Pohled do historie

Pohled do minulosti: Čtvrtfinále Slavia vs. Liberec 2004/05

Bílí Tygři se letos se Slavií střetnou již potřetí v historii vyřazovacích bojů. První vzájemný souboj se datuje do sezóny 2004/2005, kde se oba celky stejně jako letos potkaly ve čtvrtfinále. Liberečtí do něj tehdy vstupovali z pátého místa po základní části, Pražané ze čtvrtého. Tygři ve své historicky první účasti v play-off podali heroický výkon a po strhujícím sedmém zápase se radovali z postupu, když celou sérii vyhráli 4:3. Pojďme si nyní připomenout, co se před šesti lety odehrálo.

Základní část nabídla v sezóně 2004/2005 mnoho zajímavostí. Bílí Tygři se poprvé v historii dostali do elitní osmičky, pozorovali, jak v areálu městského stadionu vyrůstá nová Tipsport arena a především se do jejich kádru přidalo několik zvučných jmen. Díky výluce v NHL se tak pod Ještědem usídlili Václav Nedorost, Radim Vrbata, Aleš Kotalík, Jaroslav Modrý a v průběhu ročníku dorazil také bek Detroitu Jiří Fischer. Liberečtí se navíc mohli opřít o brankáře Hniličku, který se stal jasnou gólmanskou jedničkou týmu.

Nebyl to ale samozřejmě jen Liberec, který dokázal do svých řad přivézt hráče zvučných jmen. Na Kladně se alespoň na část sezóny objevil Jaromír Jágr, ve Znojmě si zase chvíli zahráli Vokoun s Eliášem. Pražská Slavia přivedla do svých řad také několik ostřílených borců. Především slovenské duo Pálffy-Stümpel budilo respekt, když se k nim navíc přidal forvard Josef Vašíček a obránce Jaroslav Špaček, byla Slavia pasována na jednoho z hlavních adeptů na titul. Nejen proto, že už před tím dvakrát v řadě postoupila do extraligového finále, které navíc jednou dokázala i vyhrát. Základní část zakončili svěřenci trenérského tria Růžička, Weissman, Kalous na čtvrtém místě, a ve čtvrtfinále se tak střetli s pátým Libercem.

1.ČF: Liberec bojoval do poloviny zápasů, pak Slavia zúročila zkušenosti

Slavia vs. Liberec 5:2 (0:0,4:2,1:0)
Branky a nahrávky: 23. Vlasák (Vašíček), 29. Vlasák (Vašíček), 32. Pálffy (Vlasák, Kadlec), 34. Stümpel (Pálffy, Vlasák), 60. Pálffy (Vašíček, Žabka) - 22. Tomajko (Rataj), 29. Fischer (Kotalík). Rozhodčí: Turčan, Minář - Hejduk, Křivský. Vyloučení: 5:11. Využití: 3:0. Diváci: 9832. Průběh utkání: 0:1,2:1,2:2,5:2. Stav série: 1:0.

Slavia spoléhala na útočné duo Pállfy - Stümpel, které bylo v prvním utkání série hodně vidět.

Severočeši vstupovali do série s pocitem, že nemají co ztratit, a získané zkušenosti se budou týmu do příštích let hodit. Zároveň se ale samozřejmě chtěli pokusit Slavii porazit a vstup do samotného čtvrtfinále neměli Liberečtí vůbec špatný.

Po první trochu opatrné a bezbrankové třetině se hned v úvodu druhé dočkali Bílí Tygři svého historicky prvního gólu v play-off. Postaral se o něj po Ratajově přihrávce Jan Tomajko. Radost Severočechů ale trvala jen minutu, pak totiž svůj bodový účet série otevřel Tomáš Vlasák, který vyrovnal a chvíli na to poslal domácí do vedení. Liberečtí ještě dokázali zareagovat, když se prosadil Fischer, druhá polovina utkání už ale jasně patřila Slavii. Vlasák si připsal ke dvěma trefám ještě dvě asistence a získal Pražanům rozhodující náskok. V poslední minutě pak ještě na konečných 5:2 upravil Pállfy. První zápas série před deseti tisíci fandy v Sazka Aréně tak vyhráli domácí.

Hvězdy zápasu: Tomáš Vlasák, Žigmund Pállfy, Josef Vašíček.

