Sparta si chce proti Tygrům udobřit fanoušky

L i b e r e c - Před reprezentační pauzou budou Bílé Tygry hostit Sparťané, a ti budou chtít potvrdit zlepšenou formu v domácích zápasech. Ani jeden z týmů to ovšem nebude mít jednoduché, oba dva vzájemné duely této sezony totiž skončily těsným rozdílem 3:2. Jednou se radovali z vítězství Liberečtí, podruhé jejich soupeř. Zápas začne v 18.00.

Čtyři domácí prohry za sebou měli hráči Sparty před zápasem s Litvínovem, a tak se čekalo, jestli i Chemici „urvou“ v Holešovicích nějaké body. Nakonec se tak nestalo, Pražané si aktivní hrou vytvářeli tlak, a proto zaslouženě zvítězili 3:1. Rozhodl závěr druhého dějiství, kdy Severočechům nadělili dva slepené góly zásluhou Netíka a Štrby. Udobřili si tak rozhněvané fanoušky, kteří v listopadu neviděli jedinou výhru svého týmu. „Zaplaťpánbůh za ty dva rychlé góly ke konci druhé třetiny, potom jsme se trošku uklidnili, ale v závěru až moc, protože Litvínov ke konci ještě kousal. Jsem rád, že jsme po dlouhé době vyhráli před vlastními diváky,“ řekl po zápase František Výborný.

A to v první třetině měla Sparta hned několik šancí na otevření skóre, především dvě Netíkovy tutovky už k tomu směřovaly. Nakonec však nemusel domácí útočník smutnit. Těsně před druhou sirénou vstřelil první branku zápasu. „Góly dávat chci, ale občas se to prostě nepovede. Loni jsem dal sice dvaadvacet gólů, ale také mi tam nespadlo zdaleko všechno,“ vysvětluje Netík příčinu horší střelecké produktivity. Přihrávkou se na vítězství podílel i nejproduktivnější hráč Sparty Petr Ton, a dotáhl se tak na extraligové lídry kanadského bodování – Leoše Čermáka a Petra Sýkoru. „Nějaké góly bych chtěl zase přidat, v poslední době to není ideální. Jsem moc rád, že i když dáváme jako tým málo branek, tak mám šanci bojovat v individuálních statistikách,“ hlasá útočník Pražanů.

Poslední mistry extraligy stále trápí zranění. Oba dva z dvojice Duba – Štefl mají problémy s ramenem, a tak poslední zápasy musel odchytat zkušený Martin Altrichter. A své šance se chopil dokonale, proti Litvínovu inkasoval pouze jednou, a statisticky je nejlepším brankářem Sparty. Proti Liberci už by měl být připravný i Štefl, a tak se uvidí, koho Fratnišek Výborný nasadí do zápasu. Dalším hráčem, který se vrací do sestavy je Michal Dragoun. Naopak v péči lékařů stále zůstávají Duba, Švagrovský a Ptáček.

Informace o klubu

Rok založení:      1909
Klubové barvy:     červená, modrá a žlutá
Generální sponzor: SIEMENS
Stadion:           T-Mobile Arena (12950 míst)

HC Sparta Praha – HC Litvínov 3:1

Branky a nahrávky: 39. Netík (Sivek), 39. Štrba (Ton), 50. P. Nedvěd (Langhammer) - 54. Jenáček (Punčochář).
Rozhodčí: Fraňo - Čížek, Prchal. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:1. Průběh utkání: 3:0, 3:1.

Sestava v posledním kole

HC Sparta Praha: Altrichter - Černošek, Jerofejevs, Vykoukal, Protivný, J. Nedvěd, Jan Hanzlík, Tabaček - Vaic, P. Nedvěd, Hromas - Ton, Langhammer, Štrba - Netík, Sivek, Melichárek - Mrňa, Podlešák, Vondráček - od 41. navíc Zelenka.

Zápasem v Praze završí Tygři náročný program tří zápasů v pěti dnech. Po třech porážkách v řadě se Liberečtí zvedli, a proti Ústeckým Lvům i Vítkovicím celkem snadno zvítězili. V obou utkáních rozhodly především přesilové hry. Dohromady domácí skórovali v početní převaze hned sedmkrát. Oba dva zápasy byly podobné i v tom, že rozhodnutí přišlo ve druhé třetině. Tři branky v ústecké brance a pět ve vítkovické. Na to soupeři již nedokázali odpovědět, proto se v obou utkáních radovali z vítězství Bílí Tygři. „Mohu pouze poděkovat svému týmu, že ve druhé třetině, kdy Vítkovice kousaly, dokázal kontrovat z přesilových her. Byli jsme střelecky aktivní a na co jsme sáhli, to nám tam padlo. Myslím, že výsledek byl pro soupeře příliš krutý,“ zhodnotil utkání s Vítkovicemi Dušan Gregor.

Proti ostravskému klubu sahal po hattricku Jan Plodek, zastavila ho však branková konstrukce. Přesto se pomalu dotahuje na vedoucího hráče klubového bodování Leoše Čermáka. Po zranění Marka Pince plnil roli prvního brankáře Michal Fikrt a svou funkci zvládl skvěle. V posledních utkáních byl oporou týmu a průměr obdržených branek stlačil pod jeden gól na zápas. Na Spartě by už ale měla být připravena vítkovická posila, a tak se nejspíš objeví v brance právě Pinc. Zranění do hry nepustí Lukáše Zíba a Václava Nedorosta, jejichž zdravotní stav se výrazně nelepší, proto se na ledě se objeví až po reprezentační pauze.

Na poslední zápas se Spartou nemá Liberec dobré vzpomínky. Tygři nezachytili úvod utkání, a v domácím prostředí po dvou třetinách prohrávali o tři branky. Jenže v poslední části zabojovali a góly Plodka a Vantucha zdramatizovali zápas. Na vítězství to ovšem nestačilo, a Pražané přerušili sérii sedmi zápasů bez porážky.

Bílí Tygři Liberec – HC Vítkovice Steel 6:1

Branky a nahrávky: 18. Plodek (Krstev), 23. Kočí (Blatný), 26. Plodek (Víšek), 27. Šachl (Blatný), 36. Procházka (Pabiška), 39. Bartovič (Šachl) - 45. Tomášek (Hruška).
Rozhodčí: Šindler - Kreuzer, Polonyi. Vyloučení: 7:9, navíc Heš (VIT) 10 minutový trest. Využití: 4:0. Průběh utkání: 6:0, 6:1.

Bílí Tygři Liberec: Fikrt - Moravec, Jiruš, Hunkes, Krstev, Žabka, Kočí, Holub - Čermák, Kašpařík, Pletka - Klimenta, Plodek, Víšek - Blatný, Šachl, Bartovič - Procházka, Dušek, Pabiška.

Historická bilance vzájemných extraligových zápasů

První extraligové zápasy proti Spartě nebyly pro Liberec příjemné, těměř vždy zvítězili právě Pražané. Poslední sezony už Tygři dokáží tohoto neoblíbeného soupeře porážet, ovšem v loňském play-off zvítězili pozdější mistři 4:1 na zápasy. Bilance je tak výrazně lepší na straně pražského „S“.