Preview k zápasu

Představujeme čtvrtfinálového soupeře, tým HC Sparta Praha

L i b e r e c - V rámci letošního čtvrtfinále České pojišťovny play-off O2 extraligy vyzvou Bílí Tygři obhájce titulu, pražskou Spartu. Bude se tak opakovat loňské semifinále, které zvládli lépe hokejisté z hlavního města, když vyhráli 4:1 na zápasy. Série se hraje na čtyři vítězná utkání a startuje v pondělí v 17:25 v liberecké Tipsport areně. V tomto článku si můžete přečíst něco více o našem čtvrtfinálovém soupeři.

Základní informace o soupeři

HC Sparta Praha

Rok založení: 1903 jako klub bandy hokeje
Klubové barvy: modrá, žlutá, červená a rudá
Vedení klubu:
Předseda představenstva a prezident společnosti: Viliam Sivek 
Generální manažer: Petr Bříza
Sportovní manažer: Miroslav Kuneš
Obchodní ředitel: Zbyněk Černý
Marketing Manager: Andrea Kreislová
PR & Media: Lukáš Rejmon
Realizační tým:
Hlavní trenér: František Výborný
Asistent trenéra: Marian Jelínek
Trenér Brankářů: Josef Bruk
Vedoucí mužstva: Jaroslav Velechovský
Masér, Kustod: Hynek Svoboda, Josef Toma
Lékaři: MUDr. Miloš Bobula, MUDr. Miloš Barna, MUDr. Dušan Singer

Internetové stránky: hcsparta.cz

Historie Sparty

Hokejový klub Sparta Praha patří k jednomu z nejslavnějších a nejznámějších týmů na našem území. Díky účasti na mezinárodních turnajích je Sparta známá i v zahraničí. Antický název má klub už více jak sto let, i když se v minulosti jméno týmu z hlavního města několikrát měnilo.

Jedno z nejlepších období prožívala Sparta v sezónách 1952/1953 a 1953/1954, kdy se jí podařilo dvakrát za sebou vyhrát mistrovský titul (tehdy hrála Sparta pod názvem Spartak Sokolovo). Na další titul pak ale hráči s velkým „S“ na prsou čekali více jak čtyřicet let, protože třetí titul vybojovali na Spartě až v sezóně 1989/1990 a další přidali o tři roky později. Ve druhé polovině devadesátých led se Sparta snažila ukončit nadvládu tehdy neporazitelného Vsetína, což se jí povedlo v ročníku 1999/2000. Další titul přišel v sezóně 2001/2002. Sedmý pohár pro mistra republiky zvedli pražané nad své hlavy v předloňské sezóně, kdy navíc ve finále porazili věčného rivala Slavii. V loňské sezóně dokázala Sparta titul obhájit a přidala tak do sbírky osmý titul, čtvrtý v samostatné české extralize.

V letech 1962 a 1963 se Sparta dokázala prosadit i na populárním Spengler Cupu ve Švýcarsku. Na obě vítězství z šedesátých let dokázala navázat ještě druhým místem v roce 2004. Další mezinárodní úspěch si Sparťané připsali v roce 2000, kdy se hráči dokázali probojovat do Top Four finále Evropské ligy a nakonec vybojovat druhé místo, což je největší úspěch českého zástupce v této soutěži. V loňské i letošní sezóně si navíc sparťanští hokejisté zahráli turnaj Super six, ve kterém hrají mistři šesti evropských zemí. Zatímco loni se Spartě tento turnaj příliš nevydařil, a po prohře se slovenskou Žilinou a finskou Hämmenlinnou se hráči s turnajem rozloučili bez výraznějšího úspěchu, letos svěřenci trenérů Výborného a Jelínka dokázali uspět. Ve skupině porazili jak finské Oulu, tak švýcarský Davos a ve finále srdnatě bojovali proti Metallurgu Magnitogorsk, kterému nakonec podlehli 2:5. Druhé místo z tohoto turnaje bylo i tak pro českého zástupce vynikajícím výsledkem.

