistiky hráčů Sparty v letošním play-off
Útočníci: 1. Ton Petr 6 (5+1) 2. Hlaváč Jan 5 (3+2) 3. Langhammer Jakub 2 (0+2) 4. Hlinka Jaroslav 2 (0+2) Obránci: 1. Ptáček František 4 (1+3) 2. Vykoukal Jiří 3 (0+3) Brankáři: 1. Duba Tomáš 2,07/zápas – úspěšnost 94,35% (5 zápasů – 1x s čistým kontem) 2. Salfický Dušan 3,00/zápas – úspěšnost 85,71% (20 minut ve čtvrtém zápase)
Vzájemné zápasy Bílých Tygrů se Spartou
Bilance vzájemných zápasů mezi oběma týmy zatím hovoří spíše pro Spartu. Především ve svých prvních letech mezi extraligovou elitou se Bílým Tygrům proti Spartě moc nedařilo. V letošní sezóně získali ale Bílý Tygři ve vzájemných duelech více bodů. V Holešovicích totiž jednou vyhrál Liberec, jednou Sparta, a oba zápasy v Tipsport areně vyhráli na samostatné nájezdy severočeši. V kádru Bílých Tygrů působí několik hráčů, kteří dříve oblékali dres Sparty. Vedle Milana Hniličky působili v pražském klubu také Václav Novák a Jan Tomajko, který vytvořil již ve Vsetíně velmi údernou řadu společně s Ondřejem Kratěnou a Michalem Brožem, a všichni tři pak působili i ve Spartě. Dalším hráčem, který oblékal sparťanský dres, byl Valdemar Jiruš, ten si proti svému bývalému klubu ale nezahraje, protože sezóna pro něj kvůli zranění skončila. Na opačné straně je Martin Štrba, který v sezóně 2004/2005 chvíli působil v Liberci a nyní je hráčem Sparty, i on ale podobně jako Jiruš bude v semifinále kvůli zranění chybět.
Co se dá od semifinálové série proti Spartě očekávat prozradil po posledním čtvrtfinálovém zápase proti Třinci liberecký útočník Tomáš Klimenta, který řekl: „Sparta je velmi kvalitní soupeř, jedno z nejlepších mužstev u nás, obhájce titulu. Mohla by to být dobrá série a dobrý hokej. Oni mají typy hráčů, kteří hrají víc dopředu, určitě nebrání tolik jako Třinec, a to by nám mohlo více vyhovovat. Navíc budeme hrát ve větším klidu než ve čtvrtfinále.“
Vzájemné zápasy v letošní sezóně:
12. kolo HC Sparta Praha – Bílí Tygři Liberec 1:3 25. kolo Bílí Tygři Liberec – HC Sparta Praha 3:2 sn 38. kolo HC Sparta Praha – Bílí Tygři Liberec 2:0 51. kolo Bílí Tygři Liberec – HC Sparta Praha 2:1 sn
Historická bilance
Bílí Tygři Liberec – HC Sparta Praha 6 – 2 – 0 – 1 – 11