2.ČF: I druhý zápas zvládli lépe Pražané, branka Čermáka nestačila

Slavia vs. Liberec 3:1 (2:1,0:0,1:0)
Branky a nahrávky: 4. Hruška, 16. Pálffy (Stümpel, Kadlec), 58. Pálffy (Sup) - 17. Čermák (Jiruš). Rozhodčí: Bolina, Smeták - Čížek, Padevět. Vyloučení: 5:4, navíc Klouček (Liberec) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 7256. Průběh utkání: 2:0,2:1,3:1. Stav série: 2:0.

Druhý zápas byl hodně vyrovnaný, nakonec se ale radovala opět Slavia.

Druhý zápas série byl přeci jen od prvních vteřin otevřenější než ten první a na první branku se čekalo jen do čtvrté minuty, to se totiž prosadil kanonýr Slavie David Hruška. Když navíc v šestnácté minutě po pěkné individuální akci zvyšoval Pállfy již na 2:0, zdálo se, že je rozhodnuto. Tygři ale nesložili zbraně a rychle kontrovali. Minutu po trefě slovenského forvarda se totiž první brankou ve čtvrtfinále připomněl svým bývalým spoluhráčům Leoš Čermák.

Liberečtí pak byli možná mírně aktivnější, většina akcí ale končila na jistém Fraňkovi, a když navíc po faulu na Tomicu dostal Klouček trest na pět minut plus do konce utkání, měli Slávisté k dispozici dlouho přesilovku. Severočeši ale hru v oslabení oproti prvnímu klání hodně zlepšili, a i díky tomu se bojovalo až do posledních vteřin zápasu. Necelé tři minuty před koncem ale přišlo rozhodnutí, Tygři se sice tlačili do útoku, pak se ale při protiútoku Pražanů odrazila přihrávka Pállfyho od brusle Fischera do protipohybu Hniličky, který už byl bezmocný. Slavia tak vyhrála i druhý domácí zápas a pod Ještěd jela s vedením 2:0.

Hvězdy zápasu: Žigmund Pállfy, Leoš Čermák, Petr Franěk.

3.ČF: Pállfyho rychlý gól Tygry nepoložil, Svijanská Aréna slavila první výhru

Liberec vs. Slavia 3:2 (1:1,1:0,1:1)
Branky a nahrávky: 12. Rataj (Jiří Hanzlík, Čermák), 38. Kotalík (Jiruš), 57. R. Vrbata (Klouček) - 1. Pálffy, 57. Vašíček (Pálffy, Vlasák). Rozhodčí: Minář, Turčan - Čížek, Padevět. Vyloučení: 9:9. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 5080 (vyprodáno). Průběh zápasu: 0:1,3:1,3:2 Stav série: 1:2.

Igor Rataj se raduje z vyrovnání na 1:1, které bylo pro další vývoj třetího zápasu i celé série nesmírně důležité.

10. březen 2005 vstoupil do historie libereckého klubu tučným písmem. Beznadějně vyprodaná Svijanská Aréna totiž viděla první zápas Tygrů v play-off a navíc s vítězným koncem. Výhra se ale nerodila vůbec snadno. Pražané začali třetí zápas skvěle, když se hned v první minutě dokázal po chybě domácí obrany trefit Žigmund Pállfy. Svěřenci Josefa Palečka ale opět prokázali chladné nervy a z rychlého gólu se dokázali oklepat. Ještě do první sirény se navíc podařilo Tygrům vyrovnat, když se prosadil Igor Rataj. Vyrovnanou druhou třetinu pak převrhl na stranu Severočechů Aleš Kotalík, který překonal střelou švihem Fraňka mezi betony.

Slávisté pak již v sedmapadesáté minutě zkusili hru bez brankáře, když měli už tak možnost přesilové hry. Své bruslařské kvality ale prokázal Radim Vrbata a rychlým úprkem dovezl puk do prázdné klece hostů. Drama ale ještě nekončilo, prakticky hned po Vrbatově trefě se nevyvedla Hniličkovi rozehrávka a na rozdíl jediné branky opět snížil Josef Vašíček. Další power-play Pražanů už ale gól nepřinesla, a Liberečtí tak snížili stav série na 1:2.

Hvězdy zápasu: Radim Vrbata, Žigmund Pállfy, Aleš Kotalík.

