Preview k zápasu

Proti Třinci poprvé bez Hniličky

L i b e r e c - Měl to být souboj dvou statisticky nejlepších brankářů extraligy, jenže vše je jinak. Liberec využil reprezentační přestávku k přestupovým vyjednáváním a výsledkem je příchod tří posil a odchod největší hvězdy Tygrů Milana Hniličky do ruské Ufy. Zajímavé tedy bude, jak se proměněný liberecký kádr popere se čtvrtými Oceláři. Úvodní buly v Tipsort areně padne v 18.30.

HC Oceláři Třinec

Těsně před reprezentační pauzou přišli Oceláři o svou skvělou sérii, kdy v sedmi po sobě jdoucích zápasech dokázali vždy zvítězit. A to dokonce měli za soupeře obě pražská "S" nebo skvěle hrající Karlovarské Energetiky. Jenže na ledě Zlína byli od začátku horším týmem a nebýt skvělého Vojtka, mohl být rozdíl ve skóre daleko větší. Zlínští si v každé třetině připsali po jednom úspěšném zásahu a na to jediná branka z hole mladého Davida Květoně nestačila. "Zápas se nám nepovedl. Chyběl nám především pohyb a důraz. Dnes jsme si ani nevytvořili žádné šance. Za celý průběh utkání jsme měli snad jen dvě větší příležitosti,“ tak zhodnotil utkání trenér Slezanů Jiří Juřík.

První vzájemný zápas s Bílými Tygry byl stejně jako loňské čtvrtfinále play-off velmi vyrovnaný. Po nepovedené první třetině musel Liberec dotahovat náskok a až do poloviny utkání byla Skořepova přesilovková střela jedinou úspěšnou v utkání. Pak ovšem Roman Čechmánek v třinecké bráně inkasoval hned dvakrát. Nejdříve využil dvojnásobnou početní výhodu liberecký odstřelovač Valdemar Jiruš a v následné hře pěti proti čtyřem se prosadil i Jan Plodek. V poslední třetině prošla do brány teč Jiřího Moravce, ale Oceláři se nevzdali a Tomíkovým únikem zdramatizovali zápas. Výhru Severočechů tak až při závěrečné power-play pojistil Leoš Čermák.

Toto utkání bylo také zajímavé tím, že se jednalo o zatím poslední start zkušeného golmana Třince Romana Čechmánka. V šestačtyřicáté minutě musel kvůli potížím se zády odstoupit a jeho místo tak zaujmul Martin Vojtek. A ten se své šance chopil opravdu dokonale. V dalších dvanácti zápasech vychytal deset vítězství a s úspěšností zákroků nad hranící 96% je nejlepším brankářem extraligy. I přesto, že Čechmánek už je fit, tak nový fantom Třince ho svými výkony zatím nepouští do brány. Čechmánek je tak se svým platem zřejmě nejdražší dvojkou ligy. "Pro nás je podstatné, že je Martin Vojtek v laufu a že Roman Čechmánek nebere svou nynější roli náhradníka jako urážku," nemá obavy o golmanské duo generální manažer Ocelářů Evžen Delong.

Spolu s brankářem pracuje skvěle i obrana a zatím čtvrtý tým tabulky má stejně jako Bílí Tygři nejméně inkasovaných gólů. V útoku se bude Třinec spoléhat na trojici Tomík, Štefanka a Peterek, jež vevodí klubovým statistikám.

RI OKNA Zlín – HC Oceláři Třinec 3:1

Branky a nahrávky: 10. Kubiš (Lučka), 36. Balaštík (Leška), 46. Záhorovský (Galvas) - 44. D. Květoň (Peterek).
Rozhodčí: Minář - Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 7:6 Využití: 1:0. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1.

Sestava v posledním kole

HC Oceláři Třinec: Vojtek - Sekeráš, Pácal, Seman, Malec, Švarný, Andersons - Tomík, Štefanka, Kolusz - D. Květoň, Peterek, Martynek - Korhoň, Zálešák, Tomas - od 21. navíc Hampl, od 41. Steber.

