Se starým rokem se junioři rozloučili porážkou

Ve slepené sestavě nastoupili Bílí Tygři k utkání 32. kola extraligy juniorů proti HC Ytong Brno. Nejproduktivnější hráč a současně nejlepší střelec A skupiny soutěže, Michal Kapička, musel nezvykle naskočit na levé straně obrany. Marek Pabiška, levý bek první lajny, sledoval totiž po čtvrtečním vyloučení do konce zápasu, které bylo letos už jeho druhým, zápas pouze z tribuny. Dalším nezvyklým jevem, kterým se Liberečtí v sobotním zápase presentovali, byly negativní emoce, které v celém průběhu zápasu ovládaly jak hráče na ledě, tak i střídačku. V zápase, který příliš hokejové krásy nenabídl nakonec Bílí Tygři těsně prohráli a velmi úspěšný rok 2004 zakončili porážkou.

Samotný vstup do utkání vyšel lépe domácím a byl to centr druhého útoku Tygrů Dušek, kdo poprvé překonal brněnského brankáře Švaříčka. Puku však v cestě do brněnské branky stála pravá tyč, od které se odrazil do rohu kluziště. Dalším hezkým hokejovým momentem byl samostatný průnik brněnského obránce Reháka, kterého ale na modré čáře zastavil učebnicový bodyček obránce Daňa. Tento liberecký hráč byl aktérem i další slibné příležitosti, když ve 12. minutě zápasu, dělovkou od modré, vyprášil Švaříčkovy betony.

Dobrý zákrok předvedl v 15. minutě i liberecký gólman Nedvídek. S nasazením všech sil vyrazil mimo tyče své branky prudkou střelu Floriana. Ze 16. minuty stojí za zmínku spolupráce dvojice libereckých hráčů Daňa a Špačka. Druhý jmenovaný pálil z téměř ideální pozice mezi kruhy těsně mimo. Brněnský brankář se zaskvěl i v 17. minutě, kdy ho dvakrát po sobě prudkou střelou vyzkoušel obránce Rýgl. První rána skončila po zásahu brankáře vysoko v síti za brankou, podruhé Švaříček lapil puk efektním semaforem.

Rozhodující okamžiky 1. třetiny přišly v 18. minutě. Nejprve byl na dvě minuty vyloučen liberecký Vantuch a za 21 vteřin ho následoval spoluhráč Kapička. Hosté nabídnutou dvojnásobnou přesilovku dokázali využít už za 48 vteřin. Liberecká trojice Špaček, Dušek a Rýgl dělala co mohla, ale na brněnskou kombinaci nestačila. Rehákovu střelu od modré ještě stačil Dušek zblokovat a puk po jeho zásahu skončil v levém rohu kluziště. Tam ho Rehák znovu vybojoval a pohotově jej poslal na bližší tyč Matuškovi. Zde dobře zasáhl obránce Rýgl. Matuškovi střelu znemožnil, ale nemohl zabránit přihrávce dozadu, mezi kruhy, volnému Obdržálkovi, který střelou švihem vymetl pavučinku v levém horním rohu liberecké branky.

Vantuch se tedy vrátil na led, ale ke Kapičkovi, v čase 19:21, přisedl na trestnou liberecký obránce Daňo, který byl za zbytečný krosček potrestán trestem na 5 minut a do konce utkání. Dvacetivteřinovou přesilovku pěti proti třem už Brněnští proměnit nedokázali a závar před libereckou brankou vyřešila Nedvídkova lapačka. Těsně před první sirénou, kdy měli Brněnští výhodu už jen jednoho muže na ledě, zachraňoval situaci na obranné modré liberecký Divíšek a pádem do střely dostal puk do středního pásma.

Daňovo vyloučení do konce zápasu si vynutilo změny v liberecké sestavě. Kapička se z obrany vrátil na své místo na pravé straně prvního útoku, v obraně ho nahradil Paško a na mladého Bártu místo nezbylo. Zbytek zápasu tedy Liberečtí odehráli se čtyřmi beky a třemi útoky.

Na začátku 2. třetiny dohrávali Brněnští přesilovku a početní výhodu přetavili v územní převahu. Ke střelbě se však dostali minimálně a snad největší šanci zahodil Matušek. Od Šurka dostal přesnou přihrávku před branku, ale než se rozhodl, co s pukem udělá, správný okamžik ke střele zmeškal a nakonec vystřelil jen mimo tyče. Z dalšího průběhu 2. třetiny stojí za zmínku střela libereckého útočníka Němce, kterou zlikvidoval Švaříček a na straně Ytongu dělovka Vrby, po které stálo při Nedvídkovi i štěstí.

