Ohlasy k zápasu

Zavřel jsem oči a plácnul do toho

V nedělním 49. kole Tipsport extraligy dokázali liberečtí hráči vydolovat bod z utkání, v jehož průběhu dvakrát prohrávali rozdílem dvou branek. Zejména vlastní přesilové hry však připravily Tygrům nemalé potíže, když dvakrát inkasovali. O úvodní branku se postaral exliberecký útočník Kropáč, svou první trefu do černého zaznamenal při svém sedmačtyřicátém extraligovém startu nadějný obránce Ladislav Šmíd (viz. foto).

Liberečtí si po vítězství nad Vsetínem a remíze v Pardubicích zajistili extraligovou příslušnost pro příští sezónu, a protože i Třinec potvrdil již postup do play-off v minulém utkání, mohlo se ve Svijanské aréně hrát uvolněně. To se nakonec k nelibosti obou trenérů také stalo.

„Určitě dnes bylo znát, že oba týmy mají již o svém osudu rozhodnuto. Sice se na ledě nějaké emoce v průběhu utkání vyskytly, ale to ostatně k hokeji patří,“ potvrdil atmosféru exliberecký útočník Radoslav Kropáč. A právě jeho zásluhou se dostali Oceláři do vedení, když v 6. minutě chybovala liberecká defenzíva. „Vepředu jsme ztratili puk a obránce, který se měl vrátit, se zapomněl vepředu. Rado Kropáč si najel na modrou do brejku a vstřelil gól,“ popsal situaci bezprostředně před úvodní brankou liberecký obránce Ladislav Šmíd. „Nevěděl jsem dopředu, co udělám. Nakonec jsem se rozhodl pro blafák a jsem moc rád, že to tam spadlo,“ řekl z pohledu soupeře Kropáč.

Tygři dokázali sice rychle odpovědět, do konce první třetiny se ale soupeř přeci jen ještě jednou prosadil. V poslední minutě první dvacetiminutovky strhl vedení na stranu Ocelářů Zadina, jenž proměnil přesilovou hru. Tak, jak skončilo první dějství, začalo i druhé. Hanzlík ve vlastním obranném pásmu doslova namazal Melenovskému a ten pokořil Faltu potřetí. Brankostroj pokračoval hned o šest minut později, kdy se po sobě v krátkém sledu prosadili domácí Plodek a na straně Třince opět Melenovský, který potrestal zaváhání Jiruše. Další přesilovou hru domácích tak dokázali ve svou výhodu proměnit paradoxně Oceláři a stejně jako na začátku utkání skončila akce gólem. „Chybovali jsme opět na modré, když jsme přihráli na hůl jednomu z Třineckých. Ti pak šli ve třech na jediného beka,“ upřesnil Šmíd. Rozpaky z výkonu svých obránců byly v tu chvíli patrné i na tak vyrovnaném trenérovi, jakým je liberecký Paleček. Třinec se opět utrhl na rozdíl dvou branek. V závěru druhé třetiny dostali další šanci přesilové hry domácí Tygři a tentokrát ji dokázali také využít, prosadil se Leoš Čermák.

Do poslední části stáhl trenér Paleček sestavu na tři útočné formace a na obrazu hry se to rázem projevilo.

V čase 44:58 se prosadil začátkem února osmnáctiletý Ladislav Šmíd. Liberecký obránce, jenž v letošním roce odehrál ve velkém stylu mistrovství světa dvacetiletých a jehož začátkem dubna čeká stejná akce s kádrem Jaromíra Šindela, resp. českou „18-kou“, se dokázal prosadit vůbec poprvé a v utkání s pořadovým číslem čtyřicet sedm rozsvítil červené světlo za třineckou brankou. „Velkou zásluhu na mé brance mají útočníci. Puk jsem dostal na modrou, oni mi odclonili beky, tak jsem zavřel oči a plácnul do toho,“ řekl s úsměvem ke své brance mladý střelec.

Radost však Liberci dlouho nevydržela, Faltou vyražená střela se dostala k volnému Martynkovi, a ten si s pukem již věděl rady - 4:5. „To je náš dlouhodobý problém, po němž zbytečně inkasujeme. Nedokážeme si pokrýt dorážky v prostoru před brankou a její bezprostřední blízkosti,“ kál se hráč s patnáctkou na dresu, kterého jste ještě před několika dny mohli na ledě vidět s typickým košíkem na přilbě.

Naštěstí měl ale domácí útočník Jan Plodek v neděli jako správný útočník velmi dobrý čich na to, kam se postavit. Rozsíval projel celým kluzištěm až před Lakosila, kterého si položil na zem. Puk se v tu chvíli ocitl před bezmocným brankářem, čehož Plodek využil a poslal tak utkání do prodloužení. „Po dnešním výkonu rozhodně nemůžeme být spokojeni. Dvě třetiny jsme se na ledě hledali, až v poslední části jsme se dokázali zlepšit. V nastaveném čase jsme pak měli obrovskou příležitost v přesilové hře, ale jako po celý průběh utkání se nám nedařilo. Zřejmě to byl náš dnešní problém, který nás stál lepší výsledek,“ doplnil k situaci v prodloužení. Ani hra v pěti proti třem již změnu skóre nepřinesla, a tak se oba týmy rozešly smírně. Třinecký útočník tak mohl být spokojen, při svém posledním vystoupení ve Svijanské aréně ještě v barvách Slavie vyšel zcela naprázdno, v nedělním utkání si připsal branku a navíc si jeho tým odváží také bod.