Exkluzivní rozhovor s Jiřím Fischerem, který vedl dopolední trénink obránců
Liberec - Dnešní dopolední trénink si vzal na starost bývalý reprezentační obránce a současný ředitel pro hráčský vývoj v Detroitu Jiří Fischer, ten hráčům ukázal své náročné tréninkové praktiky zaměřené na rychlost, střelbu, ale i hokejové detaily, které jsou podle zkušeného trenéra velmi důležité.
Proč jste se dnes vrátil do Liberce? Z důvodu nostalgie, před deseti lety jsem tu hrál a bylo to nádherné, tenkrát jsem ještě nevěděl, jestli tu budu celou sezónu, ale nakonec ano, a když mě Filip Pešán někdy na začátku jara kontaktoval, jestli by po sezóně nemohl přiletět do Detroitu a obnovit si názory, nabýt si nějaké informace, samozřejmě ne vše překopávat, jenom si něco vzít, nerozmýšlel jsem se. Byl se tu podívat na týden, měl možnost vidět trenérskou kabinu Detroitu, Grand Rapids a dalších juniorských týmů, nakonec jsme se domluvili i na tréninku v Liberci, a tak jsem tady.
Jak na tu sezónu v Liberci s odstupem času vzpomínáte? Velice dobře, krásná sezóna, bydlel jsem v Lidových sadech, hráli jsme ještě ve Svijanské aréně, nová hala byla ve výstavbě a pan Jech a pan Syrovátko se k nám chovali naprosto skvěle, nevěděli jsme, jestli tu budeme po celou sezónu nebo jenom na část. NHL nakonec nezačala a byla z toho bronzová medaile.
Co říkáte po náročném tréninku na liberecké defenzivní řady? Dneska nebyl moc dobrý led, jelikož útočníci šli na řadu jako první, takže spoustu detailů, na kterých jsme pracovali (odebírání kotouče od mantinelu, práce před bránou, jeden na jednoho, střelba, tahání puku po modré čáře v ofenzivní třetině) nebylo naprosto ideálních. Každopádně tyto cvičení jsou dělaná tak, aby si na tom kluci mohli sami třeba po tréninku pracovat po celý zbytek sezóny.
V Liberci proběhlo před následující sezónou mnoho změn, sledoval jste je, popřípadě jak se vám zamlouvají? Spousta změn se stává skoro všude, Třinec vypadá, že by měl minimální změny, každopádně ve spoustě týmů, v Detroitu tomu není jinak, probíhá spousta obměn. Vypadá to tak, že to k modernímu hokeji to patří, mění se hráči, trenéři, manažeři, tak aby byl splněn dlouhodobý cíl, dostat se na vrchol extraligy a zůstat tam. Tady v Liberci je obrovské nadšení, z každého to sálá a navíc některé postupy které implementuje Filip Pešán se mi velice líbí.
Mohl byste čtenářům trochu popsat tvoji práci u detroitské mládeže? Jakmile draftujeme hráče, což probíhá poslední víkend v červnu, moje práce je seznámit se s daným hráčem, co nejvíce, představit hokejistům naši organizaci. Mám také na starosti development camp, což je příprava pro naše mladé naděje, pozveme dohromady 45 kluků, tedy dva týmy. Trénujeme, snažíme se hokejisty, co nejrychleji naučit praktiky dospělé hry. Když se kluci potom vrací do juniorek, univerzit či Evropy, s mentalitou profesionálního hráče nastartovanou o trochu dřív.
Jak vás tato práce baví? Baví mě čím dál víc.