Bílí Tygři Liberec

Jak si tým poradí bez Milana Hniličky? To je otázka všech libereckých fanoušků a odpověď na ní může dát už středeční duel s třineckými Oceláři. Měla by to být první zkouška pro novou brankářskou jedničku Tygrů Marka Pince. Toho Liberec narychlo získal na hostování z Vítkovic, kde musel tvrdě bojovat o místo v sestavě s Martinem Pruskem. "Je to nová výzva. Těším se," prohlásil bývalý vítkovický golman.

Proti Třinci nastoupí i dvě další posily, které se podařilo v reprezentační přestávce modrobílým získat. Prvním novým hráčem je útočník Milan Bartovič, jenž se po pětiletém působení v zámoří rozhodl vrátit zpátky do Evropy a dalším je rovněž hráč do ofenzivy, a to Zdeněk Blatný. Ten na sever Čech zamířil ze Švýcarského Ambri. Podle vedení Bílých Tygrů by oba hráči měli zapadat do nové dlouhodobé koncepce kádru, jakou se po odchodu Josefa Palečka snaží Liberec vybudovat. Obě posily budou nastupovat ve třetím útoku, kde je doplní Petr Šachl.

V posledním zápase Tygři vybojovali cenné vítězství na ledě Karlových Varů. Liberec začal skvěle a po polovině první třetiny vedl po gólech Pabišky a Kašpaříka o dvě branky. Jenže Karlovarští dokázali ještě do přestávky vyrovnat a když odpověděli i na Klimentův zásah, tak museli rozhodnout až samostatné nájezdy. V tomto souboji golmanů se po odstoupení Hniličky utkali Lukáš Mensator a liberecká dvojka Michal Fikrt. Díky proměněným nájezdům z hole Plodka a Klimenty byl nakonec úspěšnější Fikrt a Tygři tak získali bod navíc.

V utkání by se měli předvést i čerství reprezentanti Zíb, Krstev a Čermák, který dokonce proti Švédům vstřelil svůj první reprezentační gól. Naopak chybět bude zraněný Václav Nedorost, jenž si po šlápnutí na puk a následném pádu v zápase ve Varech pohmoždil rameno a na ledě by se tak měl objevit až v příštím týdnu. Dobrou zprávou je lepšící se stav Václava Pletky, a tak můžeme během listopadu počítat s jeho návratem.

HC Energie Karlovy Vary – Bílí Tygři Liberec 3:4 sn

Branky a nahrávky: 11. Melenovský (Řezníček), 18. Košťál (Kumstát), 32. Skladaný (Němec) - 3. Pabiška (Krstev), 7. Kašpařík (Čermák), 22. Klimenta (Plodek), rozhodující nájezd Klimenta.
Rozhodčí: Šindler - Kreuzer, Polonyi. Vyloučení: 6:9, navíc Žabka (Liberec) 10 minut. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 2770. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 3:2, 3:3, 3:4.

Bílí Tygři Liberec: Hnilička (nájezdy Fikrt) - Moravec, Jiruš, Hunkes, Krstev, Žabka, Zíb, Holub, Kočí - L. Čermák, Kašpařík, V. Nedorost - Klimenta, Plodek, Pabiška - V. Novák, Šachl, S. Procházka - Vantuch, Dušek, Špaček.

Postavení týmů v tabulce po 16.kole

4. HC Oceláři Třinec          55:41	34
3. Bílí Tygři Liberec	   60:39	39

Historická bilance klubů

Bilance je mírně příznivější pro Liberecké, ale souboje s houževnatými Oceláři nebývali nikdy jednoduché. O tom se Tygři mohli přesvědčit v posledním čtvrtfinále play-off, kdy musel o vítězi rozhodovat až poslední sedmý zápas.