Vítkovice těsně udolaly Tygry

Bílí Tygři zakončili třízápasový trip po kluzištích soupeřů porážkou. Po vítězství na ledě Znojma a Pardubic tentokrát podlehli v Ostravě Vítkovicím. Milan Hnilička v souboji s reprezentačním rivalem Pincem inkasoval třikrát, poslední branku vsítili domácí až při power play Tygrů. Třetí a vítěznou branku Vítkovic zaznamenal exliberecký Radoslav Kropáč. V dresu Bílých Tygrů opět zářil Valdemar Jiruš, který si připsal další dvě čárky do sbírky kanadských bodů.

Sebevědomí přijížděli Bílí Tygři do Ostravy. Na své třízápasové šňůře po stadionech hostí byli do dnešního večera stoprocentní. Na ostravském ledě se museli stále obejít bez nemocných Moravce a Plodka a zraněných Ovčačíka, Hlavačky a Holuba.

Do zápasu vstoupili aktivněji Tygři. Nebezpečný byl Čermák, ale domácí gólman Pinc se vyznamenal. Postupně však převzali iniciativu domácí, neuspěl však Hubáček ani o chvíli později v první vážnější šanci Kropáč. Ten si již položil Hniličku, ale překonat ho přesto nedokázal. Oba soupeři v první třetině spíše čekali na chyby a tak bylo šancí jako šafránu. Ke gólu domácím nepomohla ani téměř minutová přesilovka pět na tři v polovině první třetiny. Domácí totiž více kombinovali než stříleli a výsledkem tak byl stále bezbrankový stav. V oslabení dokonce zahrozil Rataj, ale po jeho střele švihem mohl zůstat Pinc klidný.

Poté si při vyloučení Jasečka zahrál přesilovku i Liberec, ale Podkonický po ideální přihrávce Vaice trefil jen připraveného Pince. Bílí Tygři sehráli přesilovku vlažně, akce slovenského dua byla jejich největší příležitostí. V sedmnácté minutě se v ČEZ Aréně poprvé změnilo skóre. Hubáčkovu střelu Hnilička neudržel a Irgl v pádu otevřel účet utkání. Na začátku devatenácté minuty se za Pincem strhla drobnější potyčka, aktivní byl zejména domácí bek Gulaši. Bílí Tygři dokázali rychle odpovědět. Stanislav Procházka vnikl do pásma a přesně mířenou střelou k tyči srovnal stav na 1:1. V závěru první třetiny dostali Tygři šanci hrát přesilovku, ale na Pince nic nevymysleli. Do kabin se tak šlo za stavu 1:1.

Druhou třetinu začal lépe opět Liberec, pomohl mu i zbytek přesilovky. Podkonický ale v dobré příležitosti netrefil a tak stav zůstal nezměněn. V zápětí opět hráli domácí pět na tři, ale branku Burgera rozhodčí neuznal pro postavení hráče v brankovišti. Tlak domácích pokračoval, ale střely bojovníků rytíře Vítka končily buď mimo libereckou svatyni nebo na jejím strážci Hniličkovi. Nakonec však domácí libereckého brankáře překonali. Kropáč v šestadvacáté minutě uvolnil zpoza branky Radka Procházku, který střelou do protipohybu Hniličky upravil na 2:1. Chvilku poté fauloval za vítkovickou brankou Burger jednoho z Libereckých a vyfasoval od rozhodčího Husičky dva plus deset na tvrdé lavici trestoměřičů.

Z vedení se domácí radovali pouhé dvě minuty. Liberec dostal Vůjtkovy svěřence pod tlak, který vyvrcholil vyrovnáním. Podkonický přihrál na modrou Hanzlíkovi, který technickou střelou trefil mezi Pincovy betony. V té chvíli se lámal zápas. Liberec měl kolem poloviny zápasu více ze hry, Šachlovu střelu vyrazil Pinc vyrážečkou. V pětatřicáté minutě hrozilo na druhé straně. Štefanka však na Hniličku z mezikruží nevyzrál. Bylo jen otázkou času, kdy jedna ze stran převáží skóre ve svůj prospěch. V sedmatřicáté minutě hráli Tygři přesilovku a Pincovi zle zatápěli. Udeřilo však kuriozně na druhé straně. Bílí Tygři nahodili v přesilovce puk do útočného pásma, většina hráčů na ledě čekala, že rozhodčí zapískají zakázané uvolnění. Nestalo se tak a Vítkovice toho dokázali využít. Kropáč vystřelil přes jednoho z libereckých obránců a prostřelil Hniličku. Do konce třetiny stála za zmínku už jen Irglova střela, při které Hnilička prokázal dobrou práci lapačkou.

Třetí třetina byla poznamenána libereckou snahou o vyrovnání. Vítkovice se zaměřily zejména na obranu a hrály na brejky. Ve dvaačtyřicáté minutě za brankou Pince operoval Víšek, domácí beci však zasáhli včas a akci libereckého mladíka ukončili. V pětačtyřicáté minutě z brejku zahrozil Radek Procházka po přihrávce Köhlera, ale radost jim zkazil liberecký fantom Hnilička. O dvě minuty se snažil vzít odpovědnost na svá bedra liberecký obránce Rýgl, ale Pinc jeho střelu od modré vytěsnil. Tlak hostí rostl, v padesáté minutě měl Pinc co dělat s Vampolovou řadou. V pětapadesáté minutě přišel ojedinělý pokus domácích - Hubáček nahrával Káňovi, ale ten upadl a míst puku skončil v brance on sám. Jednu z posledních šancí na vyrovnání měl Liberec v minutě šestapadesáté, když obránce Rýgl pálil od modré a Vampola se snažil dorážet. Nepovedlo se a tak liberečtí trenéři museli v čase 57:54 odvolat Hniličku a pokusit se o srovnání při power play. Vítkovice bránily a pouhé dvě vteřiny před koncem se trefily počtvrté. Pojistku trefil Phillip do prázné tygří klece po nahrávce Štefanky.

Vítkovice si vítězstvím upevnily čtvrtou pozici, na Oceláře z Třince a Orly ze Znojma mají náskok již devět bodů. Bílí Tygři propásli možnost přeskočit Slavii a přečkat přestávku na vedoucí pozici.

Miloš Holaň (HC Vítkovice Steel): "Je to pro nás velice cenné vítězství. Všichni přítomní mohli vidět, proč je Liberec v tabulce nahoře. Poprvé jsem v tomto zápasu nastoupili se třemi útočnými formacemi, a jelikož jsme vyhráli, tak to bylo asi správné rozhodnutí."

Josef Paleček (Bílí Tygři Liberec): "První dvě třetiny viděli diváci vyrovnané utkání, kdy obě mužstva čekala, které udělá nějakou hrubku. Šancí mnoho nebylo a o vítězství Vítkovic rozhodla chyba při naší přesilovce. V závěrečné třetině jsme se sice snažili skóre srovnat, bohužel jsme neproměnili ani stoprocentní šance a v závěru nás domácí do prázdné branky potrestali čtvrtým gólem."