Ohlasy k zápasu

Tygři rozsápali Pardubice

Třetí extraligové kolo, které díky odložení začátku soutěže bylo de facto prvním, se neslo především ve znamení třech okamžiků - vysoká prohra Slavie ve Vsetíně, čtyři góly Jana Peterka v třineckém dresu a v neposlední řadě výhra 5:2 libereckých Tygrů na ledě Pardubic. Na výsledku, který je jistě pro mnohé překvapením, se velkou měrou podíleli rovněž Milan Hnilička a Aleš Kotalík.

Oproti loňské sezóně jsou prakticky všechny týmy jiné, každý má několik posil z NHL, je tedy velmi těžké určovat jaký výsledek je překvapivý a jaký není, ale že by liberečtí mohli vyhrát v Pardubicích 5:2, tak to asi nečekal nikdo. Na dojmy ze zápasu jsme se zeptali gólmana hostů, Milana Hniličky

Jak byste zhodnotil první utkání sezóny?
Samozřejmě Pardubice mají velice dobrý a silný kádr, ale my jsme dnes hráli soustředěně, stejně tak jako celou přípravu. Jsem rád, že jsme dokázali právě na úspěšnou přípravu navázat. Měli jsme i trošku štěstí, ale to k tomu hokeji samozřejmě patří.

V první třetině jste měl pouhých pět zásahů, nebyl jste tím o přestávce trochu překvapen?
Já jsem tím moc překvapen nebyl, možná malinko. Vím, že máme kvalitní kádr a ve jménech to všechno není, hokej je kolektivní hra. Když tým dokáže hrát v obrovském nadšení a takovém společném duchu, tak právě tam se stane to, co jste mohli vidět v první třetině, že my jsme měli patnáct střel a Pardubice pouze pět a ve druhé sedm.

Prohrávali jste po většinu času o gól, což v hokeji opravdu nic neřeší, ale poté tři za sebou jdoucí přesilovky dokonale otočily zápas ve váš prospěch, jak jste si stačil užít tu závěrečnou třetinu, v níž jste měl také víc práce?
Byla to třetina, která byla hodně těžká. Začalo to tříminutovou přesilovkou Pardubic, ve které se lámal chleba, protože kdybychom v tomto okamžiku inkasovali třetí branku, tak by všechno vypadalo asi jinak. My jsme to ale ustáli a dokázali jsme vzápětí srovnat skóre a poté co jsme proměnili další šance, se začalo přehupovat na naši stranu.

V neděli vás čeká na libereckém ledě Jihlava, to bude utkání ze zcela jiného těsta, protože od vás budou diváci očekávat, že se poženete do útoku a že proti nováčkovi se tým střelecky předvede.
Tak to bohužel diváky ale zklameme, protože my letos budeme hrát úplně jiný hokej, bude nám jedno, kdo si proti nám stoupne na druhou stranu. Budeme hrát svůj styl, který se budeme snažit neměnit a budeme se snažit utvářet svou tvář během sezóny a směřovat to k play-off, ve které věříme.

Dnes váš tým povzbuzovalo několik desítek vašich fanoušků, kteří přijeli až z Liberce a v utkání byli hodně slyšet, jak jste to vnímal?
Bylo to strašně příjemné, nás to ohromně podpořilo, hlavně v těch nejtěžších chvílích, protože tam byli hodně znát a hodně slyšet. Chtěl bych jim moc poděkovat a doufám, že s námi vydrží i nadále a budou s námi jezdit i v příštích zápasech, protože to nám pokaždé pomůže.

O své dojmy se s námi podělila i další zámořská posila, Aleš Kotalík.

Co byste řekl o svém prvním zápase v libereckém dresu?
Na zápas jsme se zodpovědně připravovali a myslím, že se potvrdilo, že výsledek dělá správný tým. Ne jména, a to se dnes potvrdilo. Věděli jsme od první třetiny, že s nima můžeme hrát. Nevím, jestli nás trošku podcenili, ale my jsme ukázali, že náš tým není vůbec špatný a letos bude určitě navíc než v loňské sezóně.

