Pohled do historie

Pohled do minulosti: Semifinále Slavia vs. Liberec 2007/08

Vyřazovací zápasy se Slavií Praha přináší vždy dramatické momenty. Semifinále 2007/08 dospělo až do rozhodujícího sedmého zápasu, ve kterém musela být rozluštěna tajenka, kdo si zahraje finále. Připomeňte si v následujícím článku památnou bitvu Bílých Tygrů s červenobílými.

Před sérií

Liberečtí v roce 2008 postoupili do čtvrtfinále play-off ze třetího místa a v prvním kole vyřazovacích bojů je čekala pražská Sparta. Bílí Tygři se s týmem z Holešovic příliš dlouho nemazali a sfouknuli je 4:0 na zápasy. Slávisté zakončili základní část na druhém místě a ve čtvrtfinále na ně čekal Třinec. Svěřenci trenéra Růžičky měli sice malé problémy, ale do semifinále postoupili za stavu 4:1 na zápasy. Do boje o finále nastupovali z lepší pozice Pražané, kteří tak měli v případě sedmého zápasu mečbol v domácí O2 areně.

1. SF: Boj a nešťastné nájezdy

HC Slavia Praha vs. Bílí Tygři Liberec 3:2 SN (2:0, 0:1, 0:1 – 0:0)
Branky a nahrávky: 18. Micka (Novák), 19. Vondrka (Hruška), rozhodující nájezd Klepiš - 33. Jiruš (Pletka), 42. Čermák (Jiruš). Rozhodčí: Hradil, Husička - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:8. Využití: 0:1. Diváci: 9871. Střely na branku: 38:41. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 2:3. Stav série: 1:0.

V prvním zápase na ledě plány emoce.

Bílí Tygři v prvním střetnutí semifinále tahali prakticky celý zápas za kratší konec provazu a prohrávali po první třetině po brankách Tomáš Micky a Michala Vondry 2:0. Do druhé třetiny ale nastoupili s větší bojovností a zásluhou Valdemara Jiruše snížili před poslední periodou náskok červenobílých. Ve třetí třetině potom propálil Svobodu mezi betony Leoš Čermák, a jelikož další branka nepadla, šlo se do prodloužení. V desetiminutovém nastavení se diváci v O2 areně branky nedočkali, a tak museli následovat nájezdy. Ty lépe vyšli domácím, kteří díky dobře proměněným penaltám Jakuba Klepiše a Tomáše Micky rozhodli o prvním bodu série pro Slavii.

Hvězdy utkání: Adam Svoboda, Tomáš Micka, Valdemar Jiruš.

2 .SF: Liberečtí byli blízko prvnímu bodu v sérii

HC Slavia Praha vs. Bílí Tygři Liberec 3:2 PP (0:1, 1:1, 1:1 – 1:0)
Branky a nahrávky: 24. Bednář (Červenka), 56. Micka (J. Novák), 69. Kadlec (Vondrka) - 5. Pletka (Jiruš), 31. Pletka (L. Čermák). Rozhodčí: Fraňo, Jeřábek - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 7:8, navíc Blatný (Lib) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 10 841. Střely na branku: 38:40. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2. Stav série: 2:0.

I druhé utkání bylo hodně vyrovnané. Nakonec získala druhý bod v sérii Slavia.

Lepší vstup do druhého utkání měli Bílí Tygři, kteří se zásluhou Václava Pletky ujali už v páté minutě vedení. Ve druhé třetině sice srovnal na 1:1 Jaroslav Bednář, ale autor liberecké první branky v polovině zápasu opět poslal Liberecké do jednobrankového náskoku. Utkání už směřovalo do vítězného konce modrobílých, ale necelých šest minut před koncem musel trestnou lavici navštívit Jan Víšek a jeho prohřešek potrestal Tomáš Micka – 2:2. V prodloužení to dlouho vypadalo, že opět branka nepadne a budou muset podruhé v sérii rozhodnout nájezdy. Penaltový rozstřel odmítl necelé dvě minuty před koncem Petr Kadlec a poslal sérii za stavu 2:0 pro domácí do Liberce.

Hvězdy utkání: Václav Pletka, Petr Kadlec, Leoš Čermák.

3. SF: Bílí Tygři v prvním domácím zápase nezaváhali

Bílí Tygři Liberec vs. HC Slavia Praha 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 8. Pabiška (Šachl), 28. Žabka, 40. Šachl (Derner), 54. Zíb (Jiruš) - 36. Micka (Kadlec). Rozhodčí: Hodek, Turčan - Bláha, Kostka. Vyloučení: 13:15, navíc Žabka - Doležal oba 5 min. a do konce utkání, A. Svoboda 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 7500. Střely na branku: 47:26. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1. Stav série: 2:1.

Liberec v bílem pekle nezaváhal a hned v prvním zápase doma vyhrál.

Bílí Tygři přicestovali pod Ještěd za nepříznivého stavu série 0:2 pro Slavii, a pokud se nechtěli dostat do potíží, museli první duel na svém ledě vyhrát. Svěřenci trenéra Gregora šli od úvodu velmi emočně vypjatého duelu za výhrou a po první třetině vedli zásluhou Lukáše Pabišky 1:0. Ve druhé třetině pak zvýšil náskok Severočechů Boris Žabka. Tomáš Micka pak sice snížil, jenže v závěru třetiny se prosadil Petr Šachl, který tečoval pokus Lukáše Dernera. Definitivně pohřbil naděje hostů bombou od modré Lukáš Zíb a první výhra Tygrů v sérii byla na světě.

