Preview k zápasu

Zápas o všechno na ledě Pardubic

L i b e r e c - Bílým Tygrům se ve druhém domácím zápase proti Pardubicím nepodařilo navázat na výborný výkon v prvním domácím měření sil a prohrávají v sérii už 1:3. V úterý zajíždějí na led Pardubic, kde je čeká zápas o vše. Pokud se jim nepodaří zvítězit sezóna pro ně končí a do finále postoupí HC Moeller. Bilí Tygři slibují, že rozhodně neprodájí svou kůži jen tak lacino a budou bojovat o vrácení série pod Ještěd. ""Už jen kvůli našim fanouškům," dodávali hráči po nedělním utkání souhlasně.

3. a 4. Semifinále

Dva duely, které se mohli spatřit návštěvníci Svijanské arény v předvelikonočním víkendu, měly několik společných jmenovatelů. Pojďme si společně připomenout několik okamžiků, které spojovaly obě utkání a které rozhodly o tom, že je po čtyřech zápasech stav 3:1 pro Pardubice.

Rychlé góly

V obou zápasech platilo, že kdo dal první gól, ten vyhrál. V sobotním utkání se to podařilo Liberci, kdy v šesté minutě vedl nad svým sokem z Pardubic už 2:0 po gólech Nováka a Procházky. Pak se Bílým Tygrům podařili nástupy do dalších třetin zápasu, pokaždé zaskočili soupeře rychlým gólem.
V neděli tomu bylo přesně naopak. Pardubice na Liberec vlétly se vší parádou a k tomu ještě se zabezpečenou obranou. Povedlo se jim to samé, co Liberci v předchozím zápase. Východočeši vstřelili první gól v šesté minutě a pak se jim povedl nástup do každé další třetiny. Poslední hřebíček do rakve Liberce zatloukl krásnou střelou ze střední vzdálenosti exliberecký Lubomír Korhoň. V obou utkáních tak vítěz nastřílel poraženému čtyři branky a liberecká Svijanská aréna byla poprvé v play-off dobyta.

Výkony Hniličky a Lašáka

Oba brankáři předvedli jeden povedený zápas plný famózních zásahů. V sobotu to byl Milan Hnilička, který vytáhl, obzvlášť v první třetině, několik zákroků, kterými svůj tým podržel a přidělal další vrásky pardubickým střelcům. Ovšem jako by měl Milan nad sebou nějakou kletbu, nula na kontě mu opět nebyla souzena. Dvakrát k ní měl blízko už ve čtvrtfinálových soubojích se Slavií, ale v obou případech o shut-out v posledních dvou minutách přišel. Ne jinak tomu bylo v sobotním utkání, kdy mu chvilka nesoustředěnosti libereckých hráčů a jedna prohraná bule zkazila radost z vynikajícího výkonu necelou půlminutu před koncem zápasu. "Bavili jsme se o tom s klukama, trochu jsme podcenili buly, které jsme odehráli trochu ležérně," vysvětlil Valdemar Jiruš. "Pak tam byla přihrávka na beka, který střílel od modré, a náš hráč zvedl nohu, což by se stávat nemělo. Je to určitě škoda, tu nulu by si Milan zasloužil, protože v play-off chytá výborně," dodal.

Jako by si Ján Lašák vzal ze svého soka v sobotním duelu příklad a chtěl ho v neděli napodobit. Chytal famózně, i s výrazným přispěním beků Pardubic, kteří též odehráli výborné utkání. Současně též po nedělním zápase pro pardubický web přiznal, že mu na rozdíl od soboty nechybělo potřebné štěstí. "Párkrát mě to trefilo a odrazilo se to ven. Včera se to odráželo od chráničů a hokejek k soupeři. Je to buď a nebo, dneska nám to vycházelo." Narozdíl od Milana si "Janko" nenechal svou nulu vzít a udržel si ji až do šedesáté minuty zápasu. Jak ale řekl Lašák pro www.hcpce.cz, na nuly se v play-off nehraje: "Je mi to úplně jedno. Člověk když v play off prohraje 4:3 na zápasy, ale má tři nuly, tak je mu to k ničemu."

Oba gólmani si v každém z utkání vybrali kopec štěstí i smůly a každý v jiném, i o tom je hokej. Milan Hnilička dokonce nedělní utkání nedohrál a pustil na patnáct minut do branky libereckou dvojku Pavla Faltu, který i s přispěním tyčky neinkasoval. "Bylo to spíš taktické střídání, kdy jsme se domluvili s trenérem. Už to pro mě nemělo smysl zůstávat dál v zápase, když byl zápas rozhodnutý," vysvětloval střídání Hnilička. "Série ještě neskončila a chtěl jsem trochu pošetřit síly," dodal Hnilička. Se stavem 0:4 se toho už moc dělat nedalo a nemělo již smysl riskovat zranění. Naopak mohl trochu zápasové jistoty získat Hniličkův náhradník Falta.

V sobotním duelu čelil Milan Hnilička šestatřiceti střelám, jeho protějšek osmatřiceti. V odvetě byl poměr střel trochu nižší, liberečtí brankáři čelili dvaatřiceti střelám (Hnilička 25, Falta 7), Ján Lašák pětatřiceti.

Liberecká bolest - přesilovky

Když si zavzpomínáme na čtvrtfinálové klání se Slavií, trápilo liberecké hokejisty časté vylučování, které Slavia dokázala trestat. V semifinále se sice počet vyloučených Tygrů podařilo snížit na minimum, ale objevila se jiná bolest, a sice trestání vyloučení soupeře. V obou duelech na ledě Liberce měli Bílí Tygři možnost zahrát si v početní převaze celkem jedenáctkrát, ale ani jednou nedokázali faul hostí potrestat. Příčin je několik.

