Zahájení letní přípravy
V pondělí 24. dubna zahájili hokejisté extraligového týmu Bílých Tygrů letní přípravu na novou sezonu 2006/2007. V kabině týmu se ale sešel neúplný kádr, několik hráčů z nejrůznějších důvodů chybělo.
Milan Hnilička plní reprezentační povinnosti v reprezentaci ČR, Ľubomír Vaic a Andrej Podkonický v reprezentaci Slovenska, Rok Pajič je v širším kádru reprezentace Slovinska, Martin Richter opustil reprezentační tým v průběhu minulého týdne, takže má krátké volno. Dále chyběl Igor Rataj, kterému v Liberci skončila smlouva, Jiří Hanzlík se přišel rozloučit se spoluhráči, jeho kontrakt také vypršel. Do přípravy s A týmem se naopak zapojí junioři Dušek, Špaček a Tomíček.Generální manažer klubu Ctibor Jech hráčům oznámil změny v kádru i realizačním týmu a poté se slova ujal trenér Josef Paleček, který hráče seznámil s programem letní přípravy. “Letní příprava začíná lékařskými testy, kterými projdou všichni hráči. V průběhu prvního týdne je na programu jen lehký trénink a hlavně fotbálek, aby se kluci dostali postupně do zátěže. Od května začneme trénovat naplno. Během května a června nás čeká dvakrát týdenní soustředění, je to změna oproti minulým dvou rokům. Jednou se budeme připravovat v nedalekém Bedřichově, na druhé soustředění pojedeme do Špindlerova mlýna. V červenci budou mít hráči tři týdny volno a potom už začne příprava na ledě. Plánujeme opět výjezd do Švýcarska, buď k sérii přípravných zápasů, nebo na turnaj, další přípravná utkání už máme potvrzená zde v Čechách,“ nastínil program trenér Paleček. Vše je naplánováno tak, aby byl mančaft dobře připraven na zahájení extraligy v září 2006. Trenér Paleček ještě týmu vysvětlil, že první část letní přípravy povedou trenéři Vladimír Čermák a Miroslav kapoun, vypomůže jim dočasně Jaroslav Nedvěd st. je to z důvodů vytíženosti hlavního kouče Bílých Tygrů u reprezentace.
Po krátkém proslovu a přivítání v kabině se řada hráčů odebrala na hřiště, první „várka“ hokejistů pak zamířila na lékařské vyšetření. To absolvuje celý tým ve sportovní laboratoři na Harcově u Dr. Oty Malého. Vyšetření se sestává z pohovoru, měření, vážení a zátěžového vyšetření na bicyklovém ergometru. “Laboratoř je součástí katedry tělesné výchovy na pedagogické fakultě Technické univerzity v Liberci,“ ozřejmil hned na úvod Dr. Malý. “Vybavení laboratoře je zhruba v hodnotě čtyři miliony. Ze zátěžových přístrojů máme bicyklový ergometr zhruba za dvě stě tisíc, a běhátko, které může vyvinout rychlost až 40 km/h a 25% sklon, to je vlastně pět pater na sto metrech, které stálo zhruba tři čtvrtě milionu. Běhátko používáme na testování u těch sportovců, kde je běh hodně velkou součástí sportovního pohybu. U hokejistů je ale lepší používat bicyklový ergometr. Nejcennější v laboratoři je zařízení, které provádí analýzu kyslíku a kysličníku uhličitého při výkonu. Je to vůbec ten nejdůležitější ukazatel, kvůli němu se to všechno dělá. Všechno je připojeno na počítače, ale princip je stejný už dlouhou řadu let, jen ta technika na zpracování se stále vylepšuje. Sledujeme i dýchání, EKG, pátráme prostě po slabých místech sportovce. Výsledky potom slouží k tomu, aby každý věděl, na čem má zapracovat, spousta věcí se dá zlepšit. Vyšetření jednoho hráče trvá zhruba 45 minut až hodinu.“
Vlastní vyšetření na bicyklovém ergometru podstoupí každý hráč. Nejprve se osm minut „rozjede“, potom následuje dvouminutový odpočinek a potom dostane hráč kyslíkovou masku a jede na maximum, jak dlouho vydrží. Během maximálního výkonu se sleduje tep, spotřeba kyslíku a řada dalších ukazatelů, ze kterých nakonec lékař vyčte spoustu pro trenéra cenných údajů.
Tady bylo Martinu Rýglovi a Lukáši Dernerovi ještě hej... Měření, vážení, ležení...
Lukáš Derner nastupoval k testu na bicyklovém ergometru v klidu
Také Martin Rýgl byl při jízdě bez kyslíkové masky ještě v pohodě
Lukáš se vydal ze všech sil...
Martin se právě snaží vymačkat ze sebe co nejvíc