Bílí Tygři míří na horký pardubický led

V souboji prvního s jedenáctým celkem extraligy mezi Bílými Tygry a lídrem základní části nepůjde pouze o první extraligové body po reprezentační přestávce, ale i o přiblížení se velkému snu - příčce zaručující postup do play-off. Čtyřbodovou ztrátu po odehraných dvaatřiceti kolech se budou hráči z města pod Ještědem snažit ztenčit v Pardubicích. S těmi Liberec sice dvakrát prohrál, výsledky 0:1 a 3:4 ale svědčí o vyrovnanosti duelů mezi oběma týmy.

Pardubice jsou zatím velkým suverénem extraligy. Jejich suverenita je ještě více patrná v zápasech v domácí Aréně. Východočeši v ní v této sezóně zatím odehráli 16 zápasů, ze kterých vyhráli plných 15. Body jim doma sebral pouze Litvínov ve 3. kole a od té doby jsou Pardubáci stoprocentní. V posledních třech domácích zápasech vyprovodili postupně České Budějovice 6:2, Litvínov 4:0 a Vsetín 5:1. Body pravidelně sbírají Pardubice i venku, před vánoční pauzou ale dvakrát zakolísali. V Karlových Varech vyhráli až po prodloužení a pak v Edenu prohráli 3:5, přestože vedli v poslední třetině 3:1.

Páteční soupeř Bílých Tygrů dominuje extralize i v počtu vstřelených branek. Nedisponuje ale žádnou výraznou individualitou, o produktivitu se starají všechny čtyři řady. V kanadském bodování extraligy je nejvýš až čerstvý reprezentant Tomáš Blažek na 14. místě. Nejlepším střelcem je se třinácti góly Petr Sýkora, který ale možná bude v pátek pro zánět v noze chybět. Dvanáct gólů nastříleli Rolínek a Divíšek, jedenáct gólů má nestárnoucí Ladislav Lubina, historicky nejlepší kanonýr mezi aktivními hráči. V brance prožívá svou zatím nejlepší sezónu reprezentant Adam Svoboda, v hodnocení brankářů extraligy na třetím místě. Svoboda už stačil v této sezóně posbírat šest nul, jednu si připsal v 7. kole doma proti Bílým Tygrům.

Jeho protivník Pavel Falta tehdy pustil jednu branku a Tygři tak prohráli na ledě lídra 0:1. V polovině listopadu se hrála ve Svijanské aréně odveta. Bílým Tygrům se povedla první třetina, kterou vyhráli 3:0, pak ale Pardubáci předvedli svou sílu a čtyřmi góly zápas otočili. To byli Bílí Tygři právě uprostřed své černé listopadové série. Z ní se na přelomu měsíce vzpamatovali a od té doby z osmi zápasů prohráli jediný. Díky tomu se zase přiblížili vysněnému play-off - na osmou příčku ztrácejí momentálně jen čtyři body. Z pardubické Arény se sice body nevozí, Liberec už ale nejednou dokázal překvapit.