Důvod neúspěchu se rodí již při samotném zakládání hry s mužem navíc. Často je rozehrávka Liberce pomalá a nejistá a hráči Pardubic dokáží útočníky Liberce pokrýt. Přechod do pásma je často pomalý a přihrávky čitelné či nepřesné. Tedy úkol první, zavézt kotouč do pásma, se ne vždy podaří. Pokud to hráči Bílých Tygrů zkusí co nejjednodušeji a nahodí puk do útočné třetiny, jen málokdy se jim ho podaří dojet a rozehrát přesilovkový vzorec. Přesilovkové kombinaci chybí moment překvapení, obránci málo střílejí od modré. To si uvědomuje i Jaroslav Modrý, který patřil v posledních letech v NHL k režisérům přesilovek Los Angeles Kings a také v Liberci dostává při této herní situaci velké množství času. "Pořád čekáme na nejlepší příležitost, místo abychom hru v nich zjednodušili a víc stříleli," přiznává. "Musíme ubrat přebytečné nahrávky," potvrzuje rutinér Valdemar Jiruš, který se ale při účasti beků z NHL na přesilovky moc nedostane.

Problém ale není jen na modré čáře. Útočníkům chybí víc pohybu a málokomu se chce jít clonit či dorážet před branku soupeře. Z tohoto prostoru padá nejvíce branek po dorážkách nebo tečích, ovšem je pravdou, že pro hráče je pobyt v tomto prostoru velmi bolestivý.

Faktorem, který má na přesilovkovou hru také velký vliv, je psychika hráčů. "Když se hráčům nedaří, jsou nervózní. Až dáme gól, hráči se zklidní, začnou si zase věřit a půjde to," věří Josef Paleček.

Marodka Liberce

O tom, že síly v zápasech play-off hraném v ďábelském tempu rychle ubývají, není pochyb, zvláště když má mužstvo tak početnou marodku, jako právě Liberec. "Byli jsme všude o půl kroku později. Asi toho mají kluci už dost při té naší marodce," domnívá se Milan Hnilička. Bojovník Václav Novák to ale vidí jinak: "Vše je v hlavě, nesmíme si tu únavu vsugerovat. Musíme dupat až do posledního konce. Já osobně únavu necítím."

Na marodce Liberce je hned několik klíčových hráčů. Nejčerstvější muž na marodce Leoš Čermák si prožívá trable s pravým okem, od doktorů má nařízený týdenní klid a poté další vyšetření ukáží, zda nedošlo k poškození sítnice. Zatím se ozývají opatrné optimistické hlasy, že by Leoš neměl mít po zásahu holí trvalé následky.

Dalším marodem je Václav Nedorost, který se stále trápí se zraněným kolenem, které mu zatím nedovolí větší zátěž, než jízdu na rotopedu. Naděje svítá Janu Plodkovi, kterému se již koleno po problémech s vazy téměř uzdravilo a mladý forvard by tak mohl být připraven na případný čtvrteční souboj na ledě Liberce. Další dva marodi Jan Holub (natržené vazy v koleni) a Jiří Moravec (po operaci zápěstí) jsou stále v rekonvalescenci.

Přínosem pro tým bylo zapojení mladé lajny Klimenta-Víšek-Jech, a to hned z několika důvodů. Samozřejmě si při hře na čtyři útoky odpočinou hráči, od kterých se očekává rozhodování zápasu, současně si ale i liberecká mládežnická řada dokázala svým výborným pohybem, rychlostí a bojovností vytvořit tlak a jen kousek štěstí chyběl k tomu, aby ho korunovali gólem. Třeba se to podaří v Pardubicích. "Snažíme se hrát to samé, co oni na nás, tedy konkrétně jejich lajna Hemský – Koukal – Průcha. Tahle hra platí na každého," prozrazuje Tomáš Klimenta. "Je to sice těžké, mockrát zápas na ledě nejsme. Ale když už dostaneme šanci, snažíme se pro tým udělat všechno."

Zápas číslo pět - Bílým Tygrům jde o všechno

"Je to pro nás stejná situace, jako před sedmým zápasem se Slavií," připomněl Milan Hnilička. Bílí Tygři jedou na hřiště soupeře, kde jim v případě porážky skončí sezóna. "Musíme hrát stejně, jako jsme hráli rozhodující zápas v Praze," zamyslel se liberecký gólman. Bílí Tygři rozhodně neskládají zbraně, chtějí v Pardubicích vyhrát a ještě vrátit semifinálovou sérii zpět pod Ještěd. "Všichni si uvědomujeme, že můžeme po příštím zápase skončit, takže do toho zápasu dáme všechno. Budeme se snažit o to se sem ještě vrátit," sliboval po nedělním utkání Ľubomír Vaic.

Také Josef Paleček vidí recept na úterní úspěch v sedmém zápase na Slavii. "Musíme těžit z dobré obrany středního pásma a z brejků. Musíme hrát disciplinovaně, vyvarovat se chyb v obranném pásmu a pomohl by nám vedoucí gól," vypočetl Josef Paleček ingredience, ze kterých by se mohlo uvařit vítězství. "Nedáme Pardubicím nic zadarmo, chceme se za každou cenu vrátit ve čtvrtek do Liberce."