Staršímu dorostu stačil v Havlíčkově Brodě jediný zásah Lakatoše

Havl. Brod/Liberec – V rámci šestnáctého extraligového zamířili starší dorostenci na půdu posledního Havlíčkova Brodu. Nečekal je však jednoduchý úkol, bojovného soupeře zlomili Tygři jediným gólem. Tři body zajistil svému celku ve druhé třetině útočník Dominik Lakatoš.

Už od prvních sekund zápasu bylo jasné, že fanoušci v ochozech Kotliny se rozhodně nudit nebudou. První obrovskou šanci si vytvořili mladí Rebelové, když liberecká obrana na útočné modré čáře zaspala a po zblokované střele se dostal do samostatného úniku Ondřej Hlídek, ale ranou zblízka brankáře Hosnedla nepřekonal. Severočeši se rychle zahřáli na provozní teplotu a začali ukazovat, proč zatím vedou extraligovou skupinu Střed. Vedle hbitého pohybu a síly na puku prokazovali také skvělou sehranost. Havlíčkobrodská obrana měla plné ruce práce, ale liberečtí střelci si nevěděli rady s překonáním gólmana Vaněčka, který mařil jednu šanci za druhou.

A stálo při něm také potřebné štěstí, když v 5. minutě zazvonil od modré čáry na jeho tyčku Tomáš Zedek. Po gólu hlasitě volala také příležitost Dominika Hrníčka, jehož projektil z několika kroků skončil ve Vaněčkově výstroji. Kapitán Tygrů sehrál důležitou roli také ve 13. minutě, kdy nejdříve vyzval k přesnému zásahu neúspěšného Jakuba Kalfiřta a vzápětí po obkroužení brány pálil těsně vedle. Důležité bylo také to, že si Havlíčkův Brod počínal velmi disciplinovaně. Silnému soupeři nedaroval v první třetině ani jednu přesilovku.

Mladí Rebelové vstoupili do prostřední části velmi dobře. Po přestávce zlepšili pohyb a směrem dopředu se čím dál více osmělovali. Severočeši rázem měli o poznání větší problémy s vytvářením gólových šancí. Stačila však chvilková nepozornost havlíčkobrodské obrany a do úniku uháněl Matouš Bělohorský, který však vyhořel na Vaněčkovu hbitém betonu. Domácím se nabídla ideální možnost na vyrovnání v podobě přesilové hry, ale při Hrníčkovu trestu prověřili brankáři Hosnedla méně, než by potřebovali.

Hosté postupem času přeci jen stupňovali svůj nápor a gólman Vaněček musel vytáhnout další skvělý zákrok. V půlce zápasu střílel z mezikruží osamocený Filip Chlapík, jenže maskovaná opora Rebelů se rychle přesunula a zamezila pohromě. Tygři prolomili své vleklé střelecké trápení až ve 32. minutě, kdy defenzíva brodského souboru nechala mezi kruhy volného Dominika Lakatoše, jemuž se podařilo střelou zápěstím obstřelit Vítka Vaněčka. Prvního faulu svého týmu se potom dopustil havlíčkobrodský útočník David Krajhanzl, ale jeho spoluhráči se v početní nevýhodě ubránili. V závěru druhé třetiny mohl vyrovnat Patrik Málek, ale ani při rybičce na Hlídkovu nahrávku před bránu nedosáhl.

Třetí dějství příliš hokejové krásy nenabídlo. K vidění byla především celá řada nepřesností, jež se hráčům obou týmů lepily na hole. Mladí bojovníci z Kotliny čelili po faulech Marka Bancíře a Davida Buška dvěma početním výhodám soupeře, ale neinkasovali a i nadále se drželi ve hře o cenné body. Nedovoleným zákrokem si vypomohli i hosté, jenže Matouše Bělohorského trápící se Rebelové z lavice hanby předčasně nevyhnali.

S blížícím se koncem utkání Havlíčkův Brod pokračoval v bojovném výkonu a ze všech sil se snažil o kýžené vyrovnání. Při přesilové hře ani závěrečné hře bez brankáře se jej však nedočkal. Liberec zvítězil 1:0, ale domácí se za svůj bojovný a nebojácný výkon rozhodně nemuseli stydět.

Richard Cachnín (HC Rebel Havlíčkův Brod): "Z trenérského hlediska se mi dnes zápas hodnotí velmi dobře. Nebudu se do nekončena vymlouvat na počet hráčů, od toho tady jsme my, abychom pracovali s těmi kluky, co tady jsou. Myslím si, že dnes jsme proti lídrovi soutěže podali jeden z nejlepších výkonů. Mrzí mě pouze to, že jsme to nepřetavili v bod, který si kluci za nesmírnou bojovnost zasloužili. Ve třetí třetině jsme přehráli takové mužstvo, jako je Liberec. V závěrečných šesti minutách jsme opravdu sahali po bodu, když jsme měli slibné šance, ale neodrazilo se nám to tam. Myslím si, že power-play jsme sehráli také výborně. Po vhazováních tam šly střely, ale netrefili jsme bránu. K hokeji patří taky kapka štěstí a my jsme ho neměli, ale věřím, že se k nám obrátí. Kluci si zaslouží velký hold a jenom samou chválu, protože je to parta bojovníků. Mně se s nimi pracuje dobře, protože se lepší. Nebudu se vymlouvat na to, že je nás málo. Trenér by chtěl samozřejmě mít spoustu hráčů, ale my je nemáme. Někteří nás opustili a někteří jsou zranění. Věřím, že až se nám uzdraví, tak máme ještě dost zápasů na to, abychom hráli důstojnou roli a soutěž pro Havlíčkův Brod zachránili."

Jan Šťastný (Bílí Tygři Liberec): "Jsme nesmírně rádi, že jsme tohle utkání zvládli. Věděli jsme, že i když je soupeř poslední, tak kluci z Vysočiny jsou ohromní bojovníci a nemají co ztratit. Nám vyloženě nesvědčí to, když musíme. Proto jsme rádi, že jsme to zvládli i takovýmhle fotbalovým výsledkem. Vzhledem k tomu, že jsme včera ztratili utkání v prodloužení, tak jsme i za ten jeden gól nesmírně rádi. Myslím si, že jsme měli dost šancí na to, abychom dali více gólů. Koncovka z naší strany, bohužel, byla špatná. Musím opět vyzdvihnout kvalitního gólmana Havlíčkova Brodu. Oba kluci, ať už Vaněček nebo Novák, chytají výborně a jsou obrovskou překážkou."