Ve 25. minutě byl za vysokou hůl na 2 + 2 minuty vyloučen liberecký Dušek. Přesilovka však hostům nesedla a byl to domácí Kapička, kdo se v oslabení prosadil do samostatného úniku. Zprava si najel na brněnskou branku, ale v okamžiku střely mu puk sklouzl z hole a bylo po naději. Ve 27. minutě si šel svůj trest odsedět brněnský Václavovič a více prostoru na ledě, při hře 4 na 4, svědčilo Bílým Tygrům. Němec vyhrál v útočném pásmu vhazování a poslal puk dozadu na Petrmichla. Jeho dělovku od modré tečoval těsně před Švaříčkem Hruška, lapačka brněnského gólmana švihla naprázdno a skóre bylo srovnáno.

Své mužstvo podržel liberecký Nedvídek přesně v polovině utkání. Po nedorozumění libereckých obránců se do samostatného úniku dostal brněnský Kučera, ale jeho ránu zlikvidoval brankář domácích nádherným semaforem. Ještě ve 30. minutě předvedli pěknou akci na jeden dotek domácí Rýgl, Němec a Vantuch. Vantuchovu střelu ale zblokoval obránce Rehák a puk skončil vysoko nad brněnskou brankou. Ve 34. minutě se ve slibné šanci ocitl domácí Špaček, ale jeho střela Švaříčkovi mezi betony neprošla. Stejně bravurně si brněnský gólman počínal i při střeleckém pokusu Němce a svou pravou tyč uhájil. Další vynikající zákrok si brněnský brankář na své konto připsal ve 37. minutě, kdy střelu libereckého Divíška vytáhl nad horní tyč pravým ramenem.

3. třetinu zahájila rychlá akce libereckých Hrušky a Vantucha. Slibnou libereckou příležitost však zmařil brněnský obránce Vrba, který do Vantuchovy střely vložil hokejku a změnil směr puku. Ve 43. minutě, při vyloučení libereckého Hracha, zachránil brankář Nedvídek před Blatoněm a puk vytěsnil mimo tyče pravým betonem. Ještě v přesilovce se ke střele prosadil brněnský Rehák, ale mezeru mezi Nedvídkovými betony nenašel.

Ve 46. minutě vyzkoušel Švaříčkovu pozornost obránce Rýgl, ale jeho střela skončila na betonech pozorného gólmana. Ve 47. zahrozili domácí opět. Odvážný průnik Němce však obránce Václavovič, ve spolupráci se Švaříčkem, zlikvidoval.

Ve 48. minutě přišel trest za chybu liberecké obrany. V těsné blízkosti branky našla Ruskova přihrávka neobsazeného Kučeru, který pod Nedvídkovou lapačkou postrčil kotouč za brankovou čáru a poslal hosty do vedení. O kontr se v 50. minutě pokusil domácí Hruška. Po pravém mantinelu se probil do útočného pásma, na bodu pro vhazování se kličkou zbavil Reháka a prudce vypálil na brněnskou branku. Švaříček však byl na střelu připravený a levou tyč své branky bez problémů uhájil.

Snaha libereckých hráčů o závěrečný tlak přinesla střely Kapičky, Špačka, Tomka, Petrmichla a Vantucha, ale brankář Švaříček byl vždy na správném místě. Na začátku 60. minuty se brankář Nedvídek pokoušel opustit branku, ale herní situace mu to umožnila až v čase 59:33. Na led místo brankáře naskočil útočník Špaček, ale Tygři nesehráli power play dobře a tak se po přerušení hry v čase 59:57 vrátila hra do jejich obranného pásma a Nedvídek do branky, kde se stal svědkem bouřlivé oslavy brněnských hráčů.

Miloslav Špinka (Liberec): "V dnešním zápase se projevila únava našich hráčů. Máme velkou marodku, někteří hráči vypomáhají sousednímu Jablonci n/N a navíc je obránce Pabiška v trestu. Na konci první třetiny byl do konce utkání vyloučen obránce Daňo a tak jsme zápas museli dohrát se čtrnácti hráči. Více jsme jich prostě k dispozici neměli. I když jsme soupeře v počtu střel předčili poměrem 40:25, stříleli jsme většinou ze vzdálenosti, odkud jsme brankáře hostů nemohli ohrozit. Blahopřeji soupeři k vítězství.

Současně bych chtěl této příležitosti využít k tomu, abych příznivcům libereckého hokeje, našim soupeřům a vlastně všem lidem, popřál hezké prožití vánočních svátků a Silvestra a vše nejlepší v roce 2005."

Dr. Jan Zachrla (Brno): "Myslím, že jsme dnes předvedli disciplinovanější výkon než náš liberecký soupeř. O výsledku zápasu se rozhodlo při naší přesilovce 5 na 3. Naše mužstvo se opíralo o výborný výkon brankáře Švaříčka. Ten je jinak v pozici dvojky, ale dnes přesvědčil, že je dobrým gólmanem. Dnešní vítězství je pro nás velmi cenné. Za poslední dobu máme dlouhou šňůru bez vítězství, ani už nevím, kolik je to zápasů, a většina našich porážek byla smolně o jeden gól. Dnes jsme dokázali obráceným poměrem vyhrát. A ještě jeden postřeh k dnešnímu zápasu mám. Liberečtí nastoupili k zápasu velmi emotivně a myslím si, že i to snížilo jejich výkon."