Polovinu soutěže uzavřou Bílí Tygři v Tipsport areně proti Českým Budějovicím

L i b e r e c – Po úterním zápase s Českými Budějovicemi uzavřou Bílí Tygři jednu kapitolu v letošní hokejové sezóně, když se ocitnou přesně v polovině základní části. V prvním vzájemném střetnutí se radovali Liberečtí, a tak se dá očekávat, že i Mountfield bude chtít „okrást“ domácí publikum o výhru svého klubu. Zápas začíná v netradičních 18:10!

HC MOUNTFIELD

Hokejisté Českých Budějovic jsou aktuálně s devětatřiceti body na osmém místě Tipsport extraligy. Po reprezentační přestávce ale nezažívají Jihočeši příliš plodné období a z pěti zápasů vydolovali pouhých pět bodů.

Tomáš Vak (na fotce ještě v dresu Mountfieldu) strávil na jihu Čech pět sezón. Nyní ale bude bojovat za Bílé Tygry. Podaří se mu vstřelit brank usvému ex-klubu?

Po odchodu Romana Turka před sezónou do hokejového důchodu, se vedení Budějovic rozhodlo, nikoho nehledat a vsadit na kartu jménem Jakub Kovář. Dvaadvacetiletý brankář už není ale mezi českou brankářskou elitou žádný zelenáč, protože dva roky kryl záda svému zkušenému kolegovi. Z jeho stínu vystoupil ale znamenitě, když hájil barvy svého týmu ve všech dosavadních zápasech. V letošním ročníku už odchytal 1506 minut s průměrem 2,67 branky na zápas a úspěšností nad jednadevadesát procent. Jen jednou během pětadvaceti zápasů musel přenechat své místo mezi třemi tyčemi staršímu kolegovi Jaroslavu Jágrovi, který si zahřál svou výstroj v deseti minutách proti Třinci.

Mountfield měl v posledních třech zápasech podobné soupeře jako Bílí Tygři. Nejdříve si poradil v Holešovicích se Spartou, kterou porazil těsně 4:3. V domácím duelu pak prohrál v přestřelce s Litvínovem 4:6, když na jeho devastaci se podílel ex-budějovický Viktor Hübl čtyřmi kanadskými body. V posledním klání v rámci pětadvacátého kola naší nejvyšší soutěže zamířili do Budwar Arény Karlovy Vary a domácí měli s Energií plné ruce práce. Zápas doputoval za stavu 2:2 do prodlužení, které rozhodl Michal Mikeska.

Na poslední výjezd do Tipsport areny ale nevzpomínají Budějovičtí úplně v nejlepším. V pátém kole předkola play-off je totiž Severočeši vypráskali 9:1. V utkání řádil na jihu Čech neoblíbený Milan Bartovič, který celkem čtyřikrát trefil síťku za gólmanem hostů.

25. kolo Č. Budějovice – Karlovy Vary 3:2 pp

Liberečtí drží po pětadvacátém kole tuzemské nejvyšší soutěže čtvrtou pozici za moravskoslezským trojblokem Třinec, Vítkovice a Brno. Loni patřila družině kouče Kalouse po pětadvaceti odehraných dnech devátá příčka a na první čtyrku se dívala z dosti veliké vzdálenosti.

Proti Spartě zhasla "gólová světla" v Tipsport areně čtyřikrát. Kolikrát to bude v úterý?

První zápas v jihočeské metropoli zvládli lépe Severočeši, kteří v tamním prostředí vyhráli 4:2. „V prvním vzájemném střetnutí jsme u nich vyhráli a tenkrát to byl parádní zápas. Mají nám po porážce u nich co vracet, takže si musíme dát pozor,“ vzpomněl si Hořava v pondělí na poslední bitvu severu proti jihu. „Mají tam spoustu kvalitních hráčů. Počínaje od brankáře, přes obránce až po útočníky,“ vysypal ze sebe po tréninku nejlepší kanonýr Bílých Tygrů. Celkově jsou ale zápasy s Mountfieldem vyrovnané, o čemž hovoří i skoré z jednotlivých zápasů. Z celkových devětadvaceti zápasů v základní části skončily rozdílem větším, než jsou tři branky, jen dvě utkání. Duely Liberce a Českých Budějovic doputují často až do prodloužení, což se už stalo v sedmi případech a jednou musely dokonce rozhodnout i samostatné nájezdy. Většinou po šedesáté minutě zápasu brali bod navíc modročervení, kteří vyhráli pět prodloužení a jedny penalty.

V posledním utkání zacestovali Severočeši do jiného města na severu republiky, když na Zimním stadionu Ivana Hlinky vyzvali Litvínov. Po šedesáti minutách svítilo na tabuli ryze fotbalové skoré 0:1 pro liberecké šelmy, když jediný zásah obstaral Lukáš Vantuch svým premiérovým gólem v sezóně. Svou první vychytanou nulu v hokejové kariéře si připsal brankář Tomáš Vošvrda a solidně tak zamotal hlavu svým trenérům, kdo že je brankářská jednička. V zápase proti chemikům zaznamenal svůj první start s Bílým Tygrem na prsou obránce David Štich, jenž se vrátil po několikaměsíčním pauzovaní vinou zraněného ramene.

Do hokejové výstroje se zřejmě neobléknou marodi Rýgl a Holub. Obránce Výtisk začal s tréninkem a jeho start je nejistý.

22. kolo Liberec – Mladá Boleslav 0:6
23. kolo Třinec – Liberec         3:4 sn
29. kolo Vítkovice – Liberec      5:4
24. kolo Liberec – Sparta         4:1
25. kolo Litvínov - Liberec         0:1