Vstupní draft NHL a Bílí Tygři
L i b e r e c - Vstupní draft NHL, událost, kterou každý rok sledují statisíce fanoušků, skautů, hokejistů, agentů, manažerů nebo novinářů, má v hokejovém světě opravdu velký význam. Tento rok už po devětačtyřicáté odmění nejhorší týmy uplynulé sezony nejtalentovanějšími juniory. I Bílí Tygři měli v minulosti na draftu své místo, kterého se rozhodně nechtějí vzdát.
Dá se říci, že draft je jakýmsi prvním ukazatelem toho, kdo se do NHL prosadí, a kdo už takové štěstí mít nebude. Některým hráčům může solidně nakopnout kariéru, jiní, kteří očekávali, že si je jeden ze třiceti týmu kanadsko-americké NHL vybere, mohou propadnout do kariéru ohrožující lítosti. I přesto se některým hráčům povedlo doslova nečekané, i když draftem třeba ani neprošli. Dobrým příkladem je letošní play-off NHL. Martin St.Louis, který táhl mužstvo Tampy Bay až do finále Východní konference, draftem kvůli svému malému vzrůstu neprošel a musel se prokousat přes univerzitní NCAA, než si zabruslil také na ledech nejtradičnější hokejové ligy světa. V sezoně 2003-04, tedy pět let poté, co si odbyl svůj debut za Calgary už ovládl celou NHL. Jiným dobrým příkladem hráče je i český reprezentant Roman Červenka, po kterém také žádný z týmů nesáhl.
V roce 2001 načal úspěšnou dekádu Tomáš Plíhal, jehož jméno zaznělo jako stočtyřicáté v pořadí z úst Deana Lombardiho, generálního manažera San Jose Sharks. Plíhal strávil v zámoří osm let, především na farmách Žraloků a nyní se připravuje na třetí sezonu za finské TPS. Ve stejný rok si New York Islanders vybrali z 197. místa obránce Jana Holuba, který ale zůstál věrný barvám svého rodného města. Poté, až v roce 2004, přišel na řadu řízný obránce Ladislav Šmíd, který prošel jako devátý. Od té doby hraje za Edmonton, kde nasbíral už 331 zápasů v NHL a hrdě reprezentuje své rodné město. V roce 2005 si Boston vytáhl jako stodvaasedmdesátého Lukáše Vantucha, od kterého si sliboval tvrdou hru, kterou ale mohl předvádět ve dvou sezonách jen ve WHL, a tak se poté vrátil pod Ještěd. Minulý rok si Tampa Bay ve třetím kole vybrala slovenského obránce Adama Jánošíka, který strávil několik sezón v mládežnických týmech Tygrů. Ve své nováčkovské sezoně za Gatineau v QMJHL zazářil a nyní se zdá, že bude muset v juniorce ještě rok, dva zůstat. Přes draft se snažil dostat také další odchovanec, Tomáš Filippi, kterého ale před rokem nikdo nevzal. V této sezoně se mu ale dařilo v dresu Québecu a tak se zdá, že ještě nějakou naději má.
Z momentálního kádru Tygrů najdeme také několik hráčů, kteří byli na draftu vybráni. Kromě již zmíněných Nedvěda, Holuba a Vantucha to jsou ještě dva produktivní útočníci. Jedním z nich je slovenský rychlík Milan Bartovič, který v zámoří strávil hned sedm sezon, než se v roce 2006 vrátil do Evropy. Draftován byl už ve druhém kole Buffalem, za jehož farmu v Rochesteru odehrál téměř čtyři sezony. V NHL si zahrál padesát zápasů a trefil se třikrát - dvakrát v dresu Sabres a jednou také v dresu Chicaga ve své poslední sezoně za oceánem. Další sezonu hrál za švédské Malmö a švýcarský Curych, než odešel do Liberce. Jeho kolega, křídelník Jaroslav Kudrna takové štěstí neměl. Prošel až v šestém kole, kdy si ho všimli San Jose Sharks, a tak rok poté odešel hrát na jejich farmu v Kentucky, než se ale po sedmi utkáních vrátil do Pardubic. Větší úspěch měl technický forvard v ruském Magnitogorsku, kde si ve čtyřech sezonách připsal více než sto bodů.
Přehled draftovaných odchovanců Bílých Tygrů:
Jakub Čutta - Washington Capitals - 2000 (2. kolo, 61. celkově)
Tomáš Plíhal - San Jose Sharks - 2001 (5. kolo, 140. celkově)
Jan Holub - New York Islanders - 2001 (7. kolo, 197. celkově)
Ladislav Šmíd - Edmonton Oilers - 2004 (1. kolo, 9. celkově)
Lukáš Vantuch - Boston Bruins - 2005 (6. kolo, 172. celkově)
Adam Jánošík - Tampa Bay Lightning - 2010 (3. kolo, 72. celkově)