Pohled do historie

Pohled do minulosti: Čtvrtfinále Liberec vs. České Budějovice

Už potřetí v historii změří Bílí Tygři své síly ve vyřazovacích bojích s hráči Českých Budějovic. V následujícím článku si zrekapitulujeme sérii z ročníku 2005/06, kdy Liberečtí nestačili v pěti zápasech na Jihočechy a jako favorit extraligy se rozloučili již ve čtvrtfinále.

Pojďme se nejdříve podívat na to, co vlastně čtvrtfinálové sérii z roku 2006 předcházelo. Bílí Tygři s naprostým přehledem opanovali základní část Tipsport extraligy a vytvořili si zatím klubové historické maximum, když získali 106 bodů. Navíc v domácí aréně nepoznali porážku celou sezónu a před libereckým publikem ztratili jen pět bodů ze 78 možných.

Mezi Libercem a Českými Budějovicemi v tomto ročníku platilo pořekadlo „Můj dům, můj hrad.“ Právě s tímto mottem šli Severočeši do série a vůbec si nepřipouštěli, že by jejich opevnění mohlo padnout. Modrobílé hradby ale byly rozbořeny už při úvodních dvou zápasech a série se přesunula za stavu 0:2 pro „Motor“ na jih Čech. Tam Liberečtí ještě zabojovali a získali jeden důležitý bod, který je vrátil do svého domácího prostředí. Jenže České Budějovice neponechaly nic náhodě a první mečbol na liberecké půdě zužitkovaly. Pro Severočechy byl závěr sezóny hodně trpký.

A co se v ten rok dělo v extralize?

Svůj sedmý titul vyhrála Sparta Praha, která si poradila se svým odvěkým rivalem z hlavního města Slavií. Poprvé se pak nehrála baráž a do extraligy postoupilo Ústí nad Labem.

1. ČF: České Budějovice zaskočily favorita

Liberec vs. České Budějovice 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 8. Šachl (Vaic, Podkonický) - 27. Kutlák (Hübl, Harant), 58. Harant (Hübl). Rozhodčí: Bolina, Rejthar - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 7:9. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5653. Stav série: 0:1.

Milan Hnilička odstupuje z utkání.

Bílí Tygři měli po základní části na svém kontě 106 bodů a šli tedy do play-off z prvního místa. České Budějovice naopak vstupovaly do série v roli outsidera, který nemá co ztratit. Severočeši nakročili do utkání a do čtvrtfinále pravou nohou a už na konci osmé minuty vedli zásluhou gólu Petra Šachla 1:0. Jihočeši naopak byli nedisciplinovaní a nic tomu nenasvědčovalo, že se může cokoliv zlomit. Pak ale srazil Angel Krstev domácí modlu Milana Hniličku a liberecký brankář musel pro zranění kotníku střídat. Jeho místo zaujal Pavel Falta.

Liberec byl aktivnější, ale České Budějovice hrály ze zabezpečené obrany. Ve 27. minutě v sérii poprvé udeřily. Hanzlík chyboval a přečíslení proměnil v gól Zdeněk Kutlák. Bílí Tygři se ještě pokusili skoré otočit, ale gólman Turek měl prostě svůj den. Pak začali dělat chyby a jejich koncept hry se postupně rozpadal. V závěrečné periodě to byl boj a už to vypadalo na prodloužení. Jenže Leoš Čermák se musel vydat na trestnou lavici a jeho prohřešek potrestal necelé tři minuty před koncem základní hrací doby obránce Tomáš Harant. Mountfield vyhrál první zápas pod Ještědem 2:1.

Hvězdy zápasu: Roman Turek, Viktor Hübl,

2. ČF: Outsider podruhé vyzrál na Liberecké a odvezl si dva body

Liberec vs. České Budějovice 1:4 (0:0, 1:3, 0:1)
Branky a nahrávky: 26. Podkonický (Vaic) - 29. Kutlák (Sailer, Šimánek), 33. Hřebejk (Mertl), 33. Posmyk (Gřegořek, Brabenec), 53. Brabenec (Gřegořek). Rozhodčí: Šindler, Turčan - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 13:13 navíc Harant (CEB) 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5333. Stav série: 0:2.

Andrej Podkonický míří přesně.

Po prvním prohraném zápase se Liberečtí snažili ve vyrovnání série a v úvodní periodě oba týmy především bránily. Nejvíce práce tak kupodivu měli rozhodčí, kteří několikrát zaplnili obě trestné lavice. Skoré nakonec otevřeli opět Bílí Tygři. Trefil se přesně Andrej Podkonický, který zužitkoval pas Lubomíra Vaice. České Budějovice ale do konce druhé periody skoré otočily a během čtyř minut utkání rozhodly.

V čase 28:45 se trefil Zdeněk Kutlák a v rozmezí třiadvaceti vteřin zamířili přesně Štěpán Hřebejk s Markem Posmykem. Severočeské odstřelovače doháněl k šílenství opět Roman Turek, který v utkání pochytal celkem třicet střel. Jihočeši pak definitivně ztvrdili vítězství v 53. minutě, když Kamil Brabenec propálil Pavla Faltu, jenž v utkání nahradil zraněného Milana Hniličku.

Hvězdy zápasu: Kamil Brabenec, Roman Turek, Petr Gřegořek

3. ČF: V prvním utkání na jihu Čech Bílí Tygři propadli

České Budějovice vs. Liberec: 7:3 (0:0, 5:1, 2:2)
Branky a nahrávky: 22. Vak (Kotrla), 24. Brabenec (Posmyk), 25. Harant (Sailer, Šimánek), 29. M. Hudec, 39. Šimánek (Sailer), 44. Vydarený (Vak), 47. Harant (Šimánek, Sailer) - 30. Plodek (Víšek, Holub), 42. Šachl (Vaic, Hlavačka), 60. Víšek (Klimenta). Rozhodčí: Rejthar, Šindler - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 7:11, navíc Jiří Hanzlík a Podkonický (oba Liberec) oba 10 min. Využití: 4:1. Diváci: 6421. Stav série: 3:0.