Své domácí zápasy hraje Sparta v T-Mobile Areně v pražských Holešovicích, do které se vejde takřka čtrnáct tisícovek diváků (dříve známá pod názvem Sportovní hala, později Paegas Arena).

Názvy klubu: 1903 – AC Sparta Praha, 1948 – Sokol Sparta Bubeneč, 1949 – ZSJ Bratrství Sparta Praha, 1951 – ZSJ Sparta ČKD Sokolovo Praha, 1952 – TJ Spartak Praha Sokolovo, 1965 – TJ Sparta ČKD Praha, 1990 – HC Sparta Praha.

Výsledky klubu od sezóny 1993/1994:

1993-94: 4. místo (základní část 5. místo, semifinále s Pardubicemi 0:3 na zápasy)
1994-95: 9. místo
1995-96: 3. místo (základní část 1. místo, semifinále s Litvínovem 2:4 na zápasy)
1996-97: 3. místo (základní část 2. místo, semifinále s Vítkovicemi 0:3 na zápasy)
1997-98: 4. místo (základní část 4. místo, semifinále se Vsetínem 1:3 na zápasy)
1998-99: 4. místo (základní část 4. místo, semifinále se Vsetínem 2:3 na zápasy)
1999-00: 1. místo (základní část 1. místo, finále se Vsetínem 3:0 na zápasy)
2000-01: 2. místo (základní část 5. místo, finále se Vsetínem 1:3 na zápasy)
2001-02: 1. místo (základní část 1. místo, finále s Vítkovicemi 3:1 na zápasy)
2002-03: 3. místo (základní část 3. místo, semifinále se Slávií 2:4 na zápasy)
2003-04: 3. místo (základní část 3. místo, semifinále se Slávií 3:4 na zápasy)
2004-05: 5. místo (základní část 2. místo, čtvrtfinále s Vítkovicemi 1:4 na zápasy)
2005-06: 1. místo (základní část 6. místo, finále se Slávií 4:2 na zápasy)
2006-07: 1. Místo (základní část 4. místo, finále s Pardubicemi 4:2 na zápasy)

All Star tým: V lednu 2004 vyhlásila Sparta u příležitosti stého výročí založení klubu All Star tým Sparty. O jeho složení hlasovali hokejoví novináři a celá řada dalších sportovních odborníků. Někteří hráči byli zvoleni jednoznačně, u některých byly výsledky velmi vyrovnané. Nakonec z hlasování vzešla tato jména: Jiří Holeček – KarelGut, František Tikal – Jan Havel, Jiří Hrdina, Vladimír Zábrodksý.

Letošní sezóna

Sparta v loňské sezóně dokázali obhájit mistrovský titul a o tahouny mužstva se po skončení ročníku začaly zajímat jak kluby z Evropy, tak z NHL. Nejproduktivnější hráč loňské základní části Jaroslav Hlinka neodolal nabídce Colorada, do zámoří se vrátil Jan Hlaváč, Nashville získal obránce Richarda Stehlíka a do finského Oulu zamířil Ondřej Kratěna. Tým tak před startem této sezóny přišel o tři přední útočníky. Vedení klubu ale přes léto nelenilo a získalo kvalitní náhrady za tyto hráče. Především příchod Petra Nedvěda z NHL byl před sezónou velkým příslibem pro holešovický klub. Sparta navíc získala i druhého z bratrské dvojice Nedvědů, obránce Jaroslava. Ze slovenské ligy přišel útočník Tibor Melichárek a lotyšský obránce Alexandrs Jerofejevs. Další posilou byl pak L´ubomír Vaic, který skončil v Liberci. Post druhého brankáře převzal po Dušanu Salfickém Martin Štefl.

