Vítězná šňůra juniorů přerušena

Bílí Tygři, vloni statisticky nejúspější celek extraligy juniorů na domácím ledě, našel letos doma poprvé přemožitele. V zápase s litvínovskými chemiky šel snadno do dvoubrankového vedení, ale vlastní nedisciplinovaností a hrubými individuálními chybami umožnil svému soupeři otočit vývoj utkání a dosáhnout přesvědčivého vítězství.

Domácí nastoupili do utkání sebevědomě a hned ve 2. minutě prověřil Husáka v brance hostů liberecký Němec. Jeho střelu litvínovský brankář vyrazil a dojíždějící Daňo poslal puk bekhendem mimo tyče. Ve 4. minutě, na liberecké útočné modré, proskočil Kapička mezi oběma obránci. Ti na rychlost domácího útočníka nestačili a obránce Klement musel situaci řešit nedovoleným zákrokem. Na trestné lavici však pykal pouze 45 vteřin. Kapičkovu střelu vyrazil Husák před sebe a najetý obránce Rýgl poslal pohotově puk z hranice brankoviště pod horní tyč litvínovské branky. Na druhé straně kluziště, před libereckým brankářem Nedvídkem, tečoval Boháčkovu střelu Jánský. Nedvídek byl pozorný.

Stejně pozorný byl i litvínovský brankář při střelách Němce a Vantucha. Překonat jej dokázal až Kapička, který puk zatáhl do útočného pásma. Zleva jej nahodil před branku, odkud vystřelil Pajič. Jeho střelu Husák vyrazil a Kapička puk po ledě poslal podruhé za záda litvínovského brankáře. Chytrou akci předvedl před Nedvídkem hostující Jánský. Puk po jeho střele z otočky jen těsně minul libereckou bránu.

Domácí v této fázi hry opustili svůj jednoduchý efektivní kombinační hokej. Obránci komplikovali rozehrávku a přepustili aktivitu soupeři. Tak se stalo, že se hosté dostávali častěji do střeleckých příležitostí. Příkladem byla akce litvínovských útočníků Heinische a Nekvindy. Ujeli do přečíslení dva na jednoho a Heinisch situaci řešil nepřesnou střelou z pravého kruhu. V 17. minutě zamotali hlavu liberecké obraně Vrtek s Heinischem a výsledkem byl závar před Nedvídkovou brankou. Následná střela Klementa skončila v lapačce domácího brankáře. Minutu před koncem první třetiny překvapila Nedvídka Heinischova střela. Puk brankáři vypadl a zůstal ležet na brankové čáře, mezi jeho betony. Naštěstí pro Liberecké si toho po chvíli všiml a puk ukryl pod svou lapačkou. V probíhající 20. minutě, v době kdy trestnou lavici zahříval hostující Lašek, využil hrubé chyby libereckého obránce chemik Švejda a po samostatném nájezdu, střelou pod horní tyč, překonal domácího brankáře.

Na začátku druhé části hry se dohrávala přesilovka domácích z první třetiny. Dvě střely Rýgla však litvínovského brankáře nepřekvapily. Domácí pokračovali v nepřesvědčivém výkonu. Obrana nepodporovala útok a navíc vyráběla hrubky. Přihrávky na najeté útočníky přicházely pozdě. Naproti tomu hosté zvýšili důraz a zcela přebrali otěže utkání. Naděje na zvýšení skóre domácím svitla dvakrát v rozmezí 25. až 27. minuty. Nejprve se Pajič sám probil útočným pásmem, ale jeho bekhendový blafák Husák vychytal. Potom se sám před litvínovským brankářem ocitl Němec, ale jeho střela skončila na hrudi hostujícího brankáře. Ve 33. minutě se dvakrát do šance dostal liberecký Mucha. Když i druhá, jím tečovaná střela, skončila mimo litvínovskou branku, třískl vztekle svou holí o horní tyč brány. To rozhodčí posoudil jako nesportovní chování a poslal ho na dvě minuty na trestnou lavici. I to něco naznačovalo o rozpoložení libereckých hráčů. Z přesilovky chemiků uplynulo 24 vteřin, když hostující Boháček našel přesnou přihrávkou Jánského. Ten si zprava najel před branku a střelou pod horní tyč nedal Nedvídkovi šanci.

O dvě minuty později si šel na trestnou lavici sednout liberecký Kapička a tentokrát hosté potřebovali k zužitkování přesilovky pouhých 17 vteřin. Švejda přesně přihrál před branku a Jánský puk bez problémů zametl za Nedvídkova záda. Další důkaz nedisciplinovaného výkonu domácích přišel v 37. minutě. Vantuch zbytečně fauloval v rohu obranného pásma. Rozhodčí ho poslal na trestnou lavici, a protože si liberecký hráč neodpustil zbytečnou diskuzi, dostal navíc desetiminutový osobní trest. Za 19 vteřin byl menším trestem potrestán Kapička a hosté měli 99 vteřin příležitost hrát proti třem. Liberečtí hráli nesoustředěně, hledali chyby všude jinde, než u sebe. Trenéři se pokusili zasáhnout a vybrali oddechový čas. Jediným výsledkem litvínovské přesilovky byla Heinischova střela, kterou však Nedvídek bez problémů kryl. Nedisciplinovanost domácích nejlépe dokumentuje poměr vyloučených ve druhé třetině. Tygři „vyhráli“ 6:2, zatímco v první třetině byl vyloučen pouze jeden liberecký hráč.

Domácí se ze svého matného výkonu už nevzpamatovali a stejně vstoupili i do poslední části hry. Stále nedokázali najít recept na hru litvínovských chemiků. V 50. minutě chtěl Marek Pabiška „vyškolit“ hostujícího Tauše. Puk si chtěl narazit o brankovou konstrukci, což ale Tauš vystihl a zmocnil se ho. Objel branku a puk pohodlně zasunul mezi betony překvapeného libereckého brankáře. V 52. minutě musel Husák likvidovat odvážný průnik libereckého Pajiče. Zahřmělo ale zase na druhé straně. Po spolupráci se Švejdou a Heinischem překonal Nedvídka Boháček. Na rychlé přihrávky litvínovských hráčů nedokázal liberecký brankář reagovat a u pravé tyče našel litvínovský střelec odkryté místo. Poslední branka utkání padla v 59. minutě opět do liberecké sítě. Po hrubé individuální chybě libereckého obránce se k puku dostal hostující Vrtek a přesnou přihrávkou našel Diviše, který celou akci zakončil perfektně provedeným bekhendovým blafákem pod horní tyč.

Miloslav Špinka (Liberec): “Do zápasu jsme vstoupili dobře a za krátko jsme snadno vedli 2:0. Pak jsme ale nepochopitelně začali špatně bránit a k tomu jsme se dopouštěli nezvykle velkého počtu hrubých individuálních chyb. Soupeř vyrovnal nejprve hru, pak i skóre. Ve druhé třetině šli Litvínovští do vedení, které si už do konce zápasu nejen ohlídali, ale stříleli nám další branky.“

Oldřich Obrtlík (Litvínov): „Mužstvo domácích ví, co chce. I dnes si Liberečtí mysleli, že zápas vyhrají. V první třetině Bílí Tygři prokazovali, že jsou velmi kvalitním mužstvem a patří k favoritům extraligy. Od druhé třetiny jsme se ale zlepšili, přidali jsme do hry důraz a domácí najednou nevěděli, co hrát. Myslím, že jsme předváděli chytřejší hokej a zaslouženě jsme vyhráli."