Pohled do historie

Statistické okénko Bílých Tygrů v European Trophy

European Trophy je již minulostí. Bílí Tygři se umístili na pátém nepostupovém místě. V přípravě na sezónu 2011/12 tak trenéři jistě odhalili nedostatky, ale i věci, které šlapou. Více o číslech libereckých hokejistů se dozvíte v následujícím článku.

Tým skončil při premiéře na pátém místě

Při svém debutu skončili Bílí Tygři na pátém místě v Jižní divizi před Kometou Brno. Před nimi se umístily HV71, Adler Mannheim, Linköpings HC a na prvním místě se usadily Pardubice. Finále v Rakousku si tak zahrají poslední dva jmenovaní. Na postup ze skupiny scházelo Severočechům šest bodů.

Tygří obrana byla v ET šestá nejlepší.

Útok Libereckých v European Trophy nepatřil k těm nejlepším. Bílí Tygři nasázeli v osmi zápasech pouhých šestnáct branek, což je průměr dvě branky na zápas. S touto střeleckou potencí skončili mezi čtyřiadvacítkou na dvaadvacátém místě. Hůře to pálilo už jen švédským týmům HV71 a Färjestadu, kteří nasbíraly o jednu branku méně. O polovinu branek více než Liberec ale nasbírala Frölunda a sítě soupeřů zatížila dvaatřiceti góly.
Trenéři Bílých Tygrů ale naopak mohou být spokojeni s defenzivní činností. Obrana totiž patřila k nejlepším v European Trophy. S devatenácti inkasovanými brankami skončili Podještědští na šestém místě. Téměř neprostupná se zdála obrana Mountfieldu, jenž inkasovala jen v patnácti případech. Hodně práce naopak mají před sebou trenéři Vienna Capitals, jejichž obrana připomínala hodně děravý ementál – 30 branek.

Třetiny

Nejlépe se Bílým Tygrům dařilo ve třetí třetině, kterou dokázali v European Trophy vyhrát hned ve třech případech a s celkovým skorém 8:7. Nejhůře pak dopadla ale prostřední perioda. Liberečtí ji nezvládli v pěti zápasech a především zde se ve většině případů lámal chleba. Přívětivé není ani skoré – 2:10. Dobře se ale vedlo svěřencům kouče Kalouse v prodloužení a v nájezdech. Pokud nebyl zápas rozhodnut v základních šedesáti minutách, vybojovala jeho družina vždy následně bonusový bod navíc.

Kanadské bodování

Petr Nedvěd vyhrál kanadské bodování týmu.

Nejproduktivnějším Bílým Tygrem se stal v European Trophy kapitán Petr Nedvěd. Liberecká ikona odehrála v evropském letním poháru sedm zápasů a připsala si pět bodů za dvě branky a tři asistence. V European Trophy se tak umístil až na celkovém sedmdesátém místě. Na druhém místě v kanadském bodování týmu se pak umístil nečekaně obránce David Štich, který nastřádal tři body v šesti zápasech. Bronzový flek pak uloupil Jaroslav Kudrna, jenž přispěl týmu také třemi body.
Nejproduktivnějším hráčem se stal s dvanácti kanadskými v European Trophy Fin Ilari Filpulla.
Pořadí:
1. Petr Nedvěd     5 bodů (2+3)
2. David Štich     3 (2+1)
3. Jaroslav Kudrna 3 (2+1)

Střelec

Ve čtyřech zápasech nasbíral Milan Bartovič dvě branky.

Stejně jako kanadské bodování ovládl Petr Nedvěd i krále střelců, i když by se první místo měl dělit spolu se Štichem, Kudrnou a Bartovičem - všichni totiž nasbírali dvě branky. Zajímavostí je, že severočeský kapitán nasbíral své obě trefy ve Švédsku. Nejlepší průměr má ale rychlík Milan Bartovič, který nasbíral své góly v pouhých čtyřech zápasech.
Králi střelců se stali v European Trophy Tomáš Vlasák z Plzně a severočeský rodák Tomáš Plíhal. Oba nasbírali shodně sedm branek.
Pořadí:
1. Petr Nedvěd    2 branky
2. Milan Bartovič 2
3. David Štich    2

Trestné minuty

"Zlým" mužem se stal Jaroslav Kudrna.

Bílí Tygři nasbírali v European Trophy dohromady 133 trestných minut. Největší porci odpykaných minut přidal Jaroslav Kudrna, který si „proseděl“ u trestoměřičů 33 minut. Jeho výše je ale zapříčiněná zejména díky trestu z utkání proti Lulee, kdy u mantinelu poslal k zemi Niclase Wallina. Druhé místo pak zaujal David Štich, jenž si k rozhodčím došel v posledním zápase pro desítku a dohromady tak odseděl na lavici hanby 22 minut. Ke třetímu místu je ale větší skok. Shodně se na něm umístili Hay s Dernerem, kteří nabírali čtyři dvouminutové tresty.
Nejtrestanějším mužem v European Trophy se stal útočník Berlína Laurin Braun. Ten si v osmi zápasech propykal 68 trestných minut.

Pořadí:
1. Jaroslav Kudrna 33 minut
2. David Štich     22
3. Hay              8
3. Derner           8

Brankáři

Tomáš Vošvrda se postavil mezi tři tyče v šesti utkáních European Trophy.

Trenéři libereckých hokejistů nasadili do osmi utkání dva gólmany. Hned do šesti utkání zasáhl brankář Tomáš Vošvrda, který European Trophy zakončil s průměrem 2,37 inkasovaných branky na zápas a úspěšností 91,6%. Jeho kolega, i když odchytal jen dva zápasy, měl lepší statistiky. Průměr inkasovaných branek na zápas se u Marka Pince zastavil na 1,93 a úspěšnost měl nad třiadevadesáti procenty. Tomáš Vošvrda si pak připsal i jednu asistenci, když přihrál na jediný gól Bílých Tygrů proti Mannheimu.
Nejlepší průměr inkasovaných branek na zápas měl ze všech brankářů v European Trophy Marek Schwarz 1,48. Nejlepší úspěšnost pak Maďar Zoltán Hetényi z Jokeritu – 94,9%.