4.ČF: Skvělý výkon Liberce a jistý Hnilička

Liberec vs. Slavia 4:1 (2:0,1:0,1:1)
Branky a nahrávky: 3. Tomajko (Rataj, Čermák), 8. S. Procházka (V. Nedorost, Fischer), 30. Rataj (Modrý. Tomajko), 52. Vaic (Kotalík) - 45. Dlouhý (Graňák). Rozhodčí: Bolina, Smeták - Lederer, Gebauer. Vyloučení: 8:11, navíc Žabka (Slavia) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 5080 (vyprodáno). Průběh utkání: 3:0,3:1,4:1. Stav série: 2:2.

Ve čtvrtém zápase Tygry hodně podržel Milan Hnilička, na kterého si nepřišel ani Marek Tomica.

Čtvrté utkání patřilo od prvních minut Severočechům, ti se navíc díky Janu Tomajkovi dostali již ve třetí minutě do vedení. Když se navíc po pěkné akci v osmé minutě trefil Procházka, měli Tygři k dispozici dvougólové vedení. Slavia sice kousala a neustále se snažila o překonání Hniličky, ten však jistým dojmem nedával hostům šanci. Když navíc v polovině utkání tečoval Rataj nahození Modrého, zdálo se, že je před poslední třetinou za stavu 3:0 již definitivně rozhodnuto.

Hosté ale dokázali zápas ještě zdramatizovat, v úvodu třetí periody totiž překonal Hniličku Radek Dlouhý a korigoval na rozdíl dvou branek. Slavia zatlačila a zkusila hrát otevřenější hokej, což potrestal rychlým únikem a přesným zakončením Lubomír Vaic. Liberečtí tak po výhře 4:1 vrátili sérii za vyrovnaného stavu k pátému utkání do Prahy.

Hvězdy zápasu: Milan Hnilička, Jan Tomajko, Igor Rataj.

5.ČF: Pátý zápas patřil jasně Slavii

Slavia vs. Liberec 7:2 (1:0,3:1,3:1)
Branky a nahrávky: 6. Kolařík (Tomica), 27. Vlasák (Stümpel, Vašíček), 32. Stümpel (Vašíček), 37. Beránek (D. Hruška), 42. D. Hruška (Beránek), 54. Stümpel (Vlasák), 56. Stümpel (Špaček) - 30. Kotalík (R. Vrbata, Modrý), 51. Jiří Hanzlík (P. Rozsíval). Rozhodčí: Turčan, Smeták - Křivský, Hejduk. Vyloučení: 8:12, navíc Hnilička, Modrý, Čermák (všichni Liberec) všichni 10 min. Využití: 4:1. Střely na branku: 42:31 (Hnilička 29/4, Falta 13/3). Diváci: 10.363. Průběh utkání: 2:0,2:1,5:1,5:2,7:2. Stav série: 3:2.

Pátý zápas byl jasně v režii Pražanů.

Po dvou úspěšných zápasech se Bílí Tygři chtěli pokusit zlomit do té doby platící pravidlo – můj dům = můj hrad a v Praze chtěli zvítězit. Byli to ale hráči z hlavního města, kteří se dostali již v šesté minutě díky Kolaříkovi do vedení. V dalším průběhu sledovala desetitisícová návštěva hokej s řadou šancí na obou stranách, oba celky se dostávaly ke střelbě hlavně v přesilovkách a jednu z nich dokázal před polovinou utkání využít Tomáš Vlasák. Na jeho branku ale rychle odpověděl Kotalík, který svou střelou z kruhu pro vhazování propálil Fraňka.

Pak už se ale rozjela kanonáda domácích. Nejprve využil další přesilovku Stümpel a chvíli po něm se po rychlém brejku prosadil i Beránek. Liberečtí poslali do třetí třetiny do branky Faltu, ten si ale ani pořádně nesáhl na puk a už jej po bekhendové střele Hrušky lovil ze sítě. Severočeši korigovali nepříznivý stav střelou Hanzlíka od modré a snížili na 5:2. Dva zásahy Stümpela ze závěru zápasu ale daly výsledku definitivní podobu a hokejová veřejnost čekala, zda se Tygři z vysoké prohry dokážou před šestým utkáním oklepat.

Hvězdy zápasu: Jozef Stümpel, Josef Vašíček, David Hruška.

6.ČF: Zodpovědný výkon a dva góly Nováka vrací sérii do Prahy

Liberec vs. Slavia 3:1 (2:0,0:0,1:1)
Branky a nahrávky: 5. V. Novák (Vaic, Podkonický), 18. Rataj (Čermák, Tomajko), 47. V. Novák (Vaic) - 59. Tomica (J. Novák, Špaček). Rozhodčí: Minář, Smeták - Čížek, Padevět. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:1. Diváci: 5080 (vyprodáno). Průběh utkání: 3:0, 3:1. Stav série: 3:3.