Jak jste byl spokojen se hrou vaší formace, tvořené hráči z NHL?
My jsme všichni mladí kluci, chceme hrát. Hrajeme agresivní hokej a to je to, co po nás chtějí a tím jsme platní pro tým. Myslím, že jsme to dnes dokázali a chceme na to samozřejmě navázat i v příštích zápase.

V zápase jste byl třikrát vyloučený, můžete to nějak okomentovat?
Byl jsem třikrát vyloučený, ještě jsem tam inkasoval desetiminutový trest, za to že jsem neřekl ani slovo. Vlastně tam byla situace, kdy za brankou minul Ján Lašák puk a já jsem se mu spíš snažil vyhnout, než abych šel skrz něj, ale on tak nešikovně padl, že to vypadalo, jako kdybych ho srazil. V této fázi zápasu to bylo zbytečné vyloučení, které bylo podle mého názoru nespravedlivé. Dával jsem trošku emoce najevo a rozhodčí je asi zvyklý na mezinárodní metr a dostal jsem desetiminutový trest, ale naštěstí jsme vedli v této fázi zápasu o dva góly a už ta moje absence v těch pěti posledních minutách tak nebolela.

V utkání jste si připsal gól a asistenci. Jste s touto bilancí spokojen?
Já chci být hlavně platný týmu. To, že jsem dneska dal gól a nahrávku, nic moc neznamená. Je to samozřejmě přínos, ale my půjdeme zápas od zápasu a je jedno, kdo ty góly dá. Chceme předvádět atraktivní, agresivní hokej. Tým, co bylo dneska vidět, je hodně silný, máme víc individualit a máme na to být nahoře. Uvidíme, jak to bude pokračovat.

K průběhu zápasu se vyjádřili i oba trenéři. Hostující Josef Paleček měl o mnoho více důvodů ke spokojenosti. "Mně se samozřejmě dneska hodnotí dobře, protože jsme tady sehráli velice dobré utkání. Z mého pohledu na něm nebylo vůbec znát, že to byl první zápas sezóny, hrál se velice dobrý hokej a já jsem hlavně rád, že jsme vydrželi celý zápas to, co jsme si určili, navíc v závěru se nám podařilo využít některé přesilové hry a strhli jsme vedení na naši stranu. Chtěl bych pochválit celé mužstvo za výkon, který v Pardubicích odevzdalo." Dobrý výkon podala také liberecká formace mladíků, k čemuž kouč Severočechů dodal: "Dnes podala stoprocentní výkon, jsou to mladí hráči, kteří chtějí hrát a dnes to dokázali, jejich nasazení bylo ohromné. Mají výhodu v tom, že prakticky čtrnáct dnů trénují ve stejném složení. Vidíte sami, že si kluci vyhoví, vzájemně se doplňují a je na nich vidět ohromná chuť do hry. V dnešním zápase předvedli, že to jsou vynikající mladí hráči."

Naopak trenér domácích Franišek Výborný měl ke spokojenosti daleko. "Pro mě je hodnocení horší, byli jsme pasivnější než soupeř, byla na nás vidět trošku taková ta nervozita a svázanost z domácího prostředí, možná i to je možné přičíst k dnešní prohře. I když ve třech řadách byli hráči z NHL, tak ta součinnost tam trošku vázla. Jak jsme se poté dostali ve druhé třetině do vedení, tak jsem věřil, že se mužstvo zvedne a utkání vyhrajeme. Hráli jsme přesilovou hru pět na tři, tu jsme měli zúročit a jít do vedení o dvě branky, pak by zápas vypadal asi jinak. V tomhle nás bohužel ale Liberec předčil a myslím, že po zásluze zvítězil."