Preview k zápasu

Kropáč se letos představí podruhé ve Svijanské aréně jako soupeř

V 50. kole Tipsport extraligy uvidí diváci ve Svijanské aréně již podruhé v tomto ročníku Radoslava Kropáče v barvách hostujícího týmu. Po červeno-bílých barvách Slavie to budou stejné barvy, soupeřem však budou Oceláři Třinec, kam byl Kropáč vyměněn za Marka Ivana a Tomáše Houdka.

Na led Svijanské arény přijíždí Oceláři Třinec. Slezanům se v letošní sezóně nedaří tak, jako tomu bylo vloni, přesto se tým trenérů Marka a Macha drží v elitní osmičce a play-off ho téměř jistě nemine. Třinec vstoupil do nového ročníku Tipsport extraligy velmi dobře a po třinácti odehraných utkáních mu se ziskem čtyřiadvaceti bodů patřilo čtvrté místo.

Pak se však zranil kapitán týmu Richard Král a Oceláři pocítili, jak moc je pro ně tento třiatřicetiletý forvard důležitý. Také brankář Vlastimil Lakosil se dlouhou dobu potýkal se zraněním, stejně tak i druhý z gólmanů Luboš Horčička, a proto se na severu Moravy objevil sparťanský mladíček Marek Schwarz. Ještě ani ne plnoletý brankář svými výkony dokázal Třinec podržet, krátká však byla jeho anabáze v červeno-bílých barvách, Schwarz odehrál pouze pět utkání, Sparta si ho pak stáhla do svých řad, neboť se zranil Petr Bříza. Oceláři jen mohli žehrat nad ztrátou Martina Vojtka, rekordmana v počtu odchytaných nul za sebou v české extralize. Na konci října vyšli Třinečtí ve čtyřech utkáních za sebou bodově zcela naprázdno, a proto byla druhá čtvrtina o poznání horší než první. Slezané si v ní připsali patnáct bodů a klesli z elitní čtveřice na šestou příčku.

I následující část nezačala nijak oslnivě, na přelomu listopadu a prosince se situace opakovala, Třinec čtyřikrát v řadě prohrál. Nedařilo se ani loňské opoře vyřazovacích bojů play-off brankáři Lakosilovi. Král se sice již vrátil na led, do optimální formy měly však jeho výkony daleko. Také obávaný střelec Marek Zadina se spíše hledal, to samé se dá říci o Romanu Meluzínovi, který tým musel opustit, nové angažmá si našel u sousedů ve Slovanu Bratislava. Zadina byl nejprve nabídnut ostatním extraligovým klubům k uskutečnění trejdu, Třinec se však nakonec dohodl s ruským Novosibirskem. Také Václav Pletka, jenž má zkušenosti ze zámořské NHL, v níž hájil barvy Philadelphie Flyers, má do loňské formy daleko a spíš se trápí.

Oceláři se přesto rozjeli, když se chytli na Spartě i v dalším těžkém utkání proti Pardubicím dokázali uspět a v domácím prostředí si před reprezentační přestávkou, vyplněnou turnajem Baltika, připsali tři body. Pozice v nejlepší osmičce dokázali udržet i v průběhu ledna, kdy bodovali zejména na vlastním ledě, na stadionech soupeře pak vyšli povětšinou naprázdno. Právě hra v cizím prostředí dělá Třinci velké problémy. Svěřenci trenéra Marka dokázali loupit pouze v osmi ze čtyřiadvaceti možností.

Zcela opakem je pak domácí prostředí. Třinecká tvrz byla v průběhu letošní sezóny pouze pětkrát dobita, v ostatních případech získali Slezané alespoň bod na své konto, což znamená třetí nejlepší výsledek po mužstvech Pardubic, resp. Zlína. Třinci se podobně jako Liberci nedařilo s týmem Rabatu Kladno, dvě největší porážky absolvoval právě s ním. V souboji dvou „ocelových“ měst zatížili hráči Rabatu na svém ledě konto Třince patnácti brankami…

Hráči se z posledního debaklu ale dokázali vcelku rychle oklepat a následně remizovali ve Vsetíně. K dalšímu utkání pak zajížděli do Pardubic, kde měli završit svůj třízápasový „trip“. V hokejové extralize jen málo vídaná první třetina přinesla nejen spoustu šancí na obou stranách, ale také kupu branek. Vše načal ve 4. minutě expardubický obránce Jančařík, po něm se prosadili další bývalí hráči „perníkářů“ Král se Zadinou a první třetina tak spíše připomínala manévry na střelnici, neboť nakonec skončila ve prospěch hostujícího týmu, jenž se prosadil celkem šestkrát, Východočeši byli úspěšní pouze ve třech případech. Po dvaceti minutách si diváci v Duhové aréně sice nemohli stěžovat na nedostatek branek, ke spokojenosti však měli víc než daleko…

V dalším duelu svedl Třinec tvrdou bitvu s Litvínovem. Rozhodčí Nečas rozdal celkem 163 trestných minut a utkání předčasně skončilo nejen pro vyloučené Žabku, Havla a Kotrlu, kteří „vyfasovali“ tresty do konce utkání, ale také pro Jiřího Haška. Hráč, jenž byl mj. v Liberci na hostování, skončil s těžkým otřesem mozku v třinecké nemocnici.

Vzájemné zápasy:

Oceláři Třinec - BÍLÍ TYGŘI 3:2 (3:0, 0:1, 0:1 )
Branky: 6. Pletka (R. Král), 9. Jančařík (Janků, Pavelek), 18. Janků (Skořepa) - 32. S. Procházka (Rozsíval, Plodek), 50. Plodek (S. Procházka, J. Moravec). Vyloučení: 6:7, navíc Krstev (Liberec) 10 minut. Využití: 2:0. Diváci: 3931

Bílí Tygři : Oceláři Třinec 4:1 (0:0, 1:0, 3:1 )
Branky: 37. Rataj (Čakajík, J. Moravec), 42. Hašek (Rataj), 48. V. Novák (J. Moravec, Kašpařík), 56. Korhoň (Vampola, Ťupa) - 44. R. Král (Janků). Vyloučení: 11:9. Využití: 1:1. Diváci: 2051.

Oceláři Třinec - BÍLÍ TYGŘI 3:1 (1:1, 1:0, 1:0 )
Branky: 6. Kucharczyk (Pletka, Žabka), 22. Pletka (Král, Malinský), 57. Štefanka - 4. Vampola (Rozsíval, Hanzlík). Rozhodčí: Rejthar - Křivský, Hejduk. Vyloučení: 5:7, navíc Čermák, Vampola (oba Liberec) 10 minut. Využití: 0:0. Diváci: 3062