17. sezóna v extralize

Ročník 2018/19

Letní zemětřesení v kádru

Stejně jako v předešlých ročnících se i v létě před sezónou 2018/19 událo několik změn. Tým opustilo třináct hráčů, včetně takových jmen jako Martin Bakoš, Filip Pyrochta, Lukáš Jašek nebo Kryštof Hrabík, kteří odešli zkusit štěstí do Ameriky. Do ruské KHL si to namířili Adam Jánošík a Tomáš Filippi, který se ale ještě během sezóny vrátil pod Ještěd. Dále odešli Adam Dlouhý, Jan Stránský a Lukáš Vantuch (všichni Chomutov), Mário Bližňák a Milan Bartovič (oba HK Dukla Trenčín), Jaroslav Janus (Litvínov) a Michal Plutnar (Karlovy Vary).

Trenér Filip Pešán se ale postaral o to, aby byl kádr vhodně doplněn. Do útoku přišli Libor Hudáček (Färjestad BK), mladý Marek Zachar (Sherbrooke Phoenix), Radan Lenc a navrátilec Jakub Valský (oba Mladá Boleslav). Defenzívu posílili Matěj Stříteský (Jihlava) a Kanaďan Taylor Doherty (Atlanta Gladiators). Pod Ještěd se vrátil i gólman Marek Schwarz ze Znojma. Další změna nastala i na postu kapitána týmu, céčko na dresu převzal od Martina Ševce Petr Jelínek.

První dva zápasy bez gólu? Tak začínáme!

Vstup do sezóny 18/19 se Tygrům vůbec nepovedl. V prvních dvou zápasech totiž nevstřelili ani gól. Poté se však liberečtí útočníci probudili, a to ve velkém stylu. Lajna Kvapil - Bulíř - Lenc ničila jednu obranu za druhou, druhý jmenovaný za jedenáct utkání vstřelil těžko uvěřitelných třináct gólů, což nezůstalo bez povšimnutí klubů z ruské KHL a odchovanec Bílých Tygrů nakonec vyslyšel lákání Magnitogorsku. Trenér Filip Pešán ale za tehdejšího nejlepšího střelce extraligy rychle sehnal právoplatné náhrady v podobě navrátilců Tomáše Filippiho a Michala Birnera a brankostroj jel dál.

Na centru druhé formace nahradil Bulíře Libor Hudáček, jenž se se svými novými spoluhráči rychle sehrál, což se hned ukázalo v extraligové tabulce produktivity, kterou dlouho vedl Marek Kvapil. Nakonec díky slabšímu závěru o své vedení přišel a s 57 kanadskými body skončil na druhém místě za plzeňským kanonýrem Milanem Gulašem. Přesto se ale hlavní tahoun liberecké ofenzivy zapsal do historie. Zaznamenal totiž neskutečnou sérii 23 zápasů za sebou, ve kterých se mu podařilo bodovat! V historických statistikách se tak umístil na druhé příčce, o kterou se dělí s Jaroslavem Bednářem, lepší než tihle dva byl pouze Vladimír Růžička starší, kterému se povedlo bodovat ve 30 po sobě jdoucích utkání. Více o počinu Marka Kvapila najdete zde: Neskutečná série Marka Kvapila. Proč mu extraliga leží u nohou?

Boj do poslední chvíle

Situace v horních patrech tabulky byla v sezóně 18/19 nesmírně vyrovnaná. O Prezidentský pohár bojovaly čtyři týmy - Liberec, Třinec, Plzeň a Hradec Králové. Nakonec se okruh kandidátů zúžil jen na dva celky, Tygry a Oceláře. Ti o první místo bojovali opravdu do poslední minuty, vždyť ani před posledním zápasem nebylo jasné, kdo ho nakonec získá!

Severočeši se v posledním kole utkali se Spartou a bylo jasné, že pokud získají alespoň bod, první místo bude jejich. Přestože Tygři prohráli, Prezidentský pohár získali, jelikož ani Oceláři svůj zápas nezvádli. Liberečtí tak ovládli základní část extraligy potřetí za poslední čtyři sezóny. Zároveň to pro ně byl pátý Prezidentský pohár od postupu do extraligy, což z týmu z města pod Ještědem dělá nejúspěšnější celek za toto období (17 sezón).

