Tygři budou usilovat o ukončení černé série ve Znojmě

Dnes od 17:30 se utkají dva týmy z dolní poloviny extraligové tabulky. Domácí Orli budou chtít pokračovat v zatím třízápasové domácí neporazitelnosti. Znojemští v domácím prostředí prohráli naposledy 6. října s rozjetými Pardubicemi, od té doby doma pokořili Spartu, Zlín i Plzeň. Bílí Tygři ale předvádějí na cizích kluzištích agresivní útočný hokej, který již několikrát přinesl bodový zisk.

Znojmo účinkuje v nejvyšší soutěži již čtvrtou sezónu. Hokejoví fandové si vzpomenou na dramatickou baráž o extraligu s Jihlavou. Znojemští již v prolínací soutěži prohrávali 0:3, sérii se jim ale podařilo vyrovnat a nakonec i vyhrát rozhodující sedmé utkání na jihlavském ledě. Tím se stali až do letošního jara posledním prvoligistou, kterému se tento skok mezi elitu podařil. Letos na jaře je z první ligy následovali Bílí Tygři. Premiérovou sezónu přežili Orli mimo barážové vody a málem se dostlai i do play-off. To jim ale nakonec uniklo mezi prsty, když skončili na 9. místě. V poslední dvou sezónách se ale již Znojmo do play-off dostalo, přičemž vždy vypadlo po sedmi dramatických bitvách ve čtvrtfinále.

Utkání Znojma a Liberce slibuje vyrovnaný průběh, neboť oba týmy v tabulce dělí čtyři body, což je při tříbodovém systému minimální rozdíl. Znojemští Orli odehráli poslední čtyři kola soutěže na ledě svých soupeřů. Nejprve podlehli v Edenu 3:5, poté v Budějovicích vydolovali vítězství v prodloužení 3:2. V dalším kole sehráli Orli velmi kvalitní utkání na ledě Vítkovic, ale podlehli těsně 1:2. Bodový zisk přinesl poslední zápas v Litvínově, hosté z jihu Moravy ukořistili velmi cennou remízu 1:1. Jihomoravané se představí na svém stadiónu po třech týdnech a jistě se budou snažit pokračovat v nastoupeném trendu domácích vítězství.

Borci z města pod Ještědem procházejí doposud nejtěžší krizí v soutěži. V posledních šesti utkáních zvítězili jedinkrát a v posledních třech zápasech vždy odešli poraženi. Nejprve v domácím prostředí přišli o body s mladíky ze Vsetína, následně na ledě Energie ztratili ve třetí třetině třemi inkasovanými góly nadějné vedení a podobný průběh měl zatím poslední zápas s vedoucími Pardubicemi. Tygři zvládli první třetinu excelentně a vedli již 3:0, ve zbylé části zápasu ale na letos suverénní pojišťováky nestačili a podlehli jim 3:4.

První vzájemný zápas

První vzájemné měření sil v extralize proběhlo ve Svijanské aréně. Po úvodních dvaceti minutách byl stav nerozhodný. Do druhé třetiny Tygři vlétli a ujali se vedení 2:0, Orli se ale nevzdali a dokonce druhé části srovnali na 2:2. O vítězství rozhodl v 51. minutě Václav Novák a nováček extraligy tak vybojoval další cenné vítězství. Orli si vylámali zuby na vynikajícím Faltovi, na druhé straně nevyšel zápas navrátilci Kamešovi.

Kádr soupeře

Za úspěchy Jihomoravanů stojí stejně jako v předchozích letech slovenské hvězdy, Peter Pucher (3+9) a štírek Marek Uram (5+7). Po slabších výkonech na začátku soutěže se stal se třinácti body nejproduktivnějším hráčem znojemského klubu čerstvý reprezentatnt Marek Vorel. Zadním řadám vládnou devětatřicetiletý Karel Soudek a šestadvacetiletý Jan Snopek, nejproduktivnější bek týmu. V brance Orlů dochází k častým změnám. Úvodní zápasy sezóny odchytal Oldřich Svoboda, se kterým ale klub i přes dobré výkony ukončil spolupráci. Jeho mladší bratr Petr byl ze Znojma po několika zápasech poslán na zkušenou do Havířova. Trenér Hořava tak střídá na brankářském postu Martina Altrichtra a Jaroslava Kameše. Jaroslav Kameš patřil před odchodem do Ruska k nejlepším, po návratu z Omsku se nemůže dostat do pohody. Na své dřívější působení ve Znojmě jistě rád vzpomíná Pavel Falta, jehož výkon byl proti lídrovi soutěže minulém kole i v úvodu soutěže proti Orlům excelentní.

Sestavy v posledním kole

Liberec: Falta - Jiří Hanzlík, Čakajík, Jan Kudrna, Krstev, Kočí, J. Moravec, Vála - Kropáč, M. Straka, Kábrt - V. Novák, Musil, S. Procházka - Rozsíval, Plodek, Kubinčák - Víšek, Moskal, Hájek

Znojmo: Altrichter (J. Kameš) - Soudek, Havíř, Snopek, Toman, Benák, Pavel Kumstát - Uram, Haman, Pucher - Plch, Erat, Milan Procházka - Plášek, Barus, Petr Kumstát.

Články k utkání 8. kola, LIB-ZNO 3:2 (0:0, 2:2, 1:0)
V pátek uvidí Liberec souboj Tygrů s Orly (Pozvánka na zápas)
Bílí Tygři doma opět vítězně (Reportáž a statistiky)
Střelec gólu Moravec: Byla to náhoda! (Ohlasy po utkání)