Tomáš Klimenta v krkolomné pozici.

Bílí Tygři zamířili na jih republiky s vědomím, že zde musí minimálně jedno utkání vyhrát, aby ještě vrátili sérii do domácí Tipsport areny. Po první bezbrankové třetině to s jejich plány nevypadalo zase tak špatně, to by ale nesměla přijít druhá dvacetiminutovka.

V té se přehnal přes led budějovické haly uragán, který nasypal do liberecké svatyně pět branek. Skoré nejprve otevřel Tomáš Vak, na jehož trefu navázal o dvě minuty později Kamil Brabenec. Aby to nebylo málo, tak po půl minutě přidal třetí zásah Tomáš Harant. Noční můra pro Severočechy pokračovala. Čtvrtou branku Jihočechů vstřelil Michal Hudec. Až pak se Liberečtí probrali zásluhou Jana Plodka, jenže těsně před přestávkou jejich naděje na bodový zisk uhasil Jiří Šimánek. Ve třetí periodě se zápas pouze dohrával, a tak skončila závěrečná část 2:2, když se trefili za modrobílé Petr Šachl s Janem Víškem a za domácí obránci René Vydarený s Tomášem Harantem.

Hvězdy zápasu: Jiří Šimánek, Petr Sailer, Tomáš Harant

4. ČF: Bílí Tygři odvrátili první jihočeský mečbol

České Budějovice vs. Liberec: 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 12. Šimánek (Kutlák) - 2. Klimenta (Víšek, Plodek), 38. Šachl (Hanzlík). Rozhodčí: Homola, Mikula – Bláha, Kostka. Vyloučení: 10:10, navíc Harant (CEB) 10 min. a Jiruš (LIB) trest ve hře. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 6421 (vyprodáno). Střely na branku: 31:26. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2. Stav série: 3:1.

Po čtyřech zápasech to bylo 3:1 pro České Budějovice.

Ve čtvrtém zápase série museli Bílí Tygři odvracet první mečbol Jihočechů a soustředili se především na poctivou defenzívu. Ve druhé minutě se trefil Tomáš Klimenta a částečně sundal těžké břemeno, který ten den leželo na družině z Podještědí. Jenže Mountfield ve dvanácté minutě srovnal zásluhou Jiřího Šimánka a vše opět nasvědčovalo tomu, že modrobílí utkání nezvládnou.

Ve skvělém světle se ukázal Milan Hnilička, jenž lapil dohromady jednatřicet střel. Jihočechy pak popravil na konci druhé třetiny jejich odchovanec Petr Šachl. Trenér Paleček tak mohl být na své svěřence náležitě pyšný. „Myslím si, že za bojovnost, kterou jsme v dnešním zápase předvedli, jsme si zasloužili vyhrát. Jsem rád, že jsme se dokázali vyburcovat k takovému výkonu, jaký jsme na tom ledě ukázali i přes psychickou deku, jež na nás ležela,“ zhodnotil zápas liberecký kouč.

Hvězdy zápasu: Milan Hnilička, Petr Šachl, Tomáš Klimenta

5. ČF: Bílí Tygři v play-off padli, Mountfield přehrál favorita

Liberec vs. České Budějovice 2:6 (1:4, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 1. Šachl (Tomajko), 48. Šachl (Podkonický) – 2. Hudec (Brabenec, Gřegořek), 6. Hudec (Posmyk, Gřegořek), 7. Vydarený (Hřebejk, Kotrla), 20. Harant (Hudec, Brabenec), 34. Posmyk (Sailer, Šimánek), 54. Brabenec (Posmyk)

Vyloučení: 8:10, navíc Holub (LIB) 10 min., Využití: 1:4, Rozhodčí: Bolina, Rejthar- Charvát, Kalivoda. Diváci: 6873

V pátém duelu Bílí Tygři propadli.

Jihočeši dorazili pod vrcholky Jizerských hor s plánem, že mohou čtvrtfinálovou sérii ukončit a pomalu se začít připravovat na semifinále. Bílí Tygři předvedli ale raketový nástup do zápasu, když se už v první minutě trefil Petr Šachl. Hosté kontrovali ihned po minutě, kdy srovnal Michal Hudec. Severočeši znervózněli a Michal Hudec s Reném Vydareným toho využili – 1:3. Když se pak těsně před první sirénou trefil Tomáš Harant, bylo prakticky po zápase.

České Budějovice si s přehledem kontrolovaly pohodlný čtyřbrankový náskok a ještě ho navýšily. Ve čtyřiatřicáté minutě si Petr Sailer vyměnil puk s Markem Posmykem a druhý jmenovaný nedal Hniličkovi šanci.

Jiskřičku naděje vykřesal na začátku třetí periody Petr Šachl, jenže to už bylo příliš pozdě. V závěru totiž zpečetil výsledek Kamil Brabenec a Mountfield porazil Liberec 6:2. Kouč Paleček tak byl po sérii hodně zklamaný a nebylo se čemu divit, když Severočeši opanovali základní část. „Soupeř postoupil zcela zaslouženě. Utkání zvládl lépe než my. Mimo druhého utkání v Českých Budějovicích jsme nepodali takové výkony, jaké jsme předpokládali. Je to velké zklamání, ale musíme se z toho poučit pro příště,“ povzdechl si.

Hvězdy zápasu: Petr Šachl, Michal Hudec, Marek Posmyk