Hvězdy utkání: Marek Pinc, Petr Šachl, Lukáš Pabiška.

4. SF: Jednoznačná záležitost pro liberecké šelmy

Bílí Tygři Liberec vs. HC Slavia Praha 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 10. Víšek (Plodek), 18. Pletka (Čermák L.), 39. Nedorost (Kašpařík). Rozhodčí: Hradil, Husička – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:6 navíc Červenka (SLA) 10 min. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7500 - vyprodáno. Průběh utkání: 3:0. Stav série: 2:2.

Václav Pletka dává Slavii důležitý gól.

Čtvrtý zápas série měl jednoznačný průběh a Bílí Tygři v něm Slavii k ničemu nepustili. Už po první dobré periodě Liberce svítil na ukazateli stav 2:0. To se trefili nejdříve Jan Víšek a Václav Pletka. V závěru druhé třetiny se pak prosadil Václav Nedorost a třetí dvacetiminutovka se prakticky už jen dohrávala. Liberec si tak udržel domácí neporazitelnost a srovnal stav série na 2:2. Tipsport arena byla navíc už podruhé v sérii vyprodaná a celé Liberecko se ponořilo do bílého pekla.

Hvězdy utkání: Marek Pinc, Jan Víšek, Václav Pletka.

5. SF: Červenka s Bednářem utlumili libereckou euforii

HC Slavia Praha vs. Bílí Tygři Liberec 5:1 (1:0, 2:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 7. Červenka (Bednář), 24. Klepiš (Micka), 36. Hruška, 48. Bednář (Červenka), 53. Bednář (Červenka) - 34. Pletka (Čermák). Rozhodčí: Jeřábek, Husička - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 11:12. Využití: 3:1. Diváci: 13 877. Střely na branku: 37:28. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 5:1. Stav série: 3:2.

Bílí Tygři vyrazili do Prahy v naději získat první mečbol. Nakonec se vraceli pod ještě s prázdnými kapsami.

Bílí Tygři odcestovali do Prahy s nadějí získat v tamním prostředí první mečbol, ale opak byl pravdou. Oba týmy nastoupily ze zajištěné defenzívy, ale v sedmé minutě se už prosadil mladíček Roman Červenka a poslal domácí do vedení. Ve druhé třetině zvýšil náskok červenobílých Jakub Klepiš. Na jeho branku sice zareagoval Václav Pletka a snížil, jenže dvoubrankový náskok přisoudil domácím David Hruška. Ve třetí třetině už Slavia dominovala a díky dvěma trefám Jaroslava Bednáře si vysloužila první mečbol.

Hvězdy utkání: Jaroslav Bednář, Roman Červenka, Jakub Klepiš.

6. SF: Bílí Tygři doma odvrátili vyřazení

Bílí Tygři Liberec vs. HC Slavia Praha 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 11. Víšek (Kašpařík), 37. Čermák (Podkonický), 43. Zíb (Žabka) - 48. Doležal (Bednář). Rozhodčí: Husička, Jeřábek - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 6:9. Využití: Bez využití. Diváci: 7500. Střely na branku: 32:31. Průběh utkání: 3:0, 3:1. Stav série: 3:3.

Bílé peklo ukázalo opět svou sílu a Bílí Tygři měli k dispozici sedmý zápas.

Liberečtí se možnosti vyřazení nezalekli a první mečbol Slavie odvrátili s lehkostí. Už v první třetině se totiž prosadil Jan Víšek a dobrá hra Severočechů pokračovala i dál. Ve druhé periodě pak zvýšil na dvoubrankový náskok Leoš Čermák. Když pak Lukáš Zíb v třiačtyřicáté minutě napálil puk za záda Svobody, bylo jasno, že se rozhodne až v Praze. Skoré zápasu ještě kosmeticky upravil Jiří Doležal. Svěřenci kouče Gregora tak srovnali stav série na 3:3 a bylo jasné, že podruhé mezi těmito dvěma celky bude muset rozhodnout sedmý zápas, který se stejně jako v sezóně 2004/05 hrál na pražském ledě.

Hvězdy utkání: Marek Pinc, Leoš Čermák, Pavel Kašpařík.

7. SF: Rozhodující sedmá bitva patřila Slavii

HC Slavia Praha vs. Bílí Tygři Liberec 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 5. Bednář (Červenka), 52. Klepiš (Sloboda) - 57. Podkonický. Rozhodčí: Husička, Jeřábek - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 10:7. Využití: 0:1. Diváci: 13 268. Střely na branku: 31:12.Průběh utkání: 2:0, 2:1. Konečný stav série: 4:3, postupuje Slavia.

V sedmém zápase vyhrála Slavia o gól a finále si zahrála právě ona.

Do rozhodujícího sedmého utkání nakročili lépe sešívaní, když se prosadil Jaroslav Bednář a poslal svůj mančaft už v páté minutě do vedení. Na další změnu skoré se čekalo až do závěrečné desetiminutovky a šťastnější byli domácí, kteří navýšili svůj náskok díky přesné trefě Jakuba Klepiše. Tři minuty před koncem vykřesal jiskřičku naděje Andrej Podkonický, ale slávisté si už postup nenechali ukradnout a postoupili do finále, kde posléze získali mistrovský titul. Liberecká jízda tak skončila až v semifinále, kde severočeské smečce vystavila stopku Růžičkova Slavia a na Bílé Tygry tak zbylo třetí místo.

Hvězdy utkání: Jaroslav Bednář, Jakub Klepiš, Lukáš Zíb.