Představujeme soupeře

Představujeme soupeře v baráži: HC Olomouc

V letošní sezoně čeká Bílé Tygry tvrdý a ošemetný boj až do samotného konce. A bohužel se nebude jednat o ten ve v bojích o mistra extraligy, ale o ten na druhé straně extraligového spektra. Liberecké čeká baráž, ve které se utkají postupně s Olomoucí, Chomutovem a Mladou Boleslaví. A právě soupeře severočeských hokejistů si postupně představíme, začínáme na Hané.

Titul, ale také prodej extraligové licence

Olomoucký hokej se může pochlubit poměrně bohatou minulostí. Ta se datuje do 50. let minulého století, kdy se v Olomouci začaly formovat první týmy tak, jak tento termín známe nyní. Výraznou část své existence strávil tým z Hané v nižších soutěžích naší republiky. Roku 1991 se jim ovšem podařilo vybojovat své místo v extralize, které hodně rychle využily. Sezona 1993/94 totiž byla pro Kohouty mistrovská, což byl pochopitelně ohromný úspěch. Pak ale přišly temné časy. V roce 1997 musela Olomouc prodat extraligovou licenci do Karlových Varů a putovala do první ligy. Tam se ale také dlouho neohřála, jelikož další licenční prodej v roce 1999 poslal poslal tým z první ligy a na nějaký čas i ukončil dospělý hokej v hanácké metropoli.

Olomoucká radost v play-off (zdroj: hc-olomouc.cz)
Už v roce 2001 ale znovu začalo svítat na lepší časy. Klub koupil licenci na působení ve 2. lize a v následující sezoně slavil postup do ligy první. Tam se usadil a začal si budovat pozici jednoho z nejsilnějších týmů druhé nejvyšší soutěže České republiky. Tento status stvrdil trojnásobný držitel prvoligového bronzu i letos. A po více než dvaceti letech tak může znovu pomýšlet na návrat mezi českou hokejovou elitu.

Od začátku byl cíl jasný

Olomoučtí hokejisté byli již před sezonou pasováni do hlavního pole favoritů na účast v baráži. Ta navíc prošla v létě poměrně zásadní změnou a letos jí odehrají dva nejhorší týmy extraligy a dva nejlepší první ligy. Tuto proměnu pochopitelně více kvitují právě týmy, které mohou postoupit. A Olomouc zvýšením šancí na baráž nepohrdla. Od začátku patřila mezi nejlepší celky soutěže a základní část zakončila se ziskem 113 bodů, což stačilo na druhé místo v tabulce, čtyři body za Mladou Boleslaví dva před Ústím nad Labem.

Ani v play-off nepřišla výraznější klopýtnutí. Ve čtvrtfinále si Olomoučtí poradili v šesti zápasech s Hradcem Králové a v semifinále je čekali Ústečtí lvi. S těmi pak doslova zametli. Čtyři zápasy, čtyři výhry a poměrně výrazné gólové rozdíly. Právě tak prošel první barážový soupeř Bílých Tygrů do prolínací soutěže, kde ho čeká dvanáct soubojů, které budou pro všechny čtyři týmy určující pro ligovou příslušnost v nové sezoně.

Mix, který funguje

Olomouc má v kádru skvěle „zmixované“ hráče několika věkových kategorií. V jejím kádru nalezneme zkušené harcovníky, které sice už moc sezon v profesionálním hokeji nečeká, ale stále jsou hladoví po úspěchu, velice schopné hráče střední generace a pak také zelenáče, kteří nedávno brázdili ledové plochy juniorských soutěží.

Libor Kašík - fantom v brance Olomouce (zdroj: hc-olomouc.cz)
Jednoznačně nejvýraznější postavou olomouckého hokeje je Jiří Dopita. Toho ale zranění a následná operace kolena dost možná z bojů o extraligu vyřadí. Zodpovědnost za výsledky se tak nejspíše rozmělní na další hráče. V play-off se skvěle prezentovali útočníci Petr Kolouch, ročník 1991, a Roman Rác, ročník 1990. Prvně jmenovaný je kmenovým hráčem Vítkovic a už za sebou má i řádku extraligových duelů.

Doslova fantomem play-off první ligy se ale stal muž jménem Libor Kašík. Dvacetiletý odchovanec Zlína, který je v Olomouci na hostování, pustil v deseti duelech pouze třináct branek, což dělá průměr pouhých 1,3 branky na zápas, a úspěšnost zákroků vyšponoval až na 96,24 %. Naposledy pak puk ze své klece lovil před 140 minutami, tedy ve druhém semifinálovém zápase.

Související

Naši partneři

Generální partner
Generální partner