V prvním kole sice Sparta prohrála ve Zlíně, v následujících sedmi zápasech si ale z jedenadvaceti možných bodů připsala osmnáct. Od té doby ale Sparťané pokračovali v poměrně nevyrovnaných výkonech, ze kterých vybočili především na již zmiňovaném turnaji Super six v Petrohradě. Mužstvo od začátku sezóny táhl kanonýr Petr Ton, který se nakonec stal nejproduktivnějším mužem O2 extraligy, když nasbíral třiačtyřicet bodů, a navázal tak na Jaroslava Hlinku, který zvítězil loni. Skvělý střelec navíc po delší pauze letos oblékl i reprezentační dres. Kromě Tona se dařilo i Petru Nedvědovi a výraznou postavou obhájce titulu se stal Tomáš Netík, který letos v základní části nastřílel patnáct branek a přidal dvaadvacet asistencí. Nejproduktivnějším bekem týmu byl v základní části zkušený Jiří Vykoukal, dařilo se i říznému obránci Janu Hanzlíkovi.

Sparťanskou branku hájil od začátku sezóny jako první brankář Tomáš Duba. I jemu se úvod sezóny poměrně vydařil, a tak ani jeho neminula reprezentační pozvánka od kouče Hadamczika. Pak ale přišlo zranění a Duba už se do optimální formy nevrátil. Nicméně podobná situace potkala Spartu loni a Tomáš Duba pak všem dokázal, že chytat umí, a že play-off je úplně jiná soutěž. Při jeho zranění se v brance střídali Martin Štefl a také Martin Altrichter, který ale na Spartě jen krátce hostoval.

Pražané posilovali i v průběhu sezóny. Mezi nejzvučnější jména, která se v Holešovicích objevila, patří určitě Miroslav Hlinka, který ukončil své angažmá v Pardubicích a těsně před uzávěrkou přestupů přijal nabídku Sparty. Zkušený slovenský centr už v minulosti v tomto klubu působil. Další novou tváří, kterou Sparta přivedla ke konci základní části, je americký obránce Charlie Cook, který hrával nižší soutěže v zámoří, a vedení holešovického klubu si ho vyhlédlo v IFK Helsinky.

Statistiky hráčů po základní části

Útočníci
Ton Petr       43  (27+16)
Netík Tomáš    37  (15+22)
Nedvěd Petr    25  (20+5)

Obránci

Vykoukal Jiří     16  (3+13)
Hanzlík Jan        9  (4+5)  
Černošek Marek     7  (3+4)

Brankáři

Duba Tomáš        37 záp.- 2,67/zápas – úsp.91,60% - 4x SO
Štefl Martin      14 záp.- 2,69/zápas – úsp.94,00%
Altrichter Martin  8 záp.– 2,94/zápas – úspěšnost 92,48%

Vzájemné zápasy Bílých Tygrů se Spartou

Více o vzájemných zápasech obou týmů v této sezóně si můžete přečíst v samostatném článku. Oba týmy spolu v extralize sehrály zatím devětadvacet utkání, z toho pět v loňském play-off. Sparta byla pro Tygry nepříjemný soupeřem především v prvních dvou ročnících, které Liberec strávil mezi elitou. Prvních deset vzájemných bitev ovládla Sparta, Tygři si první výhru připsali až v jedenáctém společném duelu (tehdy v památném duelu ještě ve Svijanské aréně vyhráli brankou Čermáka 1:0), od té doby už ale hráči Liberce Spartu porážejí častěji, vzájemná utkání jsou ale velmi často hodně vyrovnaná.

V obou týmech působí hráči, kteří dříve bojovali za klub, proti kterému se letos ve čtvrtfinále postaví. Ze současné Sparty mají hokejovou minulost s Libercem spojeni Petr Nedvěd, L´ubomír Vaic a také Martin Štrba, který za tygry odehrál v sezóně 2004/2005 dvanáct utkání. Naopak ze současných Tygrů hráli za holešovický klub Pavel Kašpařík a Valdemar Jiruš.

Celkem: 29 zápasů
Bilance: 8 – 4 – 0 – 1 – 16
Skóre: 67:81

Fotogalerie

Související

03.03.2008 • Pavel Hlubuček

Perfektní atmosféra, pochvaloval si Pinc

Naši partneři

Generální partner
Generální partner