Ohlasy k zápasu

Střelecké trápení pokračuje

Bílí Tygři Liberec vstoupili do extraligy po reprezentační pauze utkáním na Spartě. V úvodní, naprosto vyrovnané třetině branka nepadla. Pak ale tahali Liberečtí za kratší konec, když se nedokázali dostat do větší šance. Proti nim stál bezchybný Petr Bříza, který zabránil tygří radosti ze vstřeleného gólu, a tak mužstvo trenéra Palečka vyšlo pod jeho vedením poprvé bodově naprázdno. Proti trenérovi Hadamczikovi, s nímž strávil týden ve Finsku, nastoupil obránce Ladislav Šmíd (viz. foto).

Liberec vstoupil do utkání opět vycházející ze zabezpečené obrany a se dvěma novými tvářemi v sestavě - Vampola, Hašek. Po pauze se do týmu vrátili také obránci Čakajík a Šmíd.

„Ze začátku jsme měli možná trochu více ze hry, naše dlouhodobá bolest je ale špatná koncovka,“ řekl k úvodu utkání mladíček navrátivší se z finského turnaje, kde byl s reprezentační jedenadvacítkou. Tu vede právě trenér pražské Sparty Alois Hadamczik. „O klubových záležitostech nejbližších dnů jsme se nebavili. Žádný hec nebo narážky mezi námi nepadly,“ dodal jeden z pilířů zadních řad úterního utkání Šmíd.

V první třetině branka nepadla, šance však byly na obou stranách. Tu největší libereckou měl Leoš Čermák.

Ten si to namířil suverénně středem kluziště, dvěma kličkami prošel mezi třemi Sparťany, Bříza však jeho střelu dokázal včas před najíždějícím Procházkou zalehnout. V bílém dresu Sparty se o rozruch starala hlavně Brošova formace a pak také první pětka s Markem. Jeho střelu zblízka, po dokonalém přečíslení, Falta také udržel. Do kabin se tedy odcházelo za nerozhodného stavu.

Na začátku druhé třetiny musel hasit Šmíd nájezd kapitána Šimíčka. Bylo to v poslední chvíli, když se mu vrhl pod nohy a vypíchl puk. „Snažím se jít do všeho na sto padesát procent. Musím se snažit asi o něco více než ostatní, abych mohl za Tygry hrát,“ dodal ke svým obranným povinnostem.

Sparta své schopnosti naplno prokázala během dvou minut druhého dějství. Ve 27. minutě se po kombinaci Brošova útoku dostal v přesilové hře ke střele zcela volný Kratěna a Falta neměl šanci - 1:0. „Nedokázali jsme na situaci včas zareagovat. Přitom nás trenéři před utkáním seznámili s jednotlivými přesilovkovými vzorci a jedním z nich byla i tato kombinace Kratěny s Brošem. Stejně jsme si na to nedali pozor,“ viděl situaci u první branky mladý reprezentant.

O dvě minuty později přidal další gól po špatné rozehrávce Polák - 2:0. Šťastně tečovaná střela Brošem, skončila před Faltou, a ten již nedokázal na dorážku zareagovat. Hrubá chyba libereckých zadáků se tak opět podepsala na konečném výsledku. V dobré pozici pálil Kašpařík, nechal však jen vyniknout Břízovu práci s vyrážečkou. Korhoňův průvan za sparťanskou brankou skončil opět u gólmana, který si dokázal pohlídat obě své tyče. Korhoň tak neprodlouží dvojici utkání za sebou, v nichž skóroval.

V poslední třetině se Tygři chtěli pokusit o zvrácení pro ně nepříznivého skóre. Jenže v pětačtyřicáté minutě inkasovali z hole Kratěny podruhé. „Třetí branka Sparty nás definitivně zlomila, inkasovali jsme příliš brzy. Myslím, že nám chyběl hlavně důraz před brankou. Sparta se do šancí tlačila, my byli vyjma první třetiny bezzubí. Když nedáme branku, těžko můžeme někde vyhrát, natož na Spartě,“ řekl ke zlomovému okamžiku, jež dokonal liberecké trápení, nový hráč v tygřím dresu Jiří Hašek.

Závěr utkání poznamenala četná vyloučení na obou stranách. Liberec hrál jednu chvíli dokonce ve třech. Na trestnou lavici zamířili dva jeho útočníci. Tím prvním byl právě Hašek, který si vyřizoval účty s Kratěnou. „Před brankou jsme se trochu pošťuchovali, já od něj dostal sekeru. Vysvětlovali jsme si to nejprve slovně, pak mi ale ujely nervy a já mu to vrátil.“ Byla to jedna z taktických chyb, neboť hned vzápětí putoval za hrubost další hráč Liberce Pavel Kašpařík. Sparta však přesilovou hru nedokázala využít, naopak byl o chvíli později vyloučen jeden z domácích.

Trenér Hadamczik si vyžádal oddechový čas a čtyřicetisekundovou výhodu jednoho muže chtěl využít. Branka nakonec nepadla, a tak měl alespoň souboj Haška s Kratěnou v závěru utkání ještě nějakou odezvu mezi diváky v prořídlé T-mobile aréně. Oba hráči se potkali na ledě a tentokrát si vše bez větších emocí vysvětlili. „Trošku jsme se hecovali, takové ty řečičky, kdo je odkud… Říkal, že ho to bolelo. Kratěna je dobrý hráč, na něj se hrát tvrdě prostě musí. Mě to také bolelo, ale na led jsem si rozhodně nelehl. Dokážu to překousnout a raději odjedu na střídačku, kde se z toho dostanu,“ řekl ke zmíněné situaci Hašek.