Preview k zápasu

Pošlou Bílí Tygři Indiány do věčných lovišť?

L i b e r e c – Jeden jediný krůček dělí Bílé Tygry od semifinále Česká pojišťovna play-off O2 extraligy. V domácím prostředí bílého pekla přivítají od 18:30 plzeňské Indiány, a pokud se nechtějí vrátit zpět do jejich bouřlivého teritoria, musí dát v sobotním zápase minimálně o branku víc. Využijí Severočeši první mečbol série a pošlou Plzeň na dovolenou?

HC PLZEŇ 1929

Bude právě Radek Matějovský hrdinou zápasu v Liberci?
Od listopadu 2009 neprohráli Indiáni více než dva zápasy v řadě, nyní ale podlehli Bílým Tygrům v play-off dokonce třikrát v řadě a prohrávají v sérii 2:3. Vše se přitom po prvním a druhém zápase na západě Čech vyvíjelo pro Plzeňské dobře, když byli ve vedení 2:0. Jenže pak přišly dva prohrané duely v Liberci, zpackaná první třetina v pátém duelu na ledě ČEZ Areny a situace se najednou obrátila. "Prohráli jsme si to v první třetině špatným nástupem do utkání. Poté jsme sice přebrali iniciativu, ale byl to takový neplodný tlak,“ zhodnotil čtvrteční zápas kouč Marian Jelínek. Momentálně drží Liberečtí nejlepší karty v ruce, favoriti série ale přesto nejsou, protože Plzeň jako vítěz základní části musí! Pokud by sobotní zápas Západočeši nezvládli, potkal by je podobný osud jako Liberecké v sezóně 2005/06, kdy jako vítěz základní části nestačili ve čtvrtfinále na České Budějovice.

Nejproduktivnějším Západočechem zůstává i nadále Tomáš Vlasák, který si drží průměr jedné branky na zápas. První formace tak v posledním zápas hrála ve složení Vlasák – Straka – Vampola, branku vstřelila ale pouze jednu. Kdo by tak čekal na druhém místě produktivity týmu náčelníka Straku nebo šikulu Vampolu, leží se svým tipem špatně. Na druhém místě je totiž plzeňská naděje Jan Kovář, jenž už zaznamenal celkem šest bodů (1+5).

Bílí Tygři Liberec

Pomůže bílé peklo libereckým hokejistům do semifinále?
Asi málo kdo by věřil, že jako první budou mít v sérii mečbol Bílí Tygři, ale je tomu tak. Severočeši si v domácím prostředí počínali s velkou jistotou a ve čtvrtečním zápase si bojovným výkonem řekli o ukončení série v sobotu na vlastním ledě. První výhra venku po jedenácti zápasech v play-off se rodila až moc snadno. Po gólech Klimenty a Nedorosta vedli Liberečtí po první třetině 0:2. Ve druhé třetině se ale podařilo Indiánům snížit, pak ale zafungovala stará dobrá spolupráce (Víšek – Klimenta) a Severočeši vedli opět o dvě branky. Do konce druhého dějství nakonec Západočeši snížili a před poslední třetinou se tak dal očekávat drtivý tlak. To se také potvrdilo a svěřenci trenéra Kalouse neinkasovali jen díky pohotovému Pincovi, který měl v poslední dvacetiminutovce obrovskou kupu štěstí. Situace se uklidnila až v závěru, kde už domácím zřejmě docházeli síly. „Plzeň už neměla co ztratit, tak se vrhli do útoku. Měli jsme tam trochu problémy, ale kluci hráli parádně,“ pochvaloval si práci spoluhráčů po zápase Marek Pinc.

V sobotu od 18:10 se v liberecké Tipsport areně opět rozzáří bílé peklo, ve kterém Bílí Tygři ještě nepoznali hořkost porážky. „Atmosféra je vynikající a je to pro nás šestý hráč a hrozně nám to pomáhá. Jsme rádi, že fanoušci přišli,“ popisoval pocity z divácké návštěvy po druhém domácím zápase Petr Nedvěd. Jeho slova potvrdil i Pavel Kašpařík. Právě liberecká „29“ se v posledním domácím duelu prosadila hned dvakrát a zásadní mírou se tak podílela na vyrovnání série. Pokud se libereckým šelmám zápas v sobotu podaří, zahrají si počtvrté v historii semifinále.