Dorostenci jsou krok od finále! Slavii doma těsně udolali

L i b e r e c - Bílí Tygři pokračují ve strhujícím tažení vyřazovacími boji a v prvním semifinálovém utkání doma udolali pražskou Slavii. Náročnou bitvu s bronzovým celkem minulého ročníku si ztížili i vlastním gólem, nakonec však David Morong deset minut před koncem propasíroval kotouč do soupeřovy branky, a zařídil tak veledůležité vítězství. Fotografie z 1. semifinále play-off extraligy dorostu naleznete ve fotogalerii.

Svijanská aréna konečně poznala pravou tvář vyřazovacích bojů. Po předchozí zkušenosti s Českými Budějovicemi, kdy naivní obrana Jihočechů připomínala síto na nudle, se Bílí Tygři museli vypořádat s takticky propracovanou hrou Slavie, která domácím forvardům nepovolila zhola nic. Stejně tak tomu ale bylo i na druhé straně, a tak se obecenstvo až do patnácté minuty mohlo zabavit pouze prvně v sezoně hrající hudbou.

Poté se však už měnilo skóre. Vůdce Tygrů obránce Adam Jánošík nečekaně vpadl do pásma, projel mezi dvojicí beků a rychlou nechytatelnou ranou těsně nad beton prostřelil Dlouhého – 1:0. Hokejová radost se na liberecké lavici ale příliš dlouhou dobu neohřála, za minutu totiž Adam Chlapík zaklínil kotouč mezi brankáře Jelínka a vedle stojící tyčku, a i když se zdálo, že si domácí gólman situaci pohlídá, puk se za několik okamžiků vyplížil zpod jeho betonů za brankovou čáru – 1:1.

Druhá část přinesla příznivcům útočné hry o trochu větší potěšení. Mladí hokejisté začali více bruslit, a častěji tak procvičovali zatuhlé reflexy obou příliš nerozehřátých brankářů. V sešitých dresech odění hosté hrozili především prostřednictvím elitní formace Dmitrije Jaškina, ke gólové akci se ale obrovskou náhodou nachomýtl někdo jiný. Byl to Dan Krejčí, který pouze dopravil kotouč do brankoviště, kde už si s ním Liberečtí poradili sami. Chtěli ho podsunout pod Jelínka, ovšem po pár sekundách s hrůzou zjistili, že se puk ocitl v síti – 1:2.

Do vyrovnávací branky ale znovu uběhla pouze minuta, když Morongovu příhru zpoza brány přesně zakončil Daniel Miškovský - 2:2. Tygři zavětřili šanci a hromadnými hony se snažili potřetí přelstít Dlouhého. Avšak v samostatném úniku nenašel Bittner nastavenou hůl Maďara a dva nepodařené nájezdy předvedl Filippi, jehož hlavně v druhém z pokusů výborně vychytal Dlouhý.

Třetí třetina se od úvodního buly odvíjela průměrnou rychlostí vypasenějšího hlemýždě, na dlouhou dobu tak zůstala nejnadějnější akcí rána Martina Kotyry, která jen o kousek nezamířila mezi tyče. Nakonec se ale dramaticky vmísila do osudu utkání jedenapadásátá minuta, tedy doba, kdy Bílí Tygři vstřelili rozhodující gól. Do kotouče před Dlouhým šťouchal Bittner, šťouchal Psota, ovšem branku se podařilo trefit až Davidu Morongovi - 3:2.

Závěr si domácí zásluhou dobré obrany pohlídali a před pátečním utkáním v Praze si tedy vytvořili vynikající pozici pro historický postup do finále.

Luboš Bouchner (Liberec): Utkání to bylo hodně vyrovnané. Jiskry létaly z obou stran, zápas to byl ale velmi férový a nebyly tam žádné záludné zákroky. My jsme byli v tom závěru šťastnější a vítězství je pro nás velkou vzpruhou, máme teď dvě šance na postup a myslím, že jednu z nich dokážeme proměnit.

Jiří Čelanský (Slavia): Mrzí nás, že jsme prohráli, ale myslím, že jsme hráli dobře a zbývá pouze pogratulovat soupeři. Zápas to byl hodně kvalitní z obou stran a my uděláme všechno pro to, abychom se sem v neděli vrátili.