Ladislav Šmíd po zisku Prezidentského poháru:

"Pohár je pro nás odměnou za naší tvrdou práci. Máme tu zabudovaný systém, který se tolik nemění. Klíčoví hráči už jsou tady nějaký pátek, což také hodně napomáhá. Důležitým faktorem je i trenér Filip Pešán, který s námi výborně komunikuje. Každý ví, co máme hrát. Někdo chodí na oslabení, někdo na přesilovky, máme to jasně rozdělené. Jsme moc rádi, že jsme Prezidentský pohár získali, je to ale jen první stupínek."

Cesta do finále

Tygři se ve čtvrtfinále utkali se svým hlavním rivalem, Mladou Boleslaví, která si v předkole poradila se Zlínem. První dva zápasy se odehrály jasně v liberecké režii, když svěřenci trenéra Filipa Pešána vyhráli 5:1 a 6:2. Pak se série přesunula do Boleslavi, kde Bruslaři začali vystrkovat růžky. První domácí utkání ovládli Středočeši 4:1 a najednou to bylo jen o bod. Čtvrtý duel byl hodně vyrovnaný, nakonec ho ale gólem ve třetí třetině rozhodl sváteční střelec Tomáš Havlín a Liberečtí se pod Ještěd vraceli s mečbolem. Ten nakonec využili, i když to neměli vůbec lehké. Zápas dospěl do prodloužení, ve kterém šelmy poslal po roční pauze do semifinále Michal Birner.

Tam na ně čekal velmi těžký oříšek - suverén posledních dvou play-off Kometa Brno. Už první zápas ukázal, jaký hokej celá série nabídne. Po napínavém průběhu nakonec muselo rozhodnout prodloužení, ve kterém získal kapitán Petr Jelínek brankou v přesilovce první bod pro svůj tým. I druhé utkání nabídlo skvělou podívanou a opět dospělo až do prodloužení. Tentokrát z něj jako šťastnější odcházeli Brněnští, kteří díky gólu Petera Muellera srovnali stav série.

První zápas na jihu Moravy konečně skončil už v základní hrací době, ale stejně byl nesmírně vyrovnaný. Nakonec Tygři zvítězili 2:1 a znovu se ujali vedení v sérii. Čtvrté utkání opět dospělo do prodloužení, které rozhodl Karel Plášek a semifinále tak bylo znovu vyrovnané!

V pátém duelu se poprvé jeden z týmů dostal do dvougólového vedení, a to byli k radosti domácích fanoušků Tygři, kteří nakonec vyhráli 5:2 a získali mečbol. A ten využili! Na gól Tylera Redenbacha z úvodu šestého zápasu ještě Brněnští odpověď našli, ale na branku Jana Ordoše z 22. minuty už ne. Po gólu Tomáše Filippiho do prázdné branky už mohli svěřenci trenéra Filipa Pešána začít slavit, potřetí za poslední čtyři sezóny totiž postoupili do finále!

Roman Will po postupu do finále:

"Je to úžasné. Už se v sérii probíralo, že Kometa je skvělý tým na play-off. Myslím, že to byla krásná série, musíme smeknout klobouk i před brněnskými hráči. My jsme si za tím asi víc šli, byli jsme aktivnější. Dobře jsme to zvládli i v hlavách. Byla to ale opravdu skvělá série, chci za ni soupeři poděkovat, respekt ke Kometě!"

Na Oceláře Tygři nestačili

O Masarykův pohár se šelmy porvaly s Třincem. Vstup do série se ale Libereckým nepodařil, po ospalém výkonu prohráli v prvním zápase 1:2. Ve druhém duelu se už Tygři zvedli, vyhráli 3:1 a do Třince se tak jelo za vyrovnaného stavu. Jenže třetí utkání se svěřencům trenéra Filipa Pešána opět nepovedlo podle jejich představ, domácím podlehli 1:4. Severočeši se však nevzdali a důležité čtvrté klání zvládli, když v prodloužení rozhodl svým životním gólem Tomáš Havlín.

I pátý díl finále nabídl skvělou a hlavně velmi vyrovnanou podívanou. Tygři se dvakrát dostali do vedení, Oceláři ale pokaždé dokázali srovnat a ve druhém prodloužení udeřili, když se po šťastném odrazu od mantinelu prosadil Ondřej Kovařčík a nejdůležitější trefou své dosavadní kariéry získal pro svůj tým mečbol. Liberečtí se ho snažili odvrátit ze všech sil, ale nepovedlo se jim to. Tři minuty před koncem šestého finálového duelu skóroval Vladimír Roth a Severočeši už na jeho branku nedokázali odpovědět, naopak ještě inkasovali do prázdné branky. Bílí Tygři tak v sezóně 2018/19 skončili na druhém místě.