Václav Novák svým výkonem v šestém utkání Tygrům hodně pomohl.

Liberečtí si už před začátkem šestého zápasu dali jasný cíl a sice – vrátit sérii ještě jednou do Sazka Arény. A základy k výhře před opět plnou libereckou halou dali Severočeši hned v úvodu, když po drtivém nástupu skóroval v páté minutě po souhře s Podkonickým a Vaicem Václav Novák. Hra se pak přeci jen trochu vyrovnala, v domácí brance ale opět chytal jistý Hnilička, a když se navíc v osmnácté minutě prosadil z dorážky Rataj, vedli domácí již 2:0.

Trpělivá a disciplinovaná hra slavila úspěch a pojistku na 3:0 přidal ve třetí třetině Václav Novák, který si tak připsal druhou branku v utkání. Když už to vypadalo, že si Hnilička připíše první nulu v tomto play-off, využil chyby liberecké defenzivy Marek Tomica a snížil na konečných 3:1. Svijanská Aréna se pak ve stoje loučila se svými hrdiny a tajně doufala, že se s nimi opět uvidí v semifinále. O postupujícím tedy rozhodl až sedmý zápas v Praze.

Hvězdy zápasu: Václav Novák, Milan Hnilička, Lubomír Vaic.

7.ČF: Skvělý vstup do utkání poslal Tygry do semifinále

Slavia vs. Liberec 1:5 (0:4,0:1,1:0)
Branky a nahrávky: 58. Vlasák (Vondrka) - 6. Čermák (Modrý), 10. S. Procházka (Kotalík), 12. R. Vrbata (Kotalík, Fischer), 20. Rataj (Fischer, Čermák), 21. R. Vrbata (Fischer). Rozhodčí: Smeták, Minář - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:7, bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 14.729. Průběh utkání: 0:5,1:5. Konečný stav série: 3:4, postupuje Liberec.

Necelých patnáct tisícovek diváků a z toho také velmi početná skupina libereckých fandů se přišla podívat na rozhodující sedmé klání, které určilo postupujícího do semifinále. Jak už to u podobných bitev bývá, očekával se i zde poměrně opatrný zápas, který by třeba mohlo rozhodnout až prodloužení.

Velká radost Tygrů po sedmém utkání, které Liberečtí zvládli a postupili do semifinále.

Tato úvaha ale rychle vzala za své. Již v šesté minutě se totiž Tygři dostali do vedení, když bombou z úhlu prostřelil Fraňka mezi betony Leoš Čermák. Chvíli na to už vedli Liberečtí 2:0. Slávistický gólman vyrazil střelu Kotalíka přímo před sebe a Stanislav Procházka už jen doklepl puk do poloprázdné klece. Parádní vstup Severočechů do utkání tím ale ještě zdaleka nekončil. Ve dvanácté minutě vypálil opět Kotalík, tentokrát do tyče a pohotový Vrbata vrátil puk do sítě. Definitivní K.O. pak Pražanům zasadil Igor Rataj, který se dostal sám před brankáře Šmída (jenž po třetí brance nahradil v brankovišti Fraňka) a parádním blafákem uzavřel první třetinu. Liberečtí vedli 4:0, a i když je v hokeji možné takřka vše, tak o postupujícím do semifinále bylo tentokrát jasno.

Kdo si myslel, že třeba Slavia zkusí ještě rychlým nástupem do druhé třetiny a eventuální korekcí stavu zápas zdramatizovat, ten se mýlil. Hned ve druhé minutě prostřední části totiž ujel po pravém křídle Vrbata a bombou do šibenice upravil již na 5:0 z libereckého pohledu. Zápas už se poté dohrával spíše z povinnosti a o postupujícím do dalších bojů bylo jasno. Hnilička se ale nakonec ani v tomto zápas nuly nedočkal, necelé tři minuty před koncem ho totiž pokořil Vlasák a uzavřel skóre utkání na konečných 1:5. Slavia se tak se třetí účastí ve finále v řadě musela rozloučit, Liberečtí naopak hned při první účasti v play-off slavili postup do semifinále.

Hvězdy utkání: Jiří Fischer, Aleš Kotalík